Aantal mensen in detentie op laagste niveau in 20 jaar

Detentie op laagste niveau in 20 jaar

Over heel 2024 zaten 27 duizend mensen in Nederland in detentie. Dat is het laagste niveau sinds het begin van deze statistiek in 2005, toen het om bijna twee keer zoveel mensen ging. Wel zaten er eind september meer mensen vast met een lange gevangenisstraf en minder met een korte straf.
In 2024 zaten 27 duizend mensen in detentie, het laagste niveau in 20 jaar.
Aantal mensen in detentie per jaar
Aantal mensen dat in het betreffende jaar op enig moment in detentie zat, in duizenden.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Aantal mensen in detentie per jaar (in duizenden), 2005-2024 (2024 voorlopig). Bron: CBS.

27.000 gedetineerden
In 2024 zaten in totaal 27 duizend mensen in detentie - het laagste niveau sinds het begin van de statistiek in 2005.

In 2005, toen deze statistiek begon, ging het nog om bijna twee keer zoveel mensen (50,65 duizend). Bijna 6 op de 10 gedetineerden zat al eerder in detentie, een aandeel dat de afgelopen tien jaar niet is veranderd.

Langere gevangenisstraffen, minder korte

Eind september 2024 zaten 9,8 duizend mensen in detentie, 2 procent meer dan een jaar eerder. Bijna de helft zat in voorlopige hechtenis in afwachting van hun rechtszaak (+4 procent). Het aantal gedetineerden met een straf van 1 tot 3 jaar steeg met 8 procent en het aantal langdurig gestraften (3 jaar of langer) met 5 procent tot 1,8 duizend.

Het aantal gedetineerden met een straf korter dan een jaar daalde juist met 13 procent naar 1,5 duizend. Een oorzaak is dat kortere vrijheidsstraffen die de rechter oplegt minder vaak worden uitgevoerd door de Dienst Justitiële Inrichtingen, onder meer door de toegenomen bezettingsgraad in gevangenissen en een tekort aan personeel.

Wie zit er vast?

Van alle mensen die in 2024 in detentie zaten was 6 procent vrouw, tegen 8 procent in 2014. De leeftijdsverdeling is de afgelopen tien jaar niet veranderd: 10 procent was 18 tot 23 jaar, 66 procent 23 tot 45 jaar en 24 procent 45 jaar of ouder.

Het aantal mensen dat vastzit voor een vermogensmisdrijf zoals oplichting of fraude daalt al jaren: van 4,6 duizend (30 procent van het totaal) in 2005 naar 1,8 duizend (bijna 20 procent) in 2024. Het aantal gedetineerden voor gewelds- en seksuele misdrijven, drugs- en wapenmisdrijven en vernielingen of misdrijven tegen de openbare orde nam juist toe. Bekijk ook de misdaadcijfers van Nederland.

Publicatiedatum van dit bericht: 24 juli 2025.

Help om AlleCijfers actueel te houden

AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.

Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.

Doneer en help mee
Deel deze pagina

Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.

Blijf op de hoogte

Ontvang een e-mail als de informatie is bijgewerkt. Maximaal 2 per jaar en niets anders dan dat.

Inschrijven
Voeg ons toe in Google

Voeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.

Voeg ons toe als voorkeursbron