Groep toeristengebied Kust is één van de 6 groepen toeristengebieden in Nederland. Er vallen 24 gemeenten binnen de groep toeristengebied Kust, het gebied telt 558.958 addressen, 419.109 woningen en er wonen 904.583 inwoners en 409.671 huishoudens in de groep toeristengebied Kust.
Groep toeristengebied Kust is één van de 6 groepen toeristengebieden in Nederland. Er vallen 24 gemeenten binnen de groep toeristengebied Kust, het gebied telt 558.958 addressen, 419.109 woningen en er wonen 904.583 inwoners en 409.671 huishoudens in de groep toeristengebied Kust.
Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust:
| Jaar | Aantal inwoners de groep toeristengebied Kust | % verschil |
|---|---|---|
| 2026 | 904.583 | 0,63% |
| 2025 | 898.926 | 0,41% |
| 2024 | 895.216 | 0,34% |
| 2023 | 892.188 | 1,12% |
| 2022 | 882.264 | 0,39% |
| 2021 | 878.793 | 0,5% |
| 2020 | 874.447 | 0,63% |
| 2019 | 869.013 | 0,4% |
| 2018 | 865.564 | 0,61% |
| 2017 | 860.304 | 0,4% |
| 2016 | 856.886 | 0,32% |
| 2015 | 854.153 | 0,27% |
| 2014 | 851.878 | -0,07% |
| 2013 | 852.473 | 0,13% |
| 2012 | 851.355 | 0,27% |
| 2011 | 849.023 | 0,11% |
| 2010 | 848.066 | 0,24% |
| 2009 | 845.998 | 0,15% |
| 2008 | 844.748 | 0,01% |
| 2007 | 844.704 | 0,01% |
| 2006 | 844.582 | 0,05% |
| 2005 | 844.163 | 0,09% |
| 2004 | 843.387 | 0,24% |
| 2003 | 841.377 | 0,35% |
| 2002 | 838.409 | 0,66% |
| 2001 | 832.945 | 0,67% |
| 2000 | 827.414 | 0,32% |
| 1999 | 824.795 | 0,13% |
| 1998 | 823.704 | 0,26% |
| 1997 | 821.589 | 0,35% |
| 1996 | 818.757 | 0,31% |
| 1995 | 816.219 | geen data |
Het aantal inwoners in de groep toeristengebied Kust is met 88.364 inwoners toegenomen van 816.219 inwoners in 1995 tot 904.583 inwoners in 2026 (dat is een grote stijging van 11%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1995 tot en met 2026 was 2.850 inwoners (0,33%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers stijgen bijna ieder jaar.
Het aantal inwoners is het aantal personen zoals op 1 januari in het bevolkingsregister vastgelegd.
In 1995 telde de groep toeristengebied Kust 816.219 inwoners. Het aantal van 816.219 inwoners is het minimum in de hele periode waarover de inwonersdata beschikbaar zijn. In 2026 is het aantal gestegen tot 904.583 inwoners. De stijging ten opzichte van 1995 is 88.364 (11%), het verschil ten opzichte van het vorige jaar (2025) is 5.657 (0,63%). Het aantal van 904.583 inwoners is het hoogste aantal inwoners in de hele periode van 1995 tot en met 2026.
Bovenstaand taartdiagram toont het aantal en percentage woningen naar type in de groep toeristengebied Kust.
Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar in de groep toeristengebied Kust.
Onderstaande tabel toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust:
| Jaar | Gemiddelde WOZ woningwaarde Groep toeristengebied Kust | % verschil |
|---|---|---|
| 2025 | €432.125 | 4,05% |
| 2024 | €415.314 | 3,54% |
| 2023 | €401.099 | 15% |
| 2022 | €349.940 | 9,6% |
| 2021 | €319.154 | 6,7% |
| 2020 | €299.125 | 7,9% |
| 2019 | €277.139 | 7,6% |
| 2018 | €257.568 | 4,91% |
| 2017 | €245.503 | 2,76% |
| 2016 | €238.903 | 1,24% |
| 2015 | €235.973 | -2,87% |
| 2014 | €242.950 | -5,5% |
| 2013 | €257.153 | -3,23% |
| 2012 | €265.749 | -2,05% |
| 2011 | €271.306 | -1,8% |
| 2010 | €276.280 | 0,52% |
| 2009 | €274.864 | 3,09% |
| 2008 | €266.631 | 7% |
| 2007 | €249.081 | 8,2% |
| 2006 | €230.113 | 0,27% |
| 2005 | €229.491 | 53% |
| 2004 | €150.251 | 0,49% |
| 2003 | €149.516 | 0,23% |
| 2002 | €149.166 | 0,32% |
| 2001 | €148.684 | 60% |
| 2000 | €92.699 | 0,28% |
| 1999 | €92.438 | 0,42% |
| 1998 | €92.047 | 0,33% |
| 1997 | €91.745 | geen data |
De gemiddelde WOZ woningwaarde in de groep toeristengebied Kust is met €340.380 gestegen van €91.745 in 1997 tot €432.125 in 2025 (dat is een stijging van 371%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1997 tot en met 2025 was €12.156 (6,5%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers stijgen bijna ieder jaar.
WoningwaardeDe gemiddelde woningwaarde is gebaseerd op de WOZ-waarde van woningen in deze regio. Hiermee wordt de waardeontwikkeling door de tijd zichtbaar.
Autochtoon of migratieachtergrond in de groep toeristengebied Kust voor de periode van 2013 tot en met 2026: Bovenstaande grafiek toont de verdeling van de bevolking naar herkomst uit Nederland, herkomst uit Europa en herkomst van buiten Europa per jaar.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners naar herkomst per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust:
| Jaar | Herkomst Nederland | Herkomst Europa | Herkomst buiten Europa |
|---|---|---|---|
| 2026 | 708.676 | 83.463 | 112.444 |
| 2025 | 710.008 | 81.369 | 107.549 |
| 2024 | 711.600 | 80.175 | 103.441 |
| 2023 | 714.313 | 78.197 | 99.678 |
| 2022 | 724.165 | 70.837 | 96.102 |
| 2021 | 724.691 | 66.931 | 87.171 |
| 2020 | 724.213 | 65.295 | 84.939 |
| 2019 | 723.440 | 63.312 | 82.261 |
| 2018 | 723.619 | 61.727 | 80.218 |
| 2017 | 722.948 | 59.657 | 77.699 |
| 2016 | 722.845 | 58.151 | 75.890 |
| 2015 | 723.076 | 56.864 | 74.213 |
| 2014 | 724.060 | 55.345 | 72.385 |
| 2013 | 725.188 | 55.079 | 72.126 |
In 2026 was de herkomst van inwoners in de groep toeristengebied Kust als volgt verdeeld: herkomst uit Nederland: 78%, herkomst uit Europese landen: 9,2% en herkomst uit landen buiten Europa: 12%.
Toelichting Meer migratieBevolking in de groep toeristengebied Kust: de grafiek toont het aantal inwoners in het meest recente jaar, onderverdeeld naar geboorteland en herkomstland.
| Herkomst | Inwoners |
|---|---|
| Herkomst Nederland | 708.676 |
| Herkomst Europa | 83.463 |
| Herkomst buiten Europa | 112.444 |
De cijfers over de migratieachtergrond van inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS.
ToelichtingBovenstaande grafiek toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar voor de groep toeristengebied Kust.
Onderstaande tabel toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust:
| Jaar | Geboortes per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 8,5 |
| 2024 | 8,4 |
| 2023 | 8,4 |
| 2022 | 8,7 |
| 2021 | 9,2 |
| 2020 | 8,6 |
| 2019 | 8,6 |
| 2018 | 8,7 |
| 2017 | 8,8 |
| 2016 | 8,7 |
| 2015 | 8,5 |
| 2014 | 8,9 |
| 2013 | 8,6 |
| 2012 | 9,1 |
| 2011 | 9,2 |
| 2010 | 9,2 |
| 2009 | 9,6 |
| 2008 | 10 |
| 2007 | 9,8 |
| 2006 | 10 |
| 2005 | 10 |
| 2004 | 11 |
| 2003 | 11 |
| 2002 | 11 |
| 2001 | 11 |
| 2000 | 11 |
| 1999 | 12 |
| 1998 | 12 |
| 1997 | 12 |
| 1996 | 11 |
| 1995 | 12 |
Het aantal geboorten per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het geboortecijfer geeft het aantal levend geboren kinderen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar voor de groep toeristengebied Kust.
Onderstaande tabel toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust:
| Jaar | Sterfgevallen per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 11 |
| 2024 | 11 |
| 2023 | 11 |
| 2022 | 11 |
| 2021 | 11 |
| 2020 | 11 |
| 2019 | 9,8 |
| 2018 | 10 |
| 2017 | 9,8 |
| 2016 | 9,9 |
| 2015 | 9,8 |
| 2014 | 9,1 |
| 2013 | 9,7 |
| 2012 | 9,6 |
| 2011 | 9,1 |
| 2010 | 8,8 |
| 2009 | 9 |
| 2008 | 9 |
| 2007 | 8,9 |
| 2006 | 9 |
| 2005 | 9,1 |
| 2004 | 8,9 |
| 2003 | 9,3 |
| 2002 | 9,4 |
| 2001 | 9,3 |
| 2000 | 9,1 |
| 1999 | 9,4 |
| 1998 | 9,6 |
| 1997 | 9 |
| 1996 | 9,1 |
| 1995 | 9,2 |
Het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het sterftecijfer geeft het aantal overledenen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het gemiddelde aardgasverbruik (m³) en elektriciteitsverbruik (kWh) per woning per jaar voor de groep toeristengebied Kust.
Onderstaande tabel toont het gemiddelde energieverbruik per woning per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor de groep toeristengebied Kust:
| Jaar | Gasverbruik | Elektriciteitsverbruik |
|---|---|---|
| 2024 | 873 | 2.563 |
| 2023 | 899 | 2.508 |
| 2022 | 1.042 | 2.660 |
| 2021 | 1.349 | 2.856 |
| 2020 | 1.194 | 2.789 |
| 2019 | 1.262 | 2.769 |
| 2018 | 1.362 | 2.821 |
| 2017 | 1.338 | 2.892 |
| 2016 | 1.418 | 2.950 |
| 2015 | 1.370 | 3.016 |
| 2014 | 1.283 | 3.061 |
| 2013 | 1.713 | 3.196 |
Het gemiddelde energieverbruik per woning is gebaseerd op data van het CBS. Het gasverbruik is uitgedrukt in m³ en het elektriciteitsverbruik in kWh.
Het gemiddeld aardgasverbruik is uitgedrukt in kubieke meter (m³) en het elektriciteitsverbruik in kilowattuur (kWh) per woning per jaar.
| Gebied | Oppervlakte | Adressen | Dichtheid | Woningen | Woningwaarde | Inwoners | Huishoudens | Personen in huishoudens | Personenauto’s | Bedrijfsvestigingen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ameland | 26.850 | 4.502 | 278 | 1.913 | €351.000 | 3.816 | 1.850 | 2,03 | 2.097 | 745 |
| Schiermonnikoog | 20.356 | 1.562 | 325 | 615 | €421.000 | 972 | 587 | 1,64 | 383 | 210 |
| Terschelling | 67.399 | 4.911 | 269 | 2.360 | €456.000 | 4.834 | 2.652 | 1,84 | 2.554 | 1.080 |
| Vlieland | 31.580 | 1.477 | 226 | 643 | €426.000 | 1.202 | 733 | 1,64 | 480 | 335 |
| Bergen (Noord-Holland) | 12.023 | 22.355 | 831 | 15.550 | €612.000 | 29.653 | 14.241 | 2,03 | 16.600 | 5.405 |
| Beverwijk | 2.009 | 24.258 | 2.830 | 20.154 | €356.000 | 43.052 | 19.964 | 2,13 | 20.874 | 6.125 |
| Bloemendaal | 4.523 | 11.932 | 1.117 | 10.389 | €919.000 | 23.554 | 10.035 | 2,29 | 12.467 | 4.505 |
| Castricum | 6.040 | 20.294 | 1.374 | 16.672 | €508.000 | 37.077 | 16.379 | 2,2 | 18.492 | 5.315 |
| Heemskerk | 3.168 | 21.344 | 2.379 | 18.025 | €412.000 | 39.529 | 17.590 | 2,2 | 19.775 | 4.410 |
| Den Helder | 17.880 | 36.573 | 1.704 | 28.808 | €261.000 | 56.678 | 27.635 | 1,98 | 27.374 | 5.105 |
| Schagen | 18.728 | 30.930 | 780 | 21.822 | €372.000 | 48.778 | 21.916 | 2,17 | 26.888 | 7.175 |
| Texel | 46.316 | 13.983 | 514 | 7.144 | €406.000 | 13.958 | 6.846 | 1,98 | 7.567 | 2.805 |
| Velsen | 6.317 | 40.666 | 1.894 | 32.231 | €408.000 | 70.361 | 32.250 | 2,14 | 34.689 | 9.385 |
| Zandvoort | 4.397 | 12.444 | 1.849 | 9.882 | €476.000 | 17.335 | 8.860 | 1,91 | 8.107 | 3.110 |
| Katwijk | 3.115 | 32.409 | 2.197 | 27.845 | €462.000 | 67.149 | 27.551 | 2,38 | 27.998 | 7.165 |
| Noordwijk | 7.494 | 28.409 | 1.453 | 21.279 | €516.000 | 46.453 | 21.118 | 2,13 | 24.018 | 7.350 |
| Wassenaar | 6.240 | 15.328 | 1.489 | 12.461 | €745.000 | 27.975 | 12.111 | 2,2 | 13.860 | 4.165 |
| Veere | 20.655 | 18.519 | 360 | 11.163 | €445.000 | 22.037 | 9.754 | 2,22 | 12.456 | 3.705 |
| Vlissingen | 34.484 | 29.119 | 2.052 | 23.996 | €259.000 | 45.878 | 23.183 | 1,93 | 22.504 | 4.730 |
| Schouwen-Duiveland | 48.821 | 25.979 | 497 | 16.929 | €408.000 | 34.409 | 16.021 | 2,12 | 20.108 | 5.620 |
| Sluis | 30.716 | 24.519 | 468 | 14.158 | €334.000 | 23.199 | 11.462 | 1,99 | 13.798 | 3.650 |
| Westland | 9.074 | 60.196 | 1.492 | 48.147 | €465.000 | 118.874 | 50.556 | 2,28 | 60.569 | 19.315 |
| Goeree-Overflakkee | 42.235 | 36.688 | 652 | 22.997 | €371.000 | 52.798 | 22.429 | 2,28 | 29.336 | 6.950 |
| Voorne aan Zee | 18.983 | 40.561 | 1.187 | 33.926 | €396.000 | 75.012 | 33.948 | 2,17 | 41.877 | 8.915 |
Tabel met de 24 gemeenten in de groep toeristengebied Kust.
Bovenstaande tabel toont enkele belangrijke kenmerken voor de 24 gemeenten in de groep toeristengebied Kust. De kolom ‘Dichtheid’ geeft de omgevingsadressendichtheid per km² weer en is een indicator voor de mate van concentratie van menselijke activiteiten. De kolom ‘Woningwaarde’ toont de gemiddelde WOZ waarde. En de kolom ‘Personen in huishoudens’ toont de gemiddelde grootte van huishoudens. Zie ook de definities van alle onderwerpen.
Lokalisering van gemeenten per groep van toeristengebieden. Dit niveau bundelt toeristengebieden voor regionale vergelijking en robuustere analyse.
AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.
Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.
Doneer en help meeOntvang een e-mail als de informatie is bijgewerkt. Maximaal 2 per jaar en niets anders dan dat.
InschrijvenVoeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.
Deel deze pagina
Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.