Toeristengebied Zuid-Limburg is één van de 17 toeristengebieden in Nederland. Er vallen 16 gemeenten binnen het toeristengebied Zuid-Limburg, het gebied telt 359.120 addressen, 306.285 woningen en er wonen 601.355 inwoners en 306.616 huishoudens in het toeristengebied Zuid-Limburg.
Toeristengebied Zuid-Limburg is één van de 17 toeristengebieden in Nederland. Er vallen 16 gemeenten binnen het toeristengebied Zuid-Limburg, het gebied telt 359.120 addressen, 306.285 woningen en er wonen 601.355 inwoners en 306.616 huishoudens in het toeristengebied Zuid-Limburg.
Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg:
| Jaar | Aantal inwoners het toeristengebied Zuid-Limburg | % verschil |
|---|---|---|
| 2026 | 601.355 | 0,2% |
| 2025 | 600.149 | -0,02% |
| 2024 | 600.290 | 0,44% |
| 2023 | 597.652 | 0,61% |
| 2022 | 594.047 | -0,03% |
| 2021 | 594.254 | -0,49% |
| 2020 | 597.184 | -0,03% |
| 2019 | 597.368 | -0,28% |
| 2018 | 599.016 | -0,17% |
| 2017 | 600.023 | -0,14% |
| 2016 | 600.841 | -0,19% |
| 2015 | 601.990 | -0,36% |
| 2014 | 604.149 | -0,29% |
| 2013 | 605.896 | -0,22% |
| 2012 | 607.214 | -0,02% |
| 2011 | 607.313 | -0,08% |
| 2010 | 607.784 | -0,18% |
| 2009 | 608.885 | -0,32% |
| 2008 | 610.868 | -0,65% |
| 2007 | 614.842 | -0,73% |
| 2006 | 619.351 | -0,73% |
| 2005 | 623.929 | -0,58% |
| 2004 | 627.576 | -0,4% |
| 2003 | 630.067 | -0,47% |
| 2002 | 633.048 | -0,29% |
| 2001 | 634.860 | -0,15% |
| 2000 | 635.801 | -0,05% |
| 1999 | 636.140 | -0,05% |
| 1998 | 636.436 | -0,0% |
| 1997 | 636.444 | 0,17% |
| 1996 | 635.382 | 0,15% |
| 1995 | 634.450 | geen data |
Het aantal inwoners in het toeristengebied Zuid-Limburg is met 33.095 inwoners gedaald van 634.450 inwoners in 1995 tot 601.355 inwoners in 2026 (dat is een afname van 5,2%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1995 tot en met 2026 was -1.068 inwoners (-0,17%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk dalende trend: De cijfers dalen bijna ieder jaar.
Het aantal inwoners is het aantal personen zoals op 1 januari in het bevolkingsregister vastgelegd.
In 1995 telde het toeristengebied Zuid-Limburg 634.450 inwoners. In 1997 is het aantal gestegen tot 636.444 inwoners. De stijging ten opzichte van 1995 is 1.994 (0,31%), het verschil ten opzichte van het vorige jaar (1996) is 1.062 (0,17%). Het aantal van 636.444 inwoners is het hoogste aantal inwoners in de hele periode van 1995 tot en met 2026. In 2022 is het aantal gedaald tot 594.047 inwoners. Dit is een daling van 42.397 (-6,7%) ten opzichte van 1997, ten opzichte van het vorige jaar (2021) is het verschil -207 (-0,03%). Het aantal van 594.047 inwoners is het minimum in de hele periode waarover de inwonersdata beschikbaar zijn. In 2026 waren er 601.355 inwoners in het toeristengebied Zuid-Limburg.
Bovenstaand taartdiagram toont het aantal en percentage woningen naar type in het toeristengebied Zuid-Limburg.
Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar in het toeristengebied Zuid-Limburg.
Onderstaande tabel toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg:
| Jaar | Gemiddelde WOZ woningwaarde Toeristengebied Zuid-Limburg | % verschil |
|---|---|---|
| 2025 | €283.660 | 7,3% |
| 2024 | €264.342 | -0,66% |
| 2023 | €266.095 | 17% |
| 2022 | €227.498 | 7% |
| 2021 | €212.676 | 6,4% |
| 2020 | €199.844 | 7,7% |
| 2019 | €185.559 | 6,7% |
| 2018 | €173.906 | 4,91% |
| 2017 | €165.771 | 2,21% |
| 2016 | €162.190 | 2,35% |
| 2015 | €158.465 | -2,99% |
| 2014 | €163.341 | -5,4% |
| 2013 | €172.671 | -3,7% |
| 2012 | €179.296 | -2,01% |
| 2011 | €182.977 | -2,94% |
| 2010 | €188.514 | -0,41% |
| 2009 | €189.297 | 2,06% |
| 2008 | €185.478 | 3,67% |
| 2007 | €178.911 | 7,4% |
| 2006 | €166.653 | 0,07% |
| 2005 | €166.532 | 31% |
| 2004 | €127.484 | 0,6% |
| 2003 | €126.722 | 0,35% |
| 2002 | €126.280 | 0,52% |
| 2001 | €125.631 | 57% |
| 2000 | €80.231 | 1,05% |
| 1999 | €79.399 | -0,29% |
| 1998 | €79.627 | 0,28% |
| 1997 | €79.405 | geen data |
De gemiddelde WOZ woningwaarde in het toeristengebied Zuid-Limburg is met €204.255 toegenomen van €79.405 in 1997 tot €283.660 in 2025 (dat is een groei van 257%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 1997 tot en met 2025 was €7.295 (5,2%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een licht stijgende trend: De cijfers stijgen meer wel dan niet.
WoningwaardeDe gemiddelde woningwaarde is gebaseerd op de WOZ-waarde van woningen in deze regio. Hiermee wordt de waardeontwikkeling door de tijd zichtbaar.
Autochtoon of migratieachtergrond in het toeristengebied Zuid-Limburg voor de periode van 2013 tot en met 2026: Bovenstaande grafiek toont de verdeling van de bevolking naar herkomst uit Nederland, herkomst uit Europa en herkomst van buiten Europa per jaar.
Onderstaande tabel toont het aantal inwoners naar herkomst per jaar op basis van de gecombineerde gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg:
| Jaar | Herkomst Nederland | Herkomst Europa | Herkomst buiten Europa |
|---|---|---|---|
| 2026 | 428.747 | 97.316 | 75.292 |
| 2025 | 431.920 | 96.031 | 72.198 |
| 2024 | 435.185 | 95.168 | 69.937 |
| 2023 | 437.599 | 93.436 | 66.617 |
| 2022 | 444.671 | 89.924 | 63.829 |
| 2021 | 447.221 | 86.008 | 61.025 |
| 2020 | 449.943 | 86.126 | 61.115 |
| 2019 | 452.370 | 84.860 | 60.138 |
| 2018 | 454.936 | 84.288 | 59.792 |
| 2017 | 457.582 | 83.342 | 59.099 |
| 2016 | 460.296 | 82.261 | 58.284 |
| 2015 | 463.002 | 81.440 | 57.548 |
| 2014 | 466.073 | 80.941 | 57.130 |
| 2013 | 468.554 | 80.607 | 56.729 |
In 2026 was de herkomst van inwoners in het toeristengebied Zuid-Limburg als volgt verdeeld: herkomst uit Nederland: 71%, herkomst uit Europese landen: 16% en herkomst uit landen buiten Europa: 13%.
Toelichting Meer migratieBevolking in het toeristengebied Zuid-Limburg: de grafiek toont het aantal inwoners in het meest recente jaar, onderverdeeld naar geboorteland en herkomstland.
| Herkomst | Inwoners |
|---|---|
| Herkomst Nederland | 428.747 |
| Herkomst Europa | 97.316 |
| Herkomst buiten Europa | 75.292 |
De cijfers over de migratieachtergrond van inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS.
ToelichtingBovenstaande grafiek toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar voor het toeristengebied Zuid-Limburg.
Onderstaande tabel toont het aantal geboorten per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg:
| Jaar | Geboortes per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 7,2 |
| 2024 | 7,2 |
| 2023 | 7,6 |
| 2022 | 7,7 |
| 2021 | 7,8 |
| 2020 | 7,5 |
| 2019 | 7,6 |
| 2018 | 7,6 |
| 2017 | 7,5 |
| 2016 | 7,5 |
| 2015 | 7,5 |
| 2014 | 7,6 |
| 2013 | 7,6 |
| 2012 | 7,6 |
| 2011 | 8,1 |
| 2010 | 7,9 |
| 2009 | 8,2 |
| 2008 | 7,5 |
| 2007 | 7,6 |
| 2006 | 7,9 |
| 2005 | 8,1 |
| 2004 | 8,5 |
| 2003 | 9,3 |
| 2002 | 9 |
| 2001 | 9,4 |
| 2000 | 9,8 |
| 1999 | 10 |
| 1998 | 10 |
| 1997 | 10 |
| 1996 | 9,9 |
| 1995 | 10 |
Het aantal geboorten per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het geboortecijfer geeft het aantal levend geboren kinderen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar voor het toeristengebied Zuid-Limburg.
Onderstaande tabel toont het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg:
| Jaar | Sterfgevallen per 1.000 inwoners |
|---|---|
| 2025 | 13 |
| 2024 | 13 |
| 2023 | 12 |
| 2022 | 13 |
| 2021 | 14 |
| 2020 | 13 |
| 2019 | 12 |
| 2018 | 11 |
| 2017 | 11 |
| 2016 | 11 |
| 2015 | 11 |
| 2014 | 10 |
| 2013 | 11 |
| 2012 | 11 |
| 2011 | 10 |
| 2010 | 10 |
| 2009 | 11 |
| 2008 | 10 |
| 2007 | 9,7 |
| 2006 | 10 |
| 2005 | 10 |
| 2004 | 10 |
| 2003 | 11 |
| 2002 | 11 |
| 2001 | 10 |
| 2000 | 10 |
| 1999 | 10 |
| 1998 | 9,7 |
| 1997 | 9,9 |
| 1996 | 9,8 |
| 1995 | 9,4 |
Het aantal sterfgevallen per 1.000 inwoners is gebaseerd op data van het CBS.
Het sterftecijfer geeft het aantal overledenen per 1.000 inwoners per jaar weer.
Bovenstaande grafiek toont het gemiddelde aardgasverbruik (m³) en elektriciteitsverbruik (kWh) per woning per jaar voor het toeristengebied Zuid-Limburg.
Onderstaande tabel toont het gemiddelde energieverbruik per woning per jaar op basis van de gewogen gemiddelden van gemeentedata van het CBS voor het toeristengebied Zuid-Limburg:
| Jaar | Gasverbruik | Elektriciteitsverbruik |
|---|---|---|
| 2024 | 866 | 2.600 |
| 2023 | 899 | 2.555 |
| 2022 | 1.080 | 2.663 |
| 2021 | 1.384 | 2.801 |
| 2020 | 1.222 | 2.762 |
| 2019 | 1.310 | 2.768 |
| 2018 | 1.399 | 2.855 |
| 2017 | 1.411 | 2.932 |
| 2016 | 1.467 | 2.971 |
| 2015 | 1.404 | 3.028 |
| 2014 | 1.323 | 3.095 |
| 2013 | 1.809 | 3.249 |
Het gemiddelde energieverbruik per woning is gebaseerd op data van het CBS. Het gasverbruik is uitgedrukt in m³ en het elektriciteitsverbruik in kWh.
Het gemiddeld aardgasverbruik is uitgedrukt in kubieke meter (m³) en het elektriciteitsverbruik in kilowattuur (kWh) per woning per jaar.
| Gebied | Oppervlakte | Adressen | Dichtheid | Woningen | Woningwaarde | Inwoners | Huishoudens | Personen in huishoudens | Personenauto’s | Bedrijfsvestigingen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Landgraaf | 2.467 | 20.481 | 1.461 | 18.291 | €265.000 | 36.844 | 17.769 | 2,02 | 21.453 | 3.125 |
| Beek | 2.107 | 9.114 | 893 | 7.581 | €319.000 | 16.141 | 7.686 | 2,09 | 9.808 | 2.100 |
| Brunssum | 1.734 | 17.003 | 1.662 | 14.527 | €237.000 | 27.474 | 13.709 | 1,97 | 15.803 | 2.320 |
| Heerlen | 4.553 | 55.857 | 1.864 | 46.795 | €214.000 | 87.764 | 46.069 | 1,86 | 46.002 | 8.995 |
| Kerkrade | 2.215 | 29.516 | 1.738 | 24.035 | €214.000 | 45.824 | 23.114 | 1,93 | 24.646 | 4.065 |
| Maastricht | 6.012 | 77.530 | 2.679 | 66.249 | €313.000 | 126.026 | 73.352 | 1,68 | 47.256 | 15.065 |
| Meerssen | 2.766 | 9.526 | 619 | 8.717 | €363.000 | 18.454 | 8.504 | 2,13 | 10.761 | 2.335 |
| Simpelveld | 1.603 | 6.191 | 676 | 5.162 | €274.000 | 10.459 | 4.889 | 2,07 | 6.175 | 985 |
| Stein | 2.280 | 13.309 | 910 | 11.886 | €314.000 | 24.691 | 11.604 | 2,11 | 15.211 | 2.610 |
| Vaals | 2.390 | 7.189 | 1.071 | 5.875 | €238.000 | 10.106 | 5.534 | 1,78 | 4.866 | 925 |
| Voerendaal | 3.152 | 6.511 | 550 | 5.883 | €353.000 | 12.432 | 5.608 | 2,19 | 7.505 | 1.420 |
| Valkenburg aan de Geul | 3.692 | 10.490 | 678 | 8.400 | €343.000 | 16.481 | 8.050 | 1,98 | 9.290 | 2.290 |
| Gulpen-Wittem | 7.336 | 8.240 | 287 | 6.936 | €357.000 | 13.945 | 6.579 | 2,08 | 8.476 | 1.920 |
| Sittard-Geleen | 8.058 | 55.618 | 1.545 | 47.306 | €271.000 | 92.461 | 46.163 | 1,96 | 54.036 | 10.550 |
| Eijsden-Margraten | 7.877 | 13.751 | 475 | 11.727 | €408.000 | 26.350 | 11.551 | 2,23 | 15.263 | 3.395 |
| Beekdaelen | 7.849 | 18.794 | 509 | 16.915 | €327.000 | 35.903 | 16.435 | 2,14 | 22.334 | 4.275 |
Tabel met de 16 gemeenten in het toeristengebied Zuid-Limburg.
Bovenstaande tabel toont enkele belangrijke kenmerken voor de 16 gemeenten in het toeristengebied Zuid-Limburg. De kolom ‘Dichtheid’ geeft de omgevingsadressendichtheid per km² weer en is een indicator voor de mate van concentratie van menselijke activiteiten. De kolom ‘Woningwaarde’ toont de gemiddelde WOZ waarde. En de kolom ‘Personen in huishoudens’ toont de gemiddelde grootte van huishoudens. Zie ook de definities van alle onderwerpen.
Lokalisering van gemeenten per toeristengebied. Deze indeling is in 1972 ontworpen voor statistieken over toeristische dienstverlening en vrijetijdsbesteding; gebieden zijn niet altijd aaneensluitend. Voor TR16 gelden uitzonderingen waarbij Kijkduin en Scheveningen (Den Haag) en Hoek van Holland (Rotterdam) onder TR02 vallen.
AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.
Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.
Doneer en help meeOntvang een e-mail als de informatie is bijgewerkt. Maximaal 2 per jaar en niets anders dan dat.
InschrijvenVoeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.
Deel deze pagina
Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.