Toeristengebied West- en Midden-Brabant is één van de 17 toeristengebieden in Nederland. Er vallen 41 gemeenten binnen het toeristengebied West- en Midden-Brabant, het gebied telt 1.103.521 addressen, 916.594 woningen en er wonen 2.020.746 inwoners en 940.108 huishoudens in het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Toeristengebied West- en Midden-Brabant is één van de 17 toeristengebieden in Nederland. Er vallen 41 gemeenten binnen het toeristengebied West- en Midden-Brabant, het gebied telt 1.103.521 addressen, 916.594 woningen en er wonen 2.020.746 inwoners en 940.108 huishoudens in het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant:
| Jaar | Aantal inwoners het toeristengebied West- en Midden-Brabant | % verschil |
|---|---|---|
| 2026 | 2.020.746 | 0,49% |
| 2025 | 2.010.941 | 0,71% |
| 2024 | 1.996.792 | 0,77% |
| 2023 | 1.981.540 | 1,31% |
| 2022 | 1.955.834 | 0,76% |
| 2021 | 1.941.115 | 0,43% |
| 2020 | 1.932.795 | 0,73% |
| 2019 | 1.918.845 | 0,68% |
| 2018 | 1.905.971 | 0,65% |
| 2017 | 1.893.596 | 0,53% |
| 2016 | 1.883.645 | 0,45% |
| 2015 | 1.875.192 | 0,38% |
| 2014 | 1.868.042 | 0,42% |
| 2013 | 1.860.321 | 0,13% |
| 2012 | 1.857.879 | 0,42% |
| 2011 | 1.850.083 | 0,48% |
| 2010 | 1.841.287 | 0,43% |
| 2009 | 1.833.379 | 0,43% |
| 2008 | 1.825.507 | 0,27% |
| 2007 | 1.820.669 | 0,14% |
| 2006 | 1.818.121 | 0,27% |
| 2005 | 1.813.230 | 0,21% |
| 2004 | 1.809.427 | 0,32% |
| 2003 | 1.803.594 | 0,36% |
| 2002 | 1.797.181 | 0,66% |
| 2001 | 1.785.450 | 0,84% |
| 2000 | 1.770.623 | 0,87% |
| 1999 | 1.755.410 | 0,84% |
| 1998 | 1.740.861 | 0,63% |
| 1997 | 1.730.016 | 0,65% |
| 1996 | 1.718.871 | 0,54% |
| 1995 | 1.709.577 | geen data |
De bevolking van het toeristengebied West- en Midden-Brabant is met 311.169 personen gestegen van 1.709.577 personen in 1995 tot 2.020.746 personen in 2026 (dat is een grote groei van 18%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1995 tot en met 2026 was 10.038 personen (0,54%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een monotoon stijgende trend: De cijfers groeien ieder jaar.
Het aantal inwoners is het aantal personen zoals op 1 januari in het bevolkingsregister vastgelegd.
In 1995 telde het toeristengebied West- en Midden-Brabant 1.709.577 inwoners. Het aantal van 1.709.577 inwoners is het minimum in de hele periode waarover de inwonersdata beschikbaar zijn. In 2026 is het aantal gestegen tot 2.020.746 personen. De stijging ten opzichte van 1995 is 311.169 (18%), het verschil ten opzichte van het vorige jaar (2025) is 9.805 (0,49%). Het aantal van 2.020.746 inwoners is het hoogste aantal inwoners in de hele periode van 1995 tot en met 2026.
Bovenstaand taartdiagram toont het aantal en percentage woningen naar type in het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar in het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Onderstaande tabel toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant:
| Jaar | Gemiddelde WOZ woningwaarde Toeristengebied West- en Midden-Brabant | % verschil |
|---|---|---|
| 2025 | €409.517 | 5,8% |
| 2024 | €387.122 | 3,45% |
| 2023 | €374.198 | 14% |
| 2022 | €327.093 | 9% |
| 2021 | €300.131 | 6,9% |
| 2020 | €280.654 | 6,6% |
| 2019 | €263.258 | 7,7% |
| 2018 | €244.546 | 4,45% |
| 2017 | €234.133 | 2,68% |
| 2016 | €228.025 | 0,29% |
| 2015 | €227.372 | -2,46% |
| 2014 | €233.101 | -5,6% |
| 2013 | €246.890 | -3,94% |
| 2012 | €257.026 | -2,39% |
| 2011 | €263.320 | -2,95% |
| 2010 | €271.316 | 0,51% |
| 2009 | €269.947 | 3,33% |
| 2008 | €261.257 | 6,6% |
| 2007 | €244.980 | 8,4% |
| 2006 | €225.977 | -0,08% |
| 2005 | €226.159 | 53% |
| 2004 | €147.753 | 0,47% |
| 2003 | €147.062 | 0,43% |
| 2002 | €146.437 | 1,12% |
| 2001 | €144.817 | 69% |
| 2000 | €85.733 | -0,49% |
| 1999 | €86.153 | 0,49% |
| 1998 | €85.736 | 0,2% |
| 1997 | €85.564 | geen data |
De gemiddelde WOZ woningwaarde in het toeristengebied West- en Midden-Brabant is met €323.953 toegenomen van €85.564 in 1997 tot €409.517 in 2025 (dat is een groei van 379%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1997 tot en met 2025 was €11.570 (6,7%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers stijgen bijna ieder jaar.
WoningwaardeDe gemiddelde woningwaarde is gebaseerd op de WOZ-waarde van woningen in deze regio. Hiermee wordt de waardeontwikkeling door de tijd zichtbaar.
Autochtoon of migratieachtergrond in het toeristengebied West- en Midden-Brabant voor de periode van 2013 tot en met 2026: Bovenstaande grafiek toont de verdeling van de bevolking naar herkomst uit Nederland, herkomst uit Europa en herkomst van buiten Europa per jaar.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners naar herkomst per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant:
| Jaar | Herkomst Nederland | Herkomst Europa | Herkomst buiten Europa |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1.482.880 | 203.773 | 334.093 |
| 2025 | 1.488.258 | 199.367 | 323.316 |
| 2024 | 1.492.719 | 193.245 | 310.828 |
| 2023 | 1.497.137 | 185.673 | 298.730 |
| 2022 | 1.516.274 | 170.842 | 284.004 |
| 2021 | 1.517.547 | 162.081 | 261.486 |
| 2020 | 1.520.108 | 157.895 | 254.790 |
| 2019 | 1.520.921 | 152.262 | 245.659 |
| 2018 | 1.521.665 | 147.114 | 237.196 |
| 2017 | 1.521.841 | 142.398 | 229.359 |
| 2016 | 1.521.619 | 137.944 | 222.572 |
| 2015 | 1.522.969 | 134.153 | 216.511 |
| 2014 | 1.521.815 | 131.803 | 212.628 |
| 2013 | 1.519.972 | 129.461 | 209.058 |
In 2026 was de herkomst van inwoners in het toeristengebied West- en Midden-Brabant als volgt verdeeld: herkomst uit Nederland: 73%, herkomst uit Europese landen: 10% en herkomst uit landen buiten Europa: 17%.
Toelichting Meer migratieBevolking in het toeristengebied West- en Midden-Brabant: de grafiek toont het aantal inwoners in het meest recente jaar, onderverdeeld naar geboorteland en herkomstland.
| Herkomst | Inwoners |
|---|---|
| Herkomst Nederland | 1.482.880 |
| Herkomst Europa | 203.773 |
| Herkomst buiten Europa | 334.093 |
De cijfers over de migratieachtergrond van inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS.
ToelichtingBovenstaande grafiek toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Onderstaande tabel toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant:
| Jaar | Geboortes per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 8,9 |
| 2024 | 9 |
| 2023 | 8,8 |
| 2022 | 9 |
| 2021 | 9,9 |
| 2020 | 9,1 |
| 2019 | 9,1 |
| 2018 | 9,4 |
| 2017 | 9,3 |
| 2016 | 9,6 |
| 2015 | 9,4 |
| 2014 | 9,8 |
| 2013 | 9,3 |
| 2012 | 9,9 |
| 2011 | 10 |
| 2010 | 11 |
| 2009 | 11 |
| 2008 | 11 |
| 2007 | 10 |
| 2006 | 11 |
| 2005 | 11 |
| 2004 | 11 |
| 2003 | 12 |
| 2002 | 12 |
| 2001 | 12 |
| 2000 | 13 |
| 1999 | 12 |
| 1998 | 12 |
| 1997 | 12 |
| 1996 | 12 |
| 1995 | 12 |
Het aantal geboorten per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het geboortecijfer geeft het aantal levend geboren kinderen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Onderstaande tabel toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant:
| Jaar | Sterfgevallen per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 10 |
| 2024 | 10 |
| 2023 | 9,9 |
| 2022 | 10 |
| 2021 | 9,9 |
| 2020 | 10 |
| 2019 | 9,1 |
| 2018 | 9,3 |
| 2017 | 8,9 |
| 2016 | 9,1 |
| 2015 | 8,8 |
| 2014 | 8,3 |
| 2013 | 8,4 |
| 2012 | 8,4 |
| 2011 | 8,2 |
| 2010 | 8,1 |
| 2009 | 8,1 |
| 2008 | 8,1 |
| 2007 | 7,9 |
| 2006 | 8,2 |
| 2005 | 8,1 |
| 2004 | 8 |
| 2003 | 8,4 |
| 2002 | 8,5 |
| 2001 | 8,2 |
| 2000 | 8,4 |
| 1999 | 8,4 |
| 1998 | 8,2 |
| 1997 | 8,1 |
| 1996 | 8,2 |
| 1995 | 8,2 |
Het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het sterftecijfer geeft het aantal overledenen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het gemiddelde aardgasverbruik (m³) en elektriciteitsverbruik (kWh) per woning per jaar voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Onderstaande tabel toont het gemiddelde energieverbruik per woning per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied West- en Midden-Brabant:
| Jaar | Gasverbruik | Elektriciteitsverbruik |
|---|---|---|
| 2024 | 812 | 2.715 |
| 2023 | 841 | 2.660 |
| 2022 | 993 | 2.816 |
| 2021 | 1.278 | 3.007 |
| 2020 | 1.159 | 2.969 |
| 2019 | 1.239 | 2.966 |
| 2018 | 1.332 | 3.062 |
| 2017 | 1.326 | 3.146 |
| 2016 | 1.378 | 3.172 |
| 2015 | 1.340 | 3.239 |
| 2014 | 1.244 | 3.277 |
| 2013 | 1.683 | 3.400 |
Het gemiddelde energieverbruik per woning is gebaseerd op data van het CBS. Het gasverbruik is uitgedrukt in m³ en het elektriciteitsverbruik in kWh.
Het gemiddeld aardgasverbruik is uitgedrukt in kubieke meter (m³) en het elektriciteitsverbruik in kilowattuur (kWh) per woning per jaar.
| Gebied | Oppervlakte | Adressen | Dichtheid | Woningen | Woningwaarde | Inwoners | Huishoudens | Personen in huishoudens | Personenauto’s | Bedrijfsvestigingen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Baarle-Nassau | 7.629 | 4.857 | 384 | 3.086 | €418.000 | 7.256 | 3.238 | 2,18 | 4.561 | 1.275 |
| Bergen op Zoom | 9.313 | 40.028 | 1.925 | 32.056 | €333.000 | 70.692 | 32.116 | 2,14 | 35.457 | 8.775 |
| Best | 3.465 | 16.169 | 1.482 | 13.650 | €464.000 | 31.699 | 13.948 | 2,26 | 16.827 | 4.165 |
| Boxtel | 7.032 | 17.232 | 1.177 | 15.042 | €399.000 | 34.302 | 15.464 | 2,17 | 17.592 | 4.655 |
| Breda | 12.868 | 108.278 | 2.324 | 88.201 | €419.000 | 190.204 | 92.225 | 2,02 | 156.191 | 30.280 |
| Dongen | 2.974 | 13.864 | 1.295 | 11.988 | €377.000 | 27.673 | 12.145 | 2,23 | 15.375 | 3.420 |
| Eersel | 8.333 | 10.619 | 594 | 8.888 | €477.000 | 20.537 | 8.735 | 2,28 | 12.255 | 3.180 |
| Eindhoven | 8.936 | 147.932 | 2.942 | 121.193 | €391.000 | 249.783 | 130.304 | 1,88 | 107.681 | 34.670 |
| Etten-Leur | 5.592 | 23.962 | 1.768 | 20.354 | €377.000 | 46.117 | 20.185 | 2,23 | 23.693 | 5.630 |
| Geertruidenberg | 2.964 | 11.938 | 1.154 | 10.147 | €364.000 | 21.914 | 9.833 | 2,2 | 12.166 | 2.765 |
| Gilze en Rijen | 6.566 | 14.584 | 1.110 | 11.801 | €388.000 | 28.437 | 11.749 | 2,24 | 15.210 | 3.555 |
| Goirle | 4.338 | 12.244 | 1.231 | 10.735 | €442.000 | 24.886 | 10.632 | 2,27 | 13.208 | 3.260 |
| Den Bosch | 11.781 | 91.412 | 2.087 | 76.846 | €417.000 | 162.295 | 77.843 | 2,04 | 89.392 | 26.780 |
| Heusden | 8.122 | 23.619 | 1.124 | 20.055 | €442.000 | 46.689 | 20.283 | 2,26 | 26.480 | 6.975 |
| Hilvarenbeek | 9.651 | 9.073 | 600 | 7.172 | €481.000 | 16.315 | 6.927 | 2,3 | 9.626 | 2.660 |
| Loon op Zand | 5.071 | 13.080 | 1.077 | 10.679 | €405.000 | 24.111 | 10.592 | 2,25 | 13.691 | 3.335 |
| Nuenen, Gerwen en Nederwetten | 3.394 | 12.464 | 1.153 | 10.806 | €513.000 | 24.473 | 10.715 | 2,25 | 13.700 | 3.625 |
| Oirschot | 10.284 | 10.186 | 656 | 8.544 | €504.000 | 19.801 | 8.271 | 2,32 | 11.626 | 3.270 |
| Oisterwijk | 8.146 | 17.835 | 945 | 14.501 | €515.000 | 33.356 | 14.597 | 2,2 | 18.384 | 5.860 |
| Oosterhout | 7.309 | 33.187 | 1.593 | 26.528 | €387.000 | 58.726 | 26.511 | 2,18 | 33.419 | 7.750 |
| Rucphen | 6.448 | 11.999 | 696 | 10.307 | €401.000 | 23.973 | 10.425 | 2,28 | 14.291 | 3.345 |
| Sint-Michielsgestel | 5.934 | 13.949 | 667 | 12.684 | €492.000 | 30.191 | 12.662 | 2,35 | 16.671 | 4.765 |
| Son en Breugel | 2.651 | 8.944 | 725 | 7.652 | €517.000 | 18.140 | 7.633 | 2,33 | 10.742 | 2.705 |
| Tilburg | 12.846 | 128.516 | 2.939 | 107.237 | €339.000 | 230.746 | 115.876 | 1,95 | 127.766 | 29.310 |
| Valkenswaard | 5.650 | 17.795 | 1.528 | 15.353 | €419.000 | 31.920 | 15.092 | 2,09 | 18.595 | 4.200 |
| Veldhoven | 3.189 | 25.472 | 1.692 | 21.138 | €480.000 | 47.918 | 21.309 | 2,19 | 24.474 | 5.550 |
| Vught | 6.112 | 17.228 | 1.189 | 14.176 | €568.000 | 33.202 | 14.162 | 2,25 | 16.590 | 5.430 |
| Waalre | 2.266 | 9.334 | 913 | 8.116 | €531.000 | 17.864 | 7.894 | 2,25 | 9.876 | 2.685 |
| Waalwijk | 6.765 | 27.319 | 1.362 | 22.783 | €377.000 | 51.635 | 23.835 | 2,13 | 28.637 | 7.060 |
| Woensdrecht | 9.197 | 13.036 | 696 | 10.219 | €367.000 | 22.301 | 9.968 | 2,19 | 12.886 | 2.595 |
| Zundert | 12.121 | 11.891 | 627 | 10.129 | €458.000 | 23.088 | 10.210 | 2,19 | 13.428 | 3.415 |
| Halderberge | 7.521 | 17.049 | 772 | 13.932 | €381.000 | 31.484 | 13.724 | 2,25 | 18.279 | 4.215 |
| Heeze-Leende | 10.504 | 8.650 | 610 | 7.321 | €503.000 | 17.281 | 7.347 | 2,27 | 10.046 | 2.710 |
| Reusel-De Mierden | 7.866 | 7.064 | 603 | 5.944 | €445.000 | 13.729 | 5.880 | 2,31 | 7.847 | 2.025 |
| Roosendaal | 10.716 | 44.520 | 1.762 | 35.981 | €323.000 | 78.165 | 36.425 | 2,1 | 40.609 | 9.950 |
| Bernheze | 9.041 | 15.474 | 715 | 13.663 | €479.000 | 32.947 | 13.662 | 2,35 | 18.750 | 4.870 |
| Alphen-Chaam | 9.352 | 5.589 | 332 | 4.619 | €477.000 | 10.495 | 4.495 | 2,32 | 6.628 | 1.830 |
| Bergeijk | 10.175 | 10.769 | 524 | 8.431 | €477.000 | 19.436 | 8.388 | 2,28 | 11.668 | 3.075 |
| Bladel | 7.562 | 11.690 | 718 | 9.228 | €445.000 | 21.046 | 9.198 | 2,25 | 12.738 | 3.120 |
| Geldrop-Mierlo | 3.139 | 21.454 | 1.389 | 18.586 | €416.000 | 40.683 | 18.527 | 2,18 | 21.273 | 4.940 |
| Meierijstad | 18.552 | 43.216 | 1.036 | 36.823 | €449.000 | 85.236 | 37.083 | 2,25 | 48.837 | 12.145 |
Tabel met de 41 gemeenten in het toeristengebied West- en Midden-Brabant.
Bovenstaande tabel toont enkele belangrijke kenmerken voor de 41 gemeenten in het toeristengebied West- en Midden-Brabant. De kolom ‘Dichtheid’ geeft de omgevingsadressendichtheid per km² weer en is een indicator voor de mate van concentratie van menselijke activiteiten. De kolom ‘Woningwaarde’ toont de gemiddelde WOZ waarde. En de kolom ‘Personen in huishoudens’ toont de gemiddelde grootte van huishoudens. Zie ook de definities van alle onderwerpen.
Lokalisering van gemeenten per toeristengebied. Deze indeling is in 1972 ontworpen voor statistieken over toeristische dienstverlening en vrijetijdsbesteding; gebieden zijn niet altijd aaneensluitend. Voor TR16 gelden uitzonderingen waarbij Kijkduin en Scheveningen (Den Haag) en Hoek van Holland (Rotterdam) onder TR02 vallen.
AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.
Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.
Doneer en help meeOntvang een e-mail als de informatie is bijgewerkt. Maximaal 2 per jaar en niets anders dan dat.
InschrijvenVoeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.
Deel deze pagina
Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.