Coropsub gebied Zuidwest-Friesland is één van de 43 coropsub-gebieden in Nederland. Er vallen 2 gemeenten binnen het coropsub gebied Zuidwest-Friesland, het gebied telt 86.472 addressen, 67.004 woningen en er wonen 142.769 inwoners en 64.354 huishoudens in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Coropsub gebied Zuidwest-Friesland is één van de 43 coropsub-gebieden in Nederland. Er vallen 2 gemeenten binnen het coropsub gebied Zuidwest-Friesland, het gebied telt 86.472 addressen, 67.004 woningen en er wonen 142.769 inwoners en 64.354 huishoudens in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland:
| Jaar | Aantal inwoners het coropsub gebied Zuidwest-Friesland | % verschil |
|---|---|---|
| 2026 | 142.769 | 0,0% |
| 2025 | 142.769 | 0,29% |
| 2024 | 142.350 | -0,37% |
| 2023 | 142.875 | 0,69% |
| 2022 | 141.897 | 0,08% |
| 2021 | 141.777 | 0,16% |
| 2020 | 141.551 | 0,29% |
| 2019 | 141.140 | -0,14% |
| 2018 | 141.336 | 0,12% |
| 2017 | 141.165 | 0,28% |
| 2016 | 140.771 | -0,07% |
| 2015 | 140.876 | -0,06% |
| 2014 | 140.959 | -0,08% |
| 2013 | 141.069 | -0,62% |
| 2012 | 141.945 | 0,15% |
| 2011 | 141.726 | 0,16% |
| 2010 | 141.494 | 0,36% |
| 2009 | 140.980 | 0,23% |
| 2008 | 140.659 | 0,2% |
| 2007 | 140.372 | 0,09% |
| 2006 | 140.241 | 0,06% |
| 2005 | 140.161 | 0,09% |
| 2004 | 140.028 | -0,02% |
| 2003 | 140.050 | 0,54% |
| 2002 | 139.304 | 0,95% |
| 2001 | 137.993 | 1,12% |
| 2000 | 136.462 | 1,08% |
| 1999 | 135.010 | 0,88% |
| 1998 | 133.829 | 1,05% |
| 1997 | 132.433 | 0,69% |
| 1996 | 131.522 | 0,73% |
| 1995 | 130.563 | geen data |
De bevolking van het coropsub gebied Zuidwest-Friesland is met 12.206 inwoners gegroeid van 130.563 inwoners in 1995 tot 142.769 inwoners in 2026 (dat is een stijging van 9,3%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1995 tot en met 2026 was 394 inwoners (0,29%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een licht stijgende trend: De cijfers groeien meer wel dan niet.
Het aantal inwoners is het aantal personen zoals op 1 januari in het bevolkingsregister vastgelegd.
In 1995 waren er 130.563 inwoners in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland. Het aantal van 130.563 inwoners is het minimum in de hele periode waarover de inwonersdata beschikbaar zijn. In 2023 is het aantal gestegen tot 142.875 inwoners. De stijging ten opzichte van 1995 is 12.312 (9,4%), het verschil ten opzichte van het vorige jaar (2022) is 978 (0,69%). Het aantal van 142.875 inwoners is het hoogste aantal inwoners in de hele periode van 1995 tot en met 2026. In 2026 waren er 142.769 inwoners in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Bovenstaand taartdiagram toont het aantal en percentage woningen naar type in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Ontvang een e-mail als er nieuwe cijfers zijn op de pagina Statistieken coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Onderstaande tabel toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland:
| Jaar | Gemiddelde WOZ woningwaarde Coropsub gebied Zuidwest-Friesland | % verschil |
|---|---|---|
| 2025 | €333.398 | 5,9% |
| 2024 | €314.954 | 4,84% |
| 2023 | €300.425 | 15% |
| 2022 | €262.364 | 9,6% |
| 2021 | €239.314 | 6,4% |
| 2020 | €224.846 | 5% |
| 2019 | €214.128 | 10% |
| 2018 | €194.710 | 4,17% |
| 2017 | €186.914 | 2,83% |
| 2016 | €181.770 | 1,46% |
| 2015 | €179.161 | -3,29% |
| 2014 | €185.251 | -5,8% |
| 2013 | €196.722 | -5,2% |
| 2012 | €207.449 | -2,42% |
| 2011 | €212.598 | -1,83% |
| 2010 | €216.558 | 0,39% |
| 2009 | €215.713 | 3,65% |
| 2008 | €208.121 | 8,2% |
| 2007 | €192.332 | 11% |
| 2006 | €172.759 | 0,47% |
| 2005 | €171.949 | 59% |
| 2004 | €108.102 | 0,97% |
| 2003 | €107.067 | 0,93% |
| 2002 | €106.080 | 0,92% |
| 2001 | €105.114 | 70% |
| 2000 | €61.993 | 1,31% |
| 1999 | €61.194 | 1,96% |
| 1998 | €60.016 | 1,63% |
| 1997 | €59.054 | geen data |
De gemiddelde WOZ woningwaarde in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland is met €274.344 gestegen van €59.054 in 1997 tot €333.398 in 2025 (dat is een groei van 465%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1997 tot en met 2025 was €9.798 (7,4%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers stijgen bijna ieder jaar.
WoningwaardeDe gemiddelde woningwaarde is gebaseerd op de WOZ-waarde van woningen in deze regio. Hiermee wordt de waardeontwikkeling door de tijd zichtbaar.
Autochtoon of migratieachtergrond in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland voor de periode van 2013 tot en met 2026: Bovenstaande grafiek toont de verdeling van de bevolking naar herkomst uit Nederland, herkomst uit Europa en herkomst van buiten Europa per jaar.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners naar herkomst per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland:
| Jaar | Herkomst Nederland | Herkomst Europa | Herkomst buiten Europa |
|---|---|---|---|
| 2026 | 126.055 | 6.711 | 10.003 |
| 2025 | 126.398 | 6.518 | 9.853 |
| 2024 | 126.620 | 6.366 | 9.364 |
| 2023 | 127.465 | 6.225 | 9.185 |
| 2022 | 128.764 | 5.373 | 8.759 |
| 2021 | 128.958 | 5.185 | 7.634 |
| 2020 | 128.964 | 5.087 | 7.500 |
| 2019 | 128.974 | 4.915 | 7.251 |
| 2018 | 129.096 | 4.951 | 7.278 |
| 2017 | 129.468 | 4.732 | 6.965 |
| 2016 | 129.882 | 4.401 | 6.485 |
| 2015 | 130.110 | 4.352 | 6.410 |
| 2014 | 130.189 | 4.307 | 6.347 |
| 2013 | 130.402 | 4.293 | 6.318 |
In 2026 was de herkomst van inwoners in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland als volgt verdeeld: herkomst uit Nederland: 88%, herkomst uit Europese landen: 4,7% en herkomst uit landen buiten Europa: 7%.
Toelichting Meer migratieBevolking in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland: de grafiek toont het aantal inwoners in het meest recente jaar, onderverdeeld naar geboorteland en herkomstland.
| Herkomst | Inwoners |
|---|---|
| Herkomst Nederland | 126.055 |
| Herkomst Europa | 6.711 |
| Herkomst buiten Europa | 10.003 |
De cijfers over de migratieachtergrond van inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS.
ToelichtingBovenstaande grafiek toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Onderstaande tabel toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland:
| Jaar | Geboortes per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 8,4 |
| 2024 | 8,6 |
| 2023 | 8 |
| 2022 | 8,6 |
| 2021 | 9,4 |
| 2020 | 9 |
| 2019 | 9 |
| 2018 | 8,6 |
| 2017 | 8 |
| 2016 | 9,6 |
| 2015 | 8,6 |
| 2014 | 8 |
| 2013 | 9,6 |
| 2012 | 10 |
| 2011 | 11 |
| 2010 | 10 |
| 2009 | 11 |
| 2008 | 10 |
| 2007 | 11 |
| 2006 | 11 |
| 2005 | 12 |
| 2004 | 12 |
| 2003 | 13 |
| 2002 | 13 |
| 2001 | 13 |
| 2000 | 14 |
| 1999 | 13 |
| 1998 | 13 |
| 1997 | 13 |
| 1996 | 13 |
| 1995 | 13 |
Het aantal geboorten per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het geboortecijfer geeft het aantal levend geboren kinderen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Onderstaande tabel toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland:
| Jaar | Sterfgevallen per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 11 |
| 2024 | 10 |
| 2023 | 11 |
| 2022 | 11 |
| 2021 | 10 |
| 2020 | 10 |
| 2019 | 9,6 |
| 2018 | 10 |
| 2017 | 9 |
| 2016 | 9 |
| 2015 | 9 |
| 2014 | 8 |
| 2013 | 9 |
| 2012 | 9 |
| 2011 | 8 |
| 2010 | 8,3 |
| 2009 | 8 |
| 2008 | 8,6 |
| 2007 | 9 |
| 2006 | 9 |
| 2005 | 8,6 |
| 2004 | 8,3 |
| 2003 | 8,6 |
| 2002 | 9,6 |
| 2001 | 8,6 |
| 2000 | 8,6 |
| 1999 | 9 |
| 1998 | 9,3 |
| 1997 | 8,6 |
| 1996 | 9,6 |
| 1995 | 9,3 |
Het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het sterftecijfer geeft het aantal overledenen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het gemiddelde aardgasverbruik (m³) en elektriciteitsverbruik (kWh) per woning per jaar voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Onderstaande tabel toont het gemiddelde energieverbruik per woning per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het coropsub gebied Zuidwest-Friesland:
| Jaar | Gasverbruik | Elektriciteitsverbruik |
|---|---|---|
| 2024 | 931 | 2.585 |
| 2023 | 961 | 2.505 |
| 2022 | 1.138 | 2.588 |
| 2021 | 1.481 | 2.775 |
| 2020 | 1.321 | 2.712 |
| 2019 | 1.355 | 2.608 |
| 2018 | 1.475 | 2.555 |
| 2017 | 1.435 | 2.615 |
| 2016 | 1.538 | 2.675 |
| 2015 | 1.476 | 2.789 |
| 2014 | 1.390 | 2.833 |
| 2013 | 1.875 | 2.934 |
Het gemiddelde energieverbruik per woning is gebaseerd op data van het CBS. Het gasverbruik is uitgedrukt in m³ en het elektriciteitsverbruik in kWh.
Het gemiddeld aardgasverbruik is uitgedrukt in kubieke meter (m³) en het elektriciteitsverbruik in kilowattuur (kWh) per woning per jaar.
| Gebied | Oppervlakte | Adressen | Dichtheid | Woningen | Woningwaarde | Inwoners | Huishoudens | Personen in huishoudens | Personenauto’s | Bedrijfsvestigingen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Súdwest-Fryslân | 90.786 | 52.814 | 865 | 43.118 | €317.000 | 90.521 | 41.387 | 2,1 | 47.810 | 12.990 |
| De Fryske Marren | 54.910 | 33.658 | 546 | 23.886 | €363.000 | 52.248 | 22.967 | 2,2 | 30.424 | 8.150 |
Tabel met de 2 gemeenten in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland.
Bovenstaande tabel toont enkele belangrijke kenmerken voor de 2 gemeenten in het coropsub gebied Zuidwest-Friesland. De kolom ‘Dichtheid’ geeft de omgevingsadressendichtheid per km² weer en is een indicator voor de mate van concentratie van menselijke activiteiten. De kolom ‘Woningwaarde’ toont de gemiddelde WOZ waarde. En de kolom ‘Personen in huishoudens’ toont de gemiddelde grootte van huishoudens. Zie ook de definities van alle onderwerpen.
Lokalisering van gemeenten per COROP-subgebied. Dit is een nadere onderverdeling van COROP-gebieden; onder andere Groot-Amsterdam, Groot-Rijnmond en Noordoost-Noord-Brabant zijn verder opgesplitst.
AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.
Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.
Doneer en help meeVoeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.
Deel deze pagina
Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.