Bekijk ook: Sterke daling van de gasprijzen!

Vlag van Rusland Migratie uit Rusland en Russische inwoners (Russen) in Nederland

Bekijk de informatie over Nederlanders met een migratieachtergrond uit Rusland (Federatie Rusland) en over inwoners in Nederland waarvan de nationaliteit Russisch is.
Bekijk de informatie over Nederlanders met een migratieachtergrond uit Rusland (Federatie Rusland) en over inwoners in Nederland waarvan de nationaliteit Russisch is.
Inhoudsopgave Inhoud en meer informatie:

Migratie uit Rusland / Nationaliteit Russisch / Migratie uit Rusland per provincie en gemeente / Land Rusland / Ranglijst migratie per gemeente / Alle landen en nationaliteiten

Rusland is een land in Europa. Bekijk ook diverse statistieken over het land Rusland.

Definities
Totaal aantal inwoners in Nederland met een migratieachtergrond uit Rusland of een Russische nationaliteit






Even geduld alsjeblieft...

de grafiek met migratiegegevens naar leeftijd wordt geladen!







Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners met een migratieachtergrond uit Rusland, onderverdeeld naar 1e generatie en 2e generatie met 1 of met 2 in Rusland geboren ouders (gegevens voor 2022). Daarnaast wordt het aantal inwoners in Nederland met de Russische nationaliteit getoond (gegevens voor 2022).

De migratieachtergrond geeft weer met welk land een persoon verbonden is op basis van het geboorteland van de ouders of van zichzelf. Er wordt onderscheid gemaakt tussen personen die zelf in het buitenland zijn geboren (de eerste generatie) en personen die in Nederland zijn geboren (de tweede generatie). Bij personen met een tweede generatie migratieachtergrond is er ook een onderscheid tussen personen met één of twee in het buitenland geboren ouders. Het aantal inwoners onder de noemer nationaliteit geeft aan hoeveel in Nederland ingeschreven personen wettelijk onderdaan zijn van de staat Rusland (Russisch staatsburgerschap).

Verdeling naar leeftijdsgroepen van inwoners met een migratieherkomst uit Rusland
Inwoners met een migratieachtergrond uit Rusland (totaal 35.332 in 2022)

Gebruik het filter boven de grafiek om het totaal aantal inwoners met een migratieachtergrond te tonen (standaard selectie), of om het aantal inwoners met een eerste of tweede generatie migratieachtergrond te tonen.






Even geduld alsjeblieft...

de grafiek met migratiegegevens per jaar wordt geladen!







Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners in Nederland met een migratieachtergrond uit Rusland per jaar.

In 2022 waren er in totaal 35.332 Nederlanders met een migratieachtergrond met als herkomstland Rusland. Daaronder vallen zowel mensen die in Rusland zijn geboren (de eerste generatie), als inwoners die in Nederland zijn geboren en van wie ten minste één van hun ouders immigrant was (de tweede generatie).

Per gemeente
Leeftijd van inwoners met een Russische migratieachtergrond






Even geduld alsjeblieft...

de grafiek met migratiegegevens naar leeftijd wordt geladen!







Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners met een migratieachtergrond uit Rusland in 2022 per leeftijd.

Inwoners met de Russische nationaliteit (totaal 13.670 in 2022)






Even geduld alsjeblieft...

de grafiek met nationaliteiten per geslacht per jaar wordt geladen!







Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners in Nederland met de Russische nationaliteit per jaar.

In 2022 waren er in totaal 13.670 inwoners in Nederland met Russisch als primaire nationaliteit (personen kunnen meerdere nationaliteiten hebben, in de hier gebruikte tellingen is aan personen met meerdere nationaliteiten slechts één nationaliteit toegekend op basis van de volgorde: Nederlands, nationaliteit van één van de Benelux-landen, nationaliteit van een staat binnen de Europese Unie, andere Europese nationaliteit, niet-Europese nationaliteit, staatloos).

Leeftijd van inwoners met de Russische nationaliteit

Gebruik het filter boven de grafiek om het totaal aantal inwoners te tonen (standaard selectie), of om het aantal vrouwelijke inwoners of het aantal mannelijke inwoners te tonen.






Even geduld alsjeblieft...

de grafiek met gegevens over deze nationaliteit wordt geladen!







Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners met de Russische nationaliteit. Met het filter boven de grafiek kan het geslacht van de inwoners gekozen worden (totaal, vrouwen of mannen).

Tabel met het aantal inwoners met een migratieachtergrond uit Rusland per regio per jaar

Onderstaande tabel toont het totaal aantal inwoners met een migratieachtergrond uit Rusland per jaar en per regio. De gegevens worden getoond voor Nederland, per provincie en per gemeente. De rijen per regio in de tabel zijn gesorteerd op het aantal inwoners met Rusland als herkomstgroepering in 2022. Door op een kolomnaam te klikken worden de rijen in de tabel gesorteerd. De tabel kan gefilterd worden door een regionaam in het zoekveld in te voeren. Klik op een regionaam om de pagina met alle informatie voor die regio weer te geven.

RegionaamSoort regio2022202120202019201820172016201520142013201220112010
NederlandLand35.33233.1796.0145.0504.3293.7763.3252.8992.5192.2261.9711.7151.529
Noord-HollandProvincie10.6479.6931.8121.4091.135902730582486407348294257
Zuid-HollandProvincie9.0748.5901.5341.2651.1271.000897748628579499429376
AmsterdamGemeente5.3764.8509457215824273342391731341097358
Noord-BrabantProvincie3.9953.798623554478443376331312277259236205
GelderlandProvincie2.6492.497428397335295272234231215197175169
UtrechtProvincie2.4032.30840034227725922620117714911110589
Den HaagGemeente2.3982.22845636833427726622217814712910695
RotterdamGemeente1.8631.730427333309290248185148127917461
LimburgProvincie1.8121.780325290265226206208181155142124112
OverijsselProvincie1.3221.27623021519519617417513912211710692
FlevolandProvincie1.007920147114968586736957575247
GroningenProvincie1.00695429024122416916615211795886555
UtrechtGemeente1.00094722217513111695766445271816
EindhovenGemeente93589618315212410890655951443728
AmstelveenGemeente894822178145124115102906451453732
AlmereGemeente74168611792786760493935302725
GroningenGemeente6886572472001731241161006448442421
HaarlemGemeente62956510982674728212322171415
FrieslandProvincie549528105102969697917972705955
HaarlemmermeerGemeente5114629373574334303229201816
EnschedeGemeente4524229384787973724638282321
MaastrichtGemeente4514371411331058170685133241815
HilversumGemeente4474008875575938241915131513
DrentheProvincie4444265356414440424547382930
DelftGemeente4373998694705842262120171413
NijmegenGemeente433404101104826153453831241916
ZeelandProvincie4244096765606155625551454142
LeidenGemeente4123968064544439373032231819
ArnhemGemeente3703298969625751393524202215
AmersfoortGemeente3373163428272630272524151612
ZaanstadGemeente3272833525221517141514131413
TilburgGemeente3223027476796545363321161413
BredaGemeente3223055856414236302922201812
Leidschendam-VoorburgGemeente2922864333282723181820211410
Den BoschGemeente263254383125222120151613119
ApeldoornGemeente2572573833312628252925222019
ZoetermeerGemeente2432493528262218221820212120
DiemenGemeente229200674322912891111
VenloGemeente2292304840383939362723191212
Capelle aan den IJsselGemeente217214352218201818141210810
AlkmaarGemeente214195353023242219211613118
DordrechtGemeente192187292013151513121313108
LeeuwardenGemeente192192564848384033302317119
RijswijkGemeente187177291916201491191197
DeventerGemeente18718936312733293322141177
SchiedamGemeente1821811513101210868767
PurmerendGemeente1771541611131312111010965
WestlandGemeente1731682118211914966344
VlaardingenGemeente1661491717121112967573
HoornGemeente1611461111887535434
Alphen aan den RijnGemeente1571612318191517161091098
HeerlenGemeente1511461919181211121213131512
Gooise MerenGemeente147138322212128geen datageen datageen datageen datageen datageen data
WassenaarGemeente1451271819171411111011111111
EmmenGemeente1431221920192123212221121010
LansingerlandGemeente1381331112822342554
Pijnacker-NootdorpGemeente1361351711856765667
LelystadGemeente1351111210988674434
HelmondGemeente13111317181819111298998
GoudaGemeente1291202723191714131111988
EdeGemeente127126171311111111108896
NieuwegeinGemeente12612922201917151299575
Dijk en WaardGemeente125geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
ZwolleGemeente1251202521201816141415131311
VeldhovenGemeente12310317101184443233
Sittard-GeleenGemeente1201161389107777886
HengeloGemeente119107161514121010109886
RoermondGemeente1121091197688116755
MeierijstadGemeente10810719191414geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
VelsenGemeente106108201612109967556
OssGemeente106931213111110777778
Bergen op ZoomGemeente106104151468111198875
AlmeloGemeente10610720191617162119171386
NissewaardGemeente1029812109789geen datageen datageen datageen datageen data
BarendrechtGemeente10010123233222221
HuizenGemeente94891312109101097777
HoutenGemeente928399544233444
AlbrandswaardGemeente92906666611118776
AssenGemeente919213117981166555
NoordwijkGemeente9083114112222111
WageningenGemeente9086118101310869957
Land van CuijkGemeente89geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
WeespGemeente878021311113311
Geldrop-MierloGemeente87821310678777777
ZeistGemeente85841917181612161312898
RoosendaalGemeente848464565656444
MiddelburgGemeente84751819181717161511898
ZwijndrechtGemeente84828911109997767
Stichtse VechtGemeente828410767565522geen data
De Ronde VenenGemeente80788101089978664
Ouder-AmstelGemeente797617131077777667
OosterhoutGemeente787067866566554
AalsmeerGemeente76769101074231121
Nuenen Gerwen en NederwettenGemeente7677131111119785666
Utrechtse HeuvelrugGemeente7577671088855555
TerneuzenGemeente757516159781012121087
Etten-LeurGemeente75721213111212131514111112
KerkradeGemeente746977222432201
VoorschotenGemeente736916121095442251
Súdwest-FryslânGemeente7269101210911116677geen data
Den HelderGemeente717152248739332
VlissingenGemeente706612101113111487854
RidderkerkGemeente706364444544322
ZevenaarGemeente6863119965555442
MaashorstGemeente68geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
RhedenGemeente68661097771054444
GorinchemGemeente676222233333343
VijfheerenlandenGemeente67641516geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
ZandvoortGemeente65701211874444433
TielGemeente645159633221115
TeylingenGemeente636855443211111
BeverwijkGemeente635742113333332
De BiltGemeente635989755553211
BestGemeente6353119788777665
BaarnGemeente626233224553331
WaalwijkGemeente626153343411111
OegstgeestGemeente625067663332222
WeertGemeente615894523234333
ZuidplasGemeente606746667667774
ZutphenGemeente605758795566434
SmallingerlandGemeente58541614121299105546
SoestGemeente585677663343333
HellevoetsluisGemeente565365666466644
Midden-GroningenGemeente5656444geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
UithoornGemeente565488785333322
HeemstedeGemeente5661116745553333
SchagenGemeente5559111211121213128885
MedemblikGemeente555032322333200
DrontenGemeente5553118454175533
DoetinchemGemeente555478345444143
LeiderdorpGemeente544832233222222
WijchenGemeente5453111414117444222
NijkerkGemeente545011112233334
Hoeksche WaardGemeente544941geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
RenkumGemeente535455354577644
TynaarloGemeente534855321222111
Bergen (Noord-Holland)Gemeente524852321123333
KatwijkGemeente514612161611141312161596
WoerdenGemeente515086787665676
Echt-SusterenGemeente515566768855564
ValkenswaardGemeente504868899866544
PapendrechtGemeente4951109775554556
HeusdenGemeente4948148734332221
Het HogelandGemeente494588geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
OldambtGemeente484155545532332
BloemendaalGemeente485154352332232
KampenGemeente484944332222111
OverbetuweGemeente4850129656665665
Hollands KroonGemeente4743322224434geen datageen data
VeenendaalGemeente474334455543211
HillegomGemeente474943333213111
LeudalGemeente4747238971178896
CastricumGemeente46481212999910118118
West BetuweGemeente4646108geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
WaadhoekeGemeente4545765geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
LarenGemeente454077621222632
LochemGemeente454222211111000
CulemborgGemeente453932222223333
GoesGemeente454577666865444
VughtGemeente444254444432821
WinterswijkGemeente44431611999513151176
Kaag en BraassemGemeente443432342222222
WesterkwartierGemeente434765geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
Son en BreugelGemeente434110001123334
AltenaGemeente434232geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
HarderwijkGemeente434255422222222
LeusdenGemeente434053245221111
ZaltbommelGemeente423466323111433
Peel en MaasGemeente413633553333333
MontferlandGemeente413743322210000
Edam-VolendamGemeente403436544444444
LandgraafGemeente394043344222222
HeilooGemeente383045332223444
VenrayGemeente383823444411222
EemsdeltaGemeente3730geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
HalderbergeGemeente363853333335456
NoordoostpolderGemeente3636523413161411161613
BernhezeGemeente363121233322200
MaassluisGemeente353233311000001
MoerdijkGemeente353243333411110
HulstGemeente343523321122234
LingewaardGemeente343836322110111
GeertruidenbergGemeente343021011111111
WijdemerenGemeente342332332000000
WesterwoldeGemeente3329332geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
Gilze en RijenGemeente333845563435411
Schouwen-DuivelandGemeente333244445655556
HardenbergGemeente332921110000121
ZeewoldeGemeente322600000000010
OisterwijkGemeente323746677799666
Bodegraven-ReeuwijkGemeente32332322223322geen data
Eijsden-MargratenGemeente32283542133111geen data
KrimpenerwaardGemeente3131885576geen datageen datageen datageen datageen data
WaalreGemeente313566433110000
OldenzaalGemeente303156442222222
VeendamGemeente302999101010997765
BarneveldGemeente302166664222443
BeeselGemeente303022222222222
EnkhuizenGemeente302755555553211
LosserGemeente302734444444444
HoogeveenGemeente3042611352001111
BeekdaelenGemeente303252geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
Goeree-OverflakkeeGemeente292853334222geen datageen datageen data
BurenGemeente292712211000000
Oude IJsselstreekGemeente292621121223345
Berg en DalGemeente293356421geen datageen datageen datageen datageen datageen data
LisseGemeente292933446221121
HeemskerkGemeente282765643442333
HeerenveenGemeente282922556444566
Sint-MichielsgestelGemeente282733322333111
AlblasserdamGemeente273121000012100
BlaricumGemeente272865552211000
BrunssumGemeente272500000000000
Noardeast-FryslânGemeente272223geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
Horst aan de MaasGemeente262533434454443
Midden-DelflandGemeente262643322322210
MeppelGemeente262111111111111
Hendrik-Ido-AmbachtGemeente262655421111122
SteinGemeente262565653332222
HilvarenbeekGemeente252211111112311
WoensdrechtGemeente252600000031311
CranendonckGemeente252210010122222
WestervoortGemeente252513233356422
LaarbeekGemeente252345321245556
IJsselsteinGemeente252944342344434
GennepGemeente252354333444544
Oost GelreGemeente252344444444422
BeuningenGemeente252523211111103
BronckhorstGemeente242532343355755
BerkellandGemeente242600022210111
BergeijkGemeente232366421111100
WaddinxveenGemeente232001100111120
Krimpen aan den IJsselGemeente232622112111121
EpeGemeente232255212222222
DeurneGemeente222221111222231
SluisGemeente222032355555567
MeerssenGemeente222465665233332
VeereGemeente222522132002200
RoerdalenGemeente222452333344334
Neder-BetuweGemeente22911111111100
VaalsGemeente222489931334422
MaasdrielGemeente221901211000000
SteenwijkerlandGemeente212132222222222
WeststellingwerfGemeente212022232211111
LandsmeerGemeente211800000000000
ElburgGemeente211942221112222
BrielleGemeente202125445544333
TytsjerksteradielGemeente2014155131414118341
Bergen (Limburg)Gemeente202100001111122
WaterlandGemeente201822132222222
Hof van TwenteGemeente20180002002113112
Valkenburg aan de GeulGemeente202175454456531
Midden-DrentheGemeente202034111245556
BunnikGemeente201564111110000
Rijssen-HoltenGemeente202034321111222
MaasgouwGemeente201722220001000
Hardinxveld-GiessendamGemeente202023311111110
SteenbergenGemeente192024222222222
RucphenGemeente191731310000000
ZundertGemeente191522321123333
UitgeestGemeente191811001000000
Wijk bij DuurstedeGemeente191823366555544
NoordenveldGemeente191900000000000
AaltenGemeente192121000000000
VoerendaalGemeente181724444422233
DrimmelenGemeente181622222222244
EerselGemeente181511111000001
LopikGemeente181933312212322
De Fryske MarrenGemeente181711222geen datageen datageen datageen datageen datageen data
PuttenGemeente181700011112311
SomerenGemeente182022222111111
BoxtelGemeente182031101000111
OoststellingwerfGemeente171622223322235
StadskanaalGemeente171622723545456
Borger-OdoornGemeente171622311100111
DuivenGemeente171824444221012
MolenlandenGemeente171541geen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen datageen data
Gemert-BakelGemeente171633332333333
NieuwkoopGemeente161624454333300
RaalteGemeente161522343233244
CoevordenGemeente161531111289733
SliedrechtGemeente151201111111111
HeumenGemeente151753334433332
OirschotGemeente151601101000000
HarlingenGemeente151500000000012
VoorstGemeente151432212221111
BladelGemeente141322222233333
EemnesGemeente141233210000020
AchtkarspelenGemeente141422222221000
TwenterandGemeente141310000000000
SimpelveldGemeente141400223344333
TubbergenGemeente141513344222244
Aa en HunzeGemeente131400000000000
OpsterlandGemeente131212110004411
NederweertGemeente131312212222222
DongenGemeente121312221000000
Mook en MiddelaarGemeente121210000000001
NunspeetGemeente121201111113333
BorneGemeente121222100000113
ErmeloGemeente121111123323444
Heeze-LeendeGemeente121111100000000
GoirleGemeente121022131212010
HaaksbergenGemeente121214411000000
TholenGemeente121122000110000
WormerlandGemeente111122222222222
BrummenGemeente111220000000111
BunschotenGemeente111200040000011
OldebroekGemeente11711111000000
DoesburgGemeente11910000000000
Loon op ZandGemeente111333222221111
Gulpen-WittemGemeente101142100000000
Stede BroecGemeente101200000000032
De WoldenGemeente101411222222211
ZoeterwoudeGemeente101000010112211
WestvoorneGemeente101111110001000
BoekelGemeente101033222200000
HellendoornGemeente9800000001111
DrutenGemeente9711112223323
DalfsenGemeente9800111111111
West Maas en WaalGemeente9700000000000
OmmenGemeente91785545411100
Olst-WijheGemeente9601111122224
BeekGemeente91300000011102
RhenenGemeente8900001122222
UrkGemeente8822211122222
Alphen-ChaamGemeente8800000000000
BorseleGemeente8700330000001
AstenGemeente8411000100111
ZwartewaterlandGemeente81111111122222
WoudenbergGemeente8823211111222
TexelGemeente8821000011111
DrechterlandGemeente8821111122222
KapelleGemeente8700000100000
WierdenGemeente8812211111344
ReimerswaalGemeente7611210012111
HeerdeGemeente7933300034333
KoggenlandGemeente7811100111000
Reusel-De MierdenGemeente6600000011111
MontfoortGemeente6600000000000
HattemGemeente6712343522222
DinkellandGemeente6623111123344
WesterveldGemeente6300110000311
OpmeerGemeente5420001000000
StaphorstGemeente5511111111100
ScherpenzeelGemeente5500000000000
AmelandGemeente5433111223344
OudewaterGemeente5611111111111
PekelaGemeente5411133895454
Baarle-NassauGemeente4500000000000
Noord-BevelandGemeente4500000000000
OostzaanGemeente3300000000000
RozendaalGemeente3300000000000
SchiermonnikoogGemeente2200000000000
DantumadielGemeente2300000000000
RenswoudeGemeente1200000000000
VlielandGemeente0000000000000
TerschellingGemeente0000000000000
Toelichting op de tabel:

Bovenstaande tabel toont het aantal inwoners met een migratieachtergrond uit Rusland per jaar, voor Nederland, per provincie en per gemeente. De data in deze tabel is zo actueel mogelijk en is het meest recent bijgewerkt op 29 november 2022.

Tabelgebruik:

  • Zoek in de tabel met het zoekveld rechts bovenin de tabel. De rijen van de tabel worden hiermee gefilterd zodat alleen rijen waar de zoekterm in voorkomt getoond worden.
  • Sorteer de inhoud van de tabel door op de kolomtitels te klikken.
  • Blader door de tabel met de knoppen rechtsonder de tabel.
  • Verschuif de tabel horizontaal om alle kolommen te zien (de 1e kolom blijft vast in beeld staan).
Gemeenten
Definities
Rusland is een land in Europa.
Nieuw land ontstaan uit de opsplitsing van de Sovjet-Unie in 1991. Niet te verwarren met het oude Rusland dat een ander grondgebied bestrijkt. In de registers die het CBS gebruikt wordt dit land pas sinds deze opsplitsing apart onderscheiden. Voor bevolkingscijfers geldt: Tot en met 2020: alleen personen die na de opsplitsing zijn geboren worden tot deze migratieachtergrond gerekend. Vanaf 2021: in de voorlopige cijfers worden alleen personen die na de opsplitsing zijn geboren tot deze migratieachtergrond gerekend. In de definitieve cijfers worden ook personen geboren in de voormalige Sovjet-Unie tot deze migratieachtergrond gerekend als hun geboorteplaats daar volgens de huidige landgrenzen ligt. Voor bevolkingsontwikkeling geldt: Tot en met 2019: alleen personen die na de opsplitsing zijn geboren worden tot deze migratieachtergrond gerekend. Vanaf 2020: in de voorlopige cijfers worden alleen personen die na de opsplitsing zijn geboren tot deze migratieachtergrond gerekend. In de definitieve cijfers worden ook personen geboren in de voormalige Sovjet-Unie tot deze migratieachtergrond gerekend als hun geboorteplaats daar volgens de huidige landgrenzen ligt.
Internationale namen: Duits: Russland, Engels: Russia, Frans: Russie, Nederlands: Rusland.
Officiële internationale namen: Duits: Föderation Russland, Engels: Federation Russia, Frans: Féderation de Russie, Nederlands: Federatie Rusland.
Migratieachtergrond
De migratieachtergrond is een kenmerk dat weergeeft met welk land een persoon verbonden is op basis van het geboorteland van de ouders of van zichzelf. Een persoon heeft een migratieachtergrond als ten minste één van de ouders in het buitenland is geboren. Er wordt onderscheid gemaakt tussen personen die zelf in het buitenland zijn geboren (de eerste generatie) en personen die in Nederland zijn geboren (de tweede generatie).
Een persoon met een eerste generatie migratieachtergrond heeft als migratieachtergrond het land waar hij of zij is geboren. Een persoon met een tweede generatie migratieachtergrond heeft als migratieachtergrond het geboorteland van de moeder, tenzij dat ook Nederland is. In dat geval is de migratieachtergrond bepaald door het geboorteland van de vader.Bij personen met een tweede generatie migratieachtergrond is er ook een onderscheid tussen personen met één of twee in het buitenland geboren ouders.
Nationaliteit
Het wettelijk onderdaan zijn van een bepaalde staat (staatsburgerschap).
Personen kunnen meerdere nationaliteiten hebben. Om dubbeltellingen te voorkomen wordt in statistische overzichten aan personen die meerdere nationaliteiten hebben, slechts één nationaliteit toegekend. Daartoe worden prioriteringsregels gesteld. Die komen erop neer dat iemand met de Nederlandse nationaliteit in de statistiek steeds Nederlander is. Voor mensen die niet de Nederlandse nationaliteit bezitten, geldt de volgorde: nationaliteit van één van de Benelux-landen, nationaliteit van een staat binnen de Europese Unie, andere Europese nationaliteit, niet-Europese nationaliteit. Personen die geen nationaliteit hebben, zijn staatloos.
Geboorteland
Het geboorteland is het land waar een persoon geboren is.
Aantal inwoners
In de bevolkingsaantallen zijn uitsluitend personen begrepen die zijn opgenomen in het bevolkingsregister van een Nederlandse gemeente. In principe wordt iedereen die voor onbepaalde tijd in Nederland woont, opgenomen in het bevolkingsregister van de woongemeente. Personen die tot de bevolking van Nederland behoren, maar voor wie geen vaste woonplaats valt aan te wijzen, zijn opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Den Haag. In de bevolkingsregisters zijn niet opgenomen de in Nederland wonende personen waarvoor uitzonderingsregels gelden met betrekking tot opneming in de bevolkingsregisters (bijvoorbeeld diplomaten en NAVO-militairen) en personen die niet legaal in Nederland verblijven.
Migratieachtergrond ten opzichte van nationaliteit en geboorteland
De migratieachtergrond is een eigen afleiding door het CBS op basis van "herkomstgroepering". Herkomstgroepering gebeurt op basis van het geboorteland van de persoon en van zijn ouders. Nationaliteit krijg je door geboorte. Daarnaast kan een persoon van nationaliteit wijzigen. Als de persoon met een buitenlandse nationaliteit de Nederlandse nationaliteit aanneemt, wordt zijn oorspronkelijke buitenlandse nationaliteit niet meer bijgehouden. Wanneer zo’n persoon in het buitenland geboren is uit minstens 1 in het buitenland geboren ouder, dan heeft deze persoon als herkomstgroepering het betreffende buitenland maar wel de Nederlandse nationaliteit.
Wanneer een persoon meerdere nationaliteitscodes heeft, dan tellen we alleen de nationaliteit met de laagste code. Dat hoeft niet overeen te komen met zijn geboorteland. Inwoners naar geboorteland geven 'slechts' het land weer waar iemand is geboren. Het aantal inwoners naar geboorteland hoeft niet gelijk te zijn aan het aantal inwoners met een 1e generatie migratieachtergrond. Bij het aantal inwoners naar geboorteland wordt alleen naar het geboorteland van de persoon zelf gekeken, bij het aantal inwoners naar migratieachtergrond telt ook het geboorteland van de ouders. Met name de aantallen voor België voor personen die in België geboren zijn maar van wie beide ouders in Nederland zijn geboren maken dit duidelijk: deze personen hebben niet als migratieachtergrond België maar vallen onder de categorie personen met een Nederlandse achtergrond. Ook hun nationaliteit is Nederlands. Het aantal inwoners naar geboorteland voor een bepaalde groep zal dan ook altijd hoger zijn dan (of gelijk aan) het aantal inwoners met die bewuste migratieachtergrond.
Gebruikte databronnen
Voor de gegevens op deze pagina zijn de bevolkingsdata van het Centraal Bureau voor de Statistiek over migratie, nationaliteiten en geboortelanden gebruikt.
Interessant? Blijf op de hoogte!

Ontvang een e-mail als de informatie is bijgewerkt. Maximaal 2 per jaar en niets anders dan dat.

Inschrijven
Bedankje voor "alle cijfers"

Jouw steun in de vorm van een donatie (bijvoorbeeld voor een kopje koffie) of het verder bekend maken van AlleCijfers door deze pagina met anderen te delen is van harte welkom!

Inspireer anderen en deel deze pagina!:

Facebook logo

LinkedIn logo

Twitter logo