Statistieken buurt Centrum

Statistieken buurt Centrum

Verken alle cijfers over meer dan 250 onderwerpen voor de buurt Centrum in de gemeente Brunssum Vlag van de gemeente Brunssum. Bekijk de gegevens over inwoners, woningen, de leefomgeving en meer. Met duidelijke grafieken, tabellen, kaarten en uitleg bij de data.

Verken alle cijfers over meer dan 250 onderwerpen voor de buurt Centrum in de gemeente Brunssum Vlag van de gemeente Brunssum. Bekijk de gegevens over inwoners, woningen, de leefomgeving en meer. Met duidelijke grafieken, tabellen, kaarten en uitleg bij de data.

Kaart van de buurt Centrum.Bekijk kaart
Buurt Centrum in het kort

Bekijk de belangrijkste cijfers, de kaart en een korte toelichting over de buurt Centrum.

Kerncijfers van de buurt Centrum
Adressen, panden, percelen, woningen, huishoudens en inwoners.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Overzicht van de belangrijkste cijfers van het Kadaster en het CBS voor de buurt Centrum.


Onderstaande tabel toont de belangrijkste cijfers van het CBS en het Kadaster voor de buurt Centrum.

OnderwerpAantalBronJaar data
Adressen met postcode628Kadaster2026
Adressen met woonfunctie515Kadaster2026
Panden met adres157Kadaster2026
Percelen met adres153Kadaster2026
Woningvoorraad502CBS2025
Huishoudens450CBS2025
Inwoners631CBS2026

Op deze pagina vind je een kaart van de buurt Centrum en de data over meer dan 250 onderwerpen voor de buurt Centrum.

Definities
Aantal inwoners op de kaart van de buurt Centrum
Kaart van de omgeving van de buurt Centrum.
Afbeelding van de buurt Centrum op de kaart.

Kaart van de wijk 05 Brunssum Centrum met het aantal inwoners per buurt in 2025. De cijfers op de kaart geven de volgende buurten weer: 1: Hofpoel, 2: Koutenveld, 3: Centrum, 4: Kerkeveld, 5: Op de Vaard, 6: Vijverpark, 7: Kruisberg, 8: Achter de Put, 9: Rumpener Beemden, 10: De Hemelder, 11: Haansberg.

Bekijk de statistieken voor alle 52 gebieden binnen de gemeente Brunssum via de overzichtspagina van de gebieden in de Brunssum.

Overzicht gebieden Meer Brunssum
Over de buurt Centrum

De buurt Centrum ligt binnen de wijk Brunssum-Centrum in de gemeente Brunssum. De meest voorkomende postcode in de buurt Centrum is postcode 6441.

Er zijn 677 adressen en 502 woningen in de buurt Centrum in de gemeente Brunssum. 59% van de woningen in de buurt is een huurwoning. De woningen hebben een gemiddelde WOZ waarde van €211.000. Er wonen 631 inwoners in de buurt Centrum en 55% van de inwoners is 65 jaar of ouder. Buurt Centrum telt 450 huishoudens van gemiddeld 1,4 personen. Verder zijn er 295 personenauto’s en honderd bedrijfsvestigingen geregistreerd in de buurt Centrum.

Buurt Centrum heeft een oppervlakte van 11 hectare land (honderd hectare is één vierkante kilometer, 1 km2). De gemiddelde dichtheid van adressen is 2.342 adressen per km2.

Wonen in de buurt Centrum

Bekijk de woningvoorraad, woningkenmerken, woningtypen en de ontwikkeling van de gemiddelde WOZ-waarde in de buurt Centrum.

Kenmerken van de 502 woningen in de buurt Centrum
Er zijn 502 woningen in de buurt Centrum.
Informatie over de woningen in deze regio op basis van open data van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster. Afbeelding met 4 taart diagrammen.

De vier bovenstaande taartdiagrammen tonen het percentage woningen naar verschillende woningkenmerken. Beschikbare kenmerken zijn eigendom, bewoning, type, soort woning en bouwperiode. Het jaar waar de data voor gelden staat in het midden van de grafiek. Klik op de afbeelding om deze groter weer te geven.

Bekijk onderstaande toelichting voor de definities van de woningkenmerken. En bekijk de woningkenmerken per buurt in de gemeente Brunssum in een interactieve tabel.

Toelichting
Woningwaarde per jaar
De gemiddelde WOZ waarde in de buurt Centrum was €211.000 in 2025.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar in de buurt Centrum.


Onderstaande tabel toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar op basis van de data van het CBS voor de buurt Centrum:

JaarGemiddelde WOZ woningwaarde Buurt Centrum% verschil
2025€211.0007,1%
2024€197.0000,0%
2023€197.00013%
2022€174.00012%
2021€155.0009,9%
2020€141.0008,5%
2019€130.00014%
2018€114.0001,79%
2017€112.0003,7%
2016€108.0001,89%
2015€106.000-7%
2014€114.000-3,39%
2013€118.000geen data

De gemiddelde WOZ woningwaarde in de buurt Centrum is met €93.000 gegroeid van €118.000 in 2013 tot €211.000 in 2025 (dat is een groei van 79%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 2013 tot en met 2025 was €7.750 (5,2%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers groeien bijna ieder jaar.

Bekijk ook de ranglijst van de woningwaarden per buurt in de gemeente Brunssum.

Toelichting
Download een schat aan informatie
  • PDF buurt-rapportage voor de buurt Centrum met 100 kaarten en grafieken.
  • Uitgebreide informatie in handige Excel overzichten voor de gemeente Brunssum.
  • Meer dan 250 onderwerpen voor Nederland en alle provincies, gemeenten, wijken en buurten in Nederland.
Woningwaarde en 65-plussers per gebied
De gemiddelde woningwaarde in de buurt Centrum is €211.000, het percentage inwoners van 65 jaar en ouder is 55% en er zijn 502 woningen.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde woningwaarde per regio op de horizontale as. Deze is afgezet tegen het percentage inwoners van 65 jaar en ouder op de verticale as. Iedere regio wordt als cirkel weergegeven. De omvang van de cirkels hangt af van het aantal woningen in een gebied: hoe meer woningen, hoe groter de cirkel.

Woningwaarde ten opzichte van inwoners van 65 jaar en ouder per gebied, de volgende gebieden worden in de grafiek weergegeven: Nederland (grijs), provincie Limburg (bruin), gemeente Brunssum (geel), 5 wijken (oranje) en 36 buurten (blauw). De buurt Centrum wordt in het rood weergegeven. Klik op de naam van een cirkel om de gegevens voor dat gebied weer te geven.

Soorten woningen
Appartementen komen het meeste voor in de buurt Centrum: er zijn 443 adressen met het woningtype appartementen.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaand taartdiagram toont het aantal en percentage woningen naar type in de buurt Centrum.

De gegevens over soorten woningen zijn gebaseerd op de Kadaster woningtypering en de gegevens over stand- en ligplaatsen van het Kadaster. Het soort woning is geografisch-algoritmisch bepaald voor panden waarin een woning is huisvest (panden met een woonfunctie als gebruiksdoel). De gegevens gelden voor de situatie op 1 juli 2026.

Bevolking in de buurt Centrum

Bekijk de samenstelling en ontwikkeling van de bevolking in de buurt Centrum, met cijfers over inwoners, leeftijd, burgerlijke staat, huishoudens, migratieachtergrond, opleidingsniveau, geboorte en sterfte.

Bekijk ook de maandelijkse bevolkingsontwikkeling in de gemeente Brunssum.

Aantal inwoners per jaar
De buurt Centrum telt 631 inwoners in 2026.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners per jaar op basis van de data van het CBS voor de buurt Centrum. De gegevens lopen van 2013 tot en met 2026.


Onderstaande tabel toont het aantal inwoners per jaar op basis van de data van het CBS voor de buurt Centrum:

JaarAantal inwoners de buurt Centrum% verschil
2026631-2,17%
20256451,57%
20246352,42%
2023620-2,36%
20226350,79%
202163015%
20205502,8%
20195354,9%
20185100,99%
2017505-0,98%
2016510-0,97%
2015515-1,9%
2014525-1,87%
2013535geen data

De bevolking van de buurt Centrum is met 96 inwoners toegenomen van 535 inwoners in 2013 tot 631 inwoners in 2026 (dat is een toename van 18%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 2013 tot en met 2026 was 7 inwoners (1,37%).

Het aantal inwoners is het aantal personen zoals op 1 januari in het bevolkingsregister vastgelegd. Bekijk ook de tabel met het aantal inwoners per buurt in de gemeente Brunssum.

Beschrijving van de ontwikkeling van het aantal inwoners in de buurt Centrum:

In 2013 waren er 535 inwoners in de buurt Centrum. In 2017 is het aantal gedaald tot 505 inwoners. Dit is een daling van 30 (-5,6%) ten opzichte van 2013, ten opzichte van het vorige jaar (2016) is het verschil -5 (-0,98%). Het aantal van 505 inwoners is het minimum in de hele periode waarover de inwonersdata beschikbaar zijn. In 2025 is het aantal gestegen tot 645 inwoners. De stijging ten opzichte van 2017 is 140 (28%), het verschil ten opzichte van het vorige jaar (2024) is 10 (1,57%). Het aantal van 645 inwoners is het hoogste aantal inwoners in de hele periode van 2013 tot en met 2026. In 2026 waren er 631 inwoners in de buurt Centrum.

Inwoners per leeftijdsgroep in de buurt Centrum
De grootste getoonde leeftijdsgroep in de buurt Centrum is 65 jaar of ouder, met 55% van de inwoners.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bevolking, leeftijdsgroepen: aantal inwoners op 1 januari 2026 per leeftijdsgroep.

De grafiek toont de leeftijdsgroepen. Het aantal inwoners is ook per individueel levensjaar beschikbaar (alleen de inwoners van 105 jaar en ouder vormen 1 groep). De inwoners naar leeftijd zijn er tot op buurtniveau in het document met leeftijdsgegevens in de download voor de gemeente Brunssum.

Burgerlijke staat in de buurt Centrum
Deze grafiek laat zien hoeveel inwoners getrouwd, niet getrouwd, gescheiden of verweduwd zijn.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bevolking, burgerlijke staat: aantal en percentage inwoners op 1 januari 2025 naar burgerlijke staat.

Onderverdeling van de bevolking in de buurt Centrum naar de situaties ‘Ongehuwd’, ‘Gehuwd’, ‘Gescheiden’ en ‘Verweduwd’.

Toelichting
Soorten huishoudens
In 2025 waren er 450 huishoudens in de buurt Centrum. Er waren 290 eenpersoonshuishoudens en 160 meerpersoonshuishoudens (afgerond op vijftallen).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaand taartdiagram toont de verdeling naar soorten huishoudens voor de buurt Centrum. De gegevens gelden voor 2025.

De cijfers gaan over de particuliere huishoudens op 1 januari 2025. Particuliere huishoudens bestaan uit één of meer inwoners die alleen of samen wonen en zelf in hun dagelijks onderhoud voorzien. In deze grafiek worden de huishoudens onderverdeeld in eenpersoonshuishoudens, meerpersoonshuishoudens zonder kinderen en meerpersoonshuishoudens met kinderen. De cijfers over huishoudens zijn afgerond op vijftallen.

Inwoners naar land van herkomst per jaar
Gegevens over de herkomstgebieden van de inwoners in de buurt Centrum.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Autochtoon of migratieachtergrond in Nederland voor de periode van 2013 tot en met 2025: Bovenstaande grafiek toont de verdeling van de bevolking naar herkomst uit Nederland, herkomst uit Europa en herkomst van buiten Europa in de buurt Centrum per jaar.


Onderstaande tabel toont het aantal inwoners maar herkomst per jaar op basis van de data van het CBS voor de buurt Centrum:

JaarHerkomst NederlandHerkomst EuropaHerkomst buiten Europa
202542015075
202441515565
202342014555
202244000
202144513451
202037512748
201936512347
201835011644
201732513050
201633512748
201534512347
201434612949
201334813651

In 2025 was de herkomst van inwoners in de buurt Centrum als volgt verdeeld: herkomst uit Nederland: 65%, herkomst uit Europese landen: 23% en herkomst uit landen buiten Europa: 12% En in 2013 was de verdeling van inwoners naar herkomstgebied als volgt: herkomst uit Nederland: 65%, herkomst uit Europa: 25% en herkomst van buiten Europa: 9,5%.

Toelichting Meer migratie
Migratie herkomstlanden

Bekijk ook de detailinformatie over het aantal inwoners in Nederland naar land van herkomst.

Landen van herkomst
Migratie achtergrond: Geboortelanden en herkomstlanden
Van de inwoners van de buurt Centrum is 84% in Nederland geboren (gegevens 2025).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bevolking in de buurt Centrum: de grafiek toont het aantal inwoners in 2025, onderverdeeld naar geboorteland en herkomstland. Gebruik het filter om een categorie te selecteren.

De cijfers over de migratieachtergrond van inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS.

Toelichting
Geboorte per 1.000 inwoners
Er zijn 5 baby’s per 1.000 inwoners geboren in 2025 in de buurt Centrum.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de ontwikkeling van het aantal levend geboren babies per 1.000 inwoners in de buurt Centrum.

De cijfers over de geboortes per 1.000 aantal inwoners zijn berekend door het aantal levendgeborenen van 1 januari tot en met 31 december te delen door het aantal inwoners op 1 januari van het betreffende jaar.

Er waren in de gemeente Brunssum als geheel 15 geboortes in augustus 2026. Bekijk de pagina met maandelijkse bevolkingscijfers voor de gemeente Brunssum.

Cijfers over geboorte

De cijfers over het relatieve aantal geboortes zijn gebaseerd op data van het CBS. Als basis hiervoor is het aantal levendgeborenen van 1 januari tot en met 31 december in verhouding tot het aantal inwoners op 1 januari van een jaar in de buurt Centrum genomen. Het relatieve aantal geboorten kan hoger uitvallen dan verwacht op basis van het inwonertal. Het relatieve cijfer betreft namelijk het aantal geboorten gedurende het jaar ten opzichte van het aantal inwoners op 1 januari. In nieuwbouwwijken kan het aantal inwoners sterk groeien in een jaar. Zo kunnen er in 1 jaar 10 kinderen geboren worden in een wijk waarin op 1 januari slechts 10 inwoners wonen, maar aan het eind van het jaar bijvoorbeeld 200 inwoners.

Sterfte per 1.000 inwoners
Er zijn 30 personen per 1.000 inwoners overleden in 2025 in de buurt Centrum.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de ontwikkeling van het aantal sterftes per 1.000 inwoners in de buurt Centrum.

De cijfers over de sterfte per 1.000 aantal inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS. De relatieve sterfte is bepaald als het aantal overledenen van 1 januari tot en met 31 december, per 1.000 inwoners op 1 januari van het betreffende jaar.

In augustus 2026 zijn in de gemeente Brunssum als geheel 29 inwoners overleden. Bekijk de maandelijkse sterftecijfers voor de gemeente Brunssum.

Meer sterfte
Onderwijs in de buurt Centrum
Kinderopvang- en onderwijslocaties in de buurt Centrum
Buurt CentrumGemeente BrunssumGemeente Heerlen
Aantal kinderopvanglocaties025107
Aantal kindplaatsen07742.613
Aantal vestigingen basisonderwijs01027
Aantal leerlingen basisonderwijs01.8907.139
Aantal vestigingen voortgezet onderwijs0119
Aantal leerlingen voortgezet onderwijs02788.116
Aantal opleidingen middelbaar beroepsonderwijs004
Aantal studenten middelbaar beroepsonderwijs005.195
Aantal opleidingen hoger onderwijs0017
Aantal studenten hoger onderwijs004.840

Bovenstaande tabel toont data van het LRK en DUO over kinderopvang en onderwijs. De gegevens zijn bijgewerkt tot en met 1 oktober 2026.

Het aantal leerlingen betreft het aantal dat onderwijs volgt op een school in de buurt Centrum. Op de pagina’s over het basisonderwijs en over de middelbare scholen zijn ook gegevens beschikbaar over het huisadres van leerlingen ten opzichte van het adres van de schoolvestigingen.

Gemiddelde afstanden kinderopvang en onderwijs
De gemiddelde afstand over de weg van een huisadres tot een basisschool in de buurt Centrum is 0,5 kilometer.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaand staafdiagram toont de gemiddelde afstand in kilometers over de weg tot kinderdagverblijven, buitenschoolseopvang, basisonderwijs, voortgezet onderwijs totaal, VMBO scholen en HAVO VWO scholen. Gebruik het filter boven de grafiek om de gegevens voor verschillende soorten locaties te tonen. De gebruikte cijfers komen van uit de nabijheidsstatistieken van het CBS en gelden voor de situatie in 2025.


Onderstaande tabel de gemiddelde afstand in kilometers voor verschillende soorten locaties voor kinderopvang en onderwijs. De gegevens worden getoond per (vergelijkings)gebied en gelden voor 2025.

RegioKinderdagverblijfBuitenschoolseopvangBasisonderwijsVoortgezet onderwijsVMBOHAVO VWO
Nederland0,70,70,82,52,63,4
Provincie Limburg0,80,80,83,03,13,4
Gemeente Brunssum0,70,70,71,51,61,6
Wijk 05 Brunssum Centrum0,60,60,71,21,21,2
Buurt Hofpoel0,50,50,51,81,81,8
Buurt Op de Vaard0,50,50,51,31,31,3
Buurt Koutenveld0,80,80,81,51,51,5
Buurt Centrum0,50,50,51,41,41,4
Buurt Kerkeveld0,30,30,31,41,41,4
Buurt Kruisberg0,50,50,51,21,21,2
Buurt Achter de Put0,80,80,80,80,80,8
Buurt Haansberg1,11,11,00,60,60,6
Buurt Vijverpark0,20,20,80,90,90,9
Buurt Rumpener Beemden0,70,71,00,50,50,5
Buurt De Hemelder0,90,90,91,31,31,3

Deze grafiek toont een regionale vergelijking van de gemiddelde reisafstanden voor inwoners van hun woonadres naar de dichtstbijzijnde locaties voor kinderopvang, basisonderwijs en voortgezet onderwijs. De afstanden zijn berekend als gemiddelde afstand van alle inwoners in een gebied tot de dichtstbijzijnde voorziening, berekend over de autoweg en rekening houdend met de rijrichting. In de grafiek zie je de gegevens voor de buurt Centrum in vergelijking tot andere gebieden. De volgende gebieden worden in de grafiek weergegeven: Nederland (oranje), provincie Limburg (bruin), gemeente Brunssum (geel), wijk 05 Brunssum Centrum (groen) en 10 buurten (blauw). Buurt Centrum wordt in het rood weergegeven.

Leerlingen en studenten in de buurt Centrum
In 2025 woonden er 30 leerlingen en studenten in de buurt Centrum.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Onderwijsdata: aantal leerlingen en studenten per soort onderwijs in de buurt Centrum, data van het CBS over 2025.

De grafiek toont het aantal leerlingen in het PO en VO en het aantal studenten in het MBO, HBO, en WO dat als inwoner staat ingeschreven op een adres in de buurt Centrum.

Toelichting
Opleidingsniveau van de inwoners van 15 tot 75 jaar
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Opleidingsniveau van de inwoners van 15 tot 75 jaar per 1 oktober 2024 in de buurt Centrum.

Bovenstaande donutgrafiek toont het percentage praktisch, middelbaar en hoog opgeleiden voor de buurt Centrum. Bekijk het aantal inwoners per opleidingsniveau door op de taartpunten in de grafiek te klikken.

Definities opleidingsniveau

Economie en inkomen in de buurt Centrum

Bekijk de ontwikkeling van het aantal bedrijven en het gemiddelde inkomen in de buurt Centrum, met vergelijkingen tussen gebieden.

Bedrijfsvestigingen (100 totaal)
In de buurt Centrum zijn in totaal 100 bedrijfsvestigingen geregistreerd (gegevens voor 2025).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal vestigingen van bedrijven per sector per jaar in de buurt Centrum (het aantal bedrijven in de sector “overheid, onderwijs en zorg (Ooz)” is vanaf 2020 bekend).

De ‘gestapelde lijngrafiek’ toont het aantal bedrijfsvestigingen in de buurt Centrum voor elk van de volgende 8 sectoren:

  1. Lbv: Landbouw, bosbouw en visserij
  2. Nen: Nijverheid en energie
  3. Hh: Handel en HORECA
  4. Vic: Vervoer, informatie en communicatie
  5. Fdo: Financiële diensten en onroerend goed
  6. Zd: Zakelijke dienstverlening
  7. Ooz: Overheid, onderwijs en zorg
  8. Cro: Cultuur, recreatie en overige diensten
Toelichting Definities

Advertentie:

De inlegzolen van VeiligVoeten beschermen goed tegen spijkers in je voet!

Huttenbouw of timmerdorp?
Voorkom verwondingen aan je voeten en voel je veilig! Gebruik veiligheidszooltjes, die beschermen goed tegen scherpe objecten in je voet! Het materiaal van de zolen lijkt op dat van een kogelvrij vest. Bescherm je voeten tegen spijkers en schroeven bij het klussen, gebruik ze bij evenementen, draag ze in je laarzen voor extra isolatie en bescherming of gebruik ze in je waterschoenen.

Gemiddeld inkomen per inwoner
Het gemiddeld inkomen per inwoner in de buurt Centrum is €27.200.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Gemiddeld bruto jaarinkomen in de buurt Centrum.

Over de inkomensdata:

Inwoners en inkomensontvangers: Het gemiddeld inkomen per inwoner in de buurt Centrum is €27.200. Het gemiddeld inkomen per inkomensontvanger is €28.900. Buurt Centrum telt 600 inkomensontvangers op 631 inwoners totaal.

12% van de huishoudens in de buurt Centrum heeft een inkomen op of rond het sociaal minimum. Studentenhuishoudens en huishoudens met een onvolledig jaarinkomen zijn hierin niet meegenomen. Het sociaal minimum is het wettelijk bestaansminimum zoals dat in de politieke besluitvorming is vastgesteld. Zie de tabel met definities van de brondata voor de volledige definities.

Over de schaal van de inkomensmeter:

De laagste 10% en 25% regio’s vallen in het rode en oranje gebied; deze gebieden kunnen elkaar deels overlappen. De hoogste 25% regio’s vallen in het groene gebied. De grenzen zijn berekend met percentielen, waarbij alle waarden van laag naar hoog zijn gesorteerd. Lees meer over het (gewogen) gemiddelde, de mediaan, modus en percentielen.

Inkomensvergelijking binnen de gemeente Brunssum
Regionale vergelijking van het gemiddelde inkomen per inwoner.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Gemiddeld inkomen per jaar voor elke regio in Brunssum: buurt Centrum is rood, andere buurten zijn blauw, wijken zijn geel en de gemeente is grijs.

Er zijn nog veel meer inkomensgegevens beschikbaar in de tabel met 250+ onderwerpen en de inkomensranglijst.

De regionale gezondheidsmonitor

Onderstaande grafieken tonen gegevens uit de regionale gezondheidsmonitor. De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners. De data uit het onderzoek komen van het RIVM en het CBS.

Inwoners met een goede gezondheid
53% procent van de inwoners van 18 jaar en ouder in de buurt Centrum ervaart de eigen gezondheid als goed of zeer goed.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande lijngrafiek toont het percentage inwoners met een goede gezondheid in de buurt Centrum per leeftijdsgroep. De gegevens wordt getoond voor de periode van 2012 tot en met 2024.

De RIVM gezondheidsmonitor biedt gezondheidsgegevens voor Nederland en per provincie, gemeente, wijk en buurt. Dit zijn gegevens over beperkingen, ervaren gezondheid, overgewicht, roken, drinken en mantelzorg.

Over de gezondheidsmonitor

De cijfers op deze pagina zijn afkomstig van het RIVM op basis van gegevens uit de Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012, 2016, 2020 en de Corona Gezondheidsmonitor 2022 van GGD, CBS en RIVM. Er zijn data over monitoren met betrekking tot gezondheid, sociale situatie en leefstijl. Deze gegevens zijn er voor alle buurten, wijken, gemeenten, provincies en voor heel Nederland. Normaliter wordt dit onderzoek iedere vier jaar uitgevoerd. En in verband met Corona is er in 2022 een extra Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen uitgevoerd.

De data zijn door het RIVM en CBS gepubliceerd en waar nodig door OpenInfo omgerekend naar de regionale indelingen van 2025.

Bekijk alle definities uit de regionale gezondheidsmonitor.

Alcoholgebruik en roken
73% van de inwoners van 18 tot 65 jaar in de buurt Centrum geeft aan wel eens alcohol te drinken.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de onderwerpen in de categorie ‘Alcoholgebruik en roken’ uit de gezondheidsmonitor van het RIVM voor de buurt Centrum. Hierbij wordt per onderwerp getoond wat het percentage inwoners in de buurt Centrum is dat heeft aangegeven dat het onderwerp van toepassing is. Gebruik het filter boven de grafiek om de leeftijdsgroep van de inwoners te kiezen.

Bekijk de toelichting bij bovenstaande grafiek met de definities en de vragen voor de onderwerpen ‘rookt tabak’, ‘voldoet aan de alcoholrichtlijn’, ‘drinken’, ‘zwaar drinken’ en ‘overmatig drinken’.

Toelichting

Bekijk de aparte pagina over de gezondheid in de buurt Centrum met de gegevens over meer dan 40 onderwerpen uit de regionale gezondheidsmonitor en met data over het gebruik van de WMO en de jeugdzorg in de buurt Centrum.

Meer gezondheidsdata
Voertuigen en verkeer in de buurt Centrum

Bekijk de beschikbare gegevens over geregistreerde voertuigen, elektrische auto’s en verkeersongevallen in de buurt Centrum.

Aantal elektrische auto’s in de buurt Centrum
Er zijn 19 elektrische auto’s in oktober 2026 in de buurt Centrum.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal elektrische auto’s per maand in de buurt Centrum op basis van de regionale voertuigdata van de RDW. Dit is de som van het aantal elektrische bedrijfsauto’s en het aantal elektrische personenauto’s.

Er zijn 19 elektrische auto’s in de buurt Centrum. Dit is het totaal aantal in oktober 2026 bij de RDW op kenteken geregistreerde elektrische auto’s in de buurt Centrum die op de batterij rijden en met een stekker opgeladen worden.

Toelichting op de regionale voertuigdata

Deze paragraaf toont data over de op kenteken geregistreerde voertuigen in de buurt Centrum. Dit is regionale data van de RDW. De data is beschikbaar per soort voertuig, per energiebron (brandstof) en per maand. Deze gegevens worden maandelijks bijgewerkt, het meest recent was dit op 1 oktober 2026. Bekijk de toelichting voor de bronbeschrijving en definities van de regionale voertuig data.

Toelichting Meer autodata
Voertuigen naar energiebron
Er zijn 555 voertuigen met ‘benzine’ als energiebron in de buurt Centrum in oktober 2026.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal voertuigen per type energiebron (brandstof) dat in oktober 2026 in het kentekenregister van de RDW in de buurt Centrum geregistreerd staat.

Er zijn in totaal 735 op naam geregistreerde voertuigen in de buurt Centrum (in oktober 2026).

Voertuigen naar soort
Er zijn 578 voertuigen van het type ‘personenauto’ in de buurt Centrum in oktober 2026.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal voertuigen naar soort motorvoertuig dat in oktober 2026 in het kentekenregister van de RDW in de buurt Centrum geregistreerd staat.

Vergelijk het percentage auto’s per energiebron op de pagina met regionale voertuigdata.

Verkeersongevallen naar afloop
Er waren 6 verkeersongevallen in de buurt Centrum in 2025.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de ontwikkeling van het aantal verkeersongevallen in de buurt Centrum. Gebruik het filter boven de grafiek om het aantal ongevallen per afloop (materiële schade, letselschade of dodelijke afloop) te bekijken.


Onderstaande tabel laat zien hoeveel verkeersongevallen er in het jaar 2025 in de buurt Centrum plaatsvonden, uitgesplitst naar afloop.

Afloop verkeersongevallenAantal verkeersongevallen in 2025
Totaal6
Materiële schade4
Letselschade2
Dodelijke afloop0

De dataset met verkeersongevallen BRON is gekoppeld aan het digitale wegennet. Op basis van de locatie van de ongevallen is bepaald welke ongevallen binnen de buurt Centrum vallen.

Cijfers over verkeersongevallen

De data over ongevallen komen uit het Bestand geRegistreerde Ongevallen Nederland (BRON) van Rijkswaterstaat. Deze dataset bevat de verkeersongevallenmeldingen van de politie gekoppeld aan het digitale wegennet. De ongevallen zijn onderverdeeld naar de afloop van het ongeval: uitsluitend materiële schade, ongevallen met slachtoffers met letsel en ongevallen met dodelijke afloop. Letselschade is schade die iemand door lichamelijke verwondingen of psychische problemen heeft opgelopen. Onder ongevallen met slachtoffers met letsel vallen alle situaties waarbij iemand is opgenomen in het ziekenhuis, eerste hulp heeft gekregen of op een andere manier gewond is geraakt.

Veiligheid in de buurt Centrum

Bekijk de ontwikkeling en soorten van de geregistreerde misdaad in de buurt Centrum op basis van data van de Politie en het CBS. De politiedata worden maandelijks bijgewerkt, het meest recent op 15 september 2026. De beschrijvingen van de soorten misdrijven zoals de politie deze gebruikt zijn te vinden in de tabel met definities van de verschillende soorten delicten.

Meer misdaad
Totaal geregistreerde misdaad per maand of per jaar
Er zijn in 2025 in totaal 75 misdrijven in de buurt Centrum geregistreerd.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Totaal aantal geregistreerde misdaden in de buurt Centrum, 2012 tot en met 2025 (bij weergave van de gegevens per jaar) of maart 2025 tot en met augustus 2026 (bij weergave van de gegevens per maand).

In de buurt Centrum zijn van 2012 tot en met 2025 in totaal 1.450 misdrijven geregistreerd. Deze misdrijven zijn ingedeeld naar 32 verschillende soorten delicten. In 2025 werden in de buurt Centrum 75 misdrijven door de politie vastgelegd. Gebruik het filter boven de grafiek om de gegevens per maand of per jaar te tonen.

Misdaden naar type delict
De meest voorkomende soorten misdrijven in de buurt Centrum in 2025 zijn Winkeldiefstal (19 delicten) en Diefstal van brom-, snor-, fietsen (17 delicten).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Aantal geregistreerde misdaden voor de tien meest voorkomende soorten delicten in 2025 in de buurt Centrum.

Definities misdaad
Misdaad totaal per maand
In augustus 2026 zijn er 15 misdrijven in de buurt Centrum geregistreerd.
Afbeelding van een warmtekaart (een heatmap in het Engels, een visuele weergave van data waarbij kleuren worden gebruikt om waarden weer te geven) met het totaal aantal misdrijven in de buurt Centrum per maand en per jaar.

Bovenstaande warmtekaart geeft een visuele weergave van het totaal aantal door de politie geregistreerde misdrijven per maand in de buurt Centrum over de afgelopen 6 jaar.

Alle gegevens zijn beschikbaar in het Excel document met politiedata als onderdeel van de download voor de gemeente Brunssum.

Misdaden per 1.000 inwoners
Er waren 73 misdrijven per 1.000 inwoners van het type ‘diefstal’ in 2025 in de buurt Centrum.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Criminaliteit: aantal misdaden per 1.000 inwoners in 2025 in de buurt Centrum.

De grafiek toont de meest recente gegevens over het aantal misdaden per 1.000 inwoners voor de buurt Centrum. De gegevens over misdaden zijn hiertoe gegroepeerd in (1) het totaal aantal diefstallen (alle vormen, zoals diefstal uit woningen en schuren, diefstal van auto’s en fietsen en winkeldiefstal), (2) geweld en seksmisdrijven, (3) milieuovertredingen, (4) oplichting, (5) verkeersovertredingen, (6) vernielingen en misdrijven tegen de openbare orde en (7) alle overige misdrijven. De definities van alle verschillende soorten delicten met daarbij de categorie waarin deze zijn ingedeeld zijn te vinden in de bronbeschrijving van de politiedata.

Verkiezingen in de buurt Centrum

Bekijk de beschikbare verkiezingsuitslagen en informatie over de stembureaus in de buurt Centrum.

Uitslag gemeenteraadsverkiezingen 2026
Stembureau Gemeentehuis in Brunssum
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Aantal stemmen per partij zoals uitgebracht te Stembureau Gemeentehuis in Brunssum bij de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026. De grafiek toont de 8 partijen waarop bij de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026 in de buurt Centrum stemmen zijn uitgebracht.

Onderstaande grafiek toont het aantal stemmen per politieke partij dat bij de verkiezingen voor de gemeenteraad van 18 maart 2026 in Stembureau Gemeentehuis in Brunssum is uitgebracht. Stembureau Gemeentehuis in Brunssum was bij deze verkiezingen het enige stembureau binnen de buurt Centrum.

Bekijk veel meer informatie over de verkiezingen op de pagina met alle 27 stembureaus in de gemeente Brunssum en op de pagina met alle verkiezingsuitslagen voor de gemeente Brunssum. En download alle verkiezingsdata in een Excel document als onderdeel van de uitgebreide informatie voor de gemeente Brunssum.

Stembureaus Brunssum
Adressen en leefomgeving in de buurt Centrum

Bekijk gegevens over adressen, gebruiksdoelen, bouwperioden, dichtheid, de nabijheid van voorzieningen, energieverbruik en energielabels in de buurt Centrum.

Informatie op basis van de BAG (de Basisregistratie Adressen en Gebouwen van het Kadaster) van 1 juli 2026. De buurt Centrum telt in totaal 677 adressen, deze hebben allemaal een verblijfsobject, er zijn geen standplaatsen en geen ligplaatsen. Alle adressen in buurt Centrum liggen binnen de bebouwde kom.

Adressen Brunssum
Adressen: gebruiksdoelen
In de buurt Centrum zijn er 515 verblijfsobjecten met het gebruiksdoel woonfunctie.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal verblijfsobjecten per gebruiksdoel voor de buurt Centrum.

Gebruiksdoelen van verblijfsobjecten zijn onderdeel van de BAG registratie. Ze geven aan hoe een verblijfsobject wordt gebruikt. Een woning heeft bijvoorbeeld als gebruiksdoel de “Woonfunctie”. Voor de gebruiksdoelen zijn 11 categorieën gedefinieerd. Aan één object verschillende gebruiksdoelen worden toegekend. Een voorbeeld is een verblijfsobject waarin een boerderij gehuisvest is. Dit object kan zowel een “industriefunctie” als een “woonfunctie” hebben. En een verblijfsobject waarin een bedrijf gehuisvest is kan naast gebruiksdoel “industriefunctie” bijvoorbeeld ook een “kantoorfunctie” hebben.

Bron & definities
Adressen: bouwperiode van panden
Er zijn 53 panden uit de bouwperiode 1950 tot 1970 in de buurt Centrum.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Overzicht van het aantal panden naar bouwjaar voor de buurt Centrum. Op basis van de gegevens uit de BAG van het Kadaster van 1 juli 2026. Merk op: deze gegevens betreffen het aantal panden met een adres. Het aantal adressen met panden in een gebied is bijna altijd hoger dan het aantal panden. Dit is omdat er meerdere adressen in hetzelfde pand gehuisvest kunnen zijn, zoals bij een appartementengebouw. Anderzijds kunnen er ook panden zonder adres voorkomen (zoals bijvoorbeeld een schuur), panden zonder adres zijn in deze telling niet meegenomen.

De BAG bevat de officiële gegevens van alle adressen en gebouwen in Nederland. In de BAG zijn, naast alle adressen, alle panden, verblijfsobjecten, standplaatsen en ligplaatsen geregistreerd.

Dichtheid per km² van bevolking, adressen en auto’s

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de dichtheid van de bevolking-, adressen- en personenauto’s per km² oppervlakte in Nederland en de buurt Centrum voor 2025.


Onderstaande tabel toont de dichtheid van de bevolking-, adressen- en personenauto’s per km² oppervlakte in Nederland en de buurt Centrum voor 2025:

DichtheidNederlandBuurt Centrum
Bevolking5365.864
Adressen2.0932.342
Autos2752.682

De data over het aantal inwoners-, adressen- en personenauto’s per vierkante kilometer land geven een beeld van ‘de mate van concentratie van menselijke activiteiten’ in de buurt Centrum ten opzichte van het gemiddelde voor Nederland. Merk op: de gemiddelde omgevingsadressendichtheid is een ander cijfer dan de uitkomst van het aantal adressen gedeeld door de oppervlakte. Zie de definities van de verschillende lokale verdichtingsmaten.

Toelichting
Gemiddelde afstand tot voorzieningen
De gemiddelde afstand over de weg van een huisadres tot een huisartsenpraktijk in de buurt Centrum is 0,5.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde afstand over de weg in kilometers van een huisadres in de buurt Centrum tot de dichtstbijzijnde voorziening. De gebruikte cijfers komen uit de nabijheidsstatistieken van het CBS en gelden voor 2025.


Onderstaande tabel toont de gemiddelde afstand over de weg in kilometers van een huisadres in de buurt Centrum tot de dichtstbijzijnde voorziening voor 2025:

VoorzieningAfstand in km
Huisartsenpraktijk0,5
Supermarkt0,4
Restaurant0,2
Basisonderwijs0,5
Voortgezet onderwijs1,4
Bibliotheek1,2
Treinstation7,1
Sportterrein0,4
Bioscoop7,4
Museum6,3

De afstanden zijn berekend als gemiddelde afstand van alle inwoners in een gebied tot de dichtstbijzijnde voorziening, berekend over de autoweg en rekening houdend met de rijrichting.

Gas- en elektriciteitsverbruik van woningen
Gemiddeld aardgas- en elektriciteitsverbruik per woning per jaar in de buurt Centrum.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het gemiddeld energieverbruik per woning per jaar in de buurt Centrum.


Onderstaande tabel toont het gemiddelde gas- en elektriciteitsverbruik per type woning voor 2024 voor de buurt Centrum:

Soort woningGemiddeld gasverbruikGemiddelde elektriciteitslevering per woning
Appartement6401.730
Tussenwoning1.2202.980
Hoekwoning1.5202.820
Twee-onder-één-kap woning2.0004.300
Vrijstaande woning1.4303.760
Koopwoning7201.970
Huurwoning6501.710

Data over het gemiddeld elektriciteitsverbruik in kWh en het gemiddeld verbruik voor aardgas in m3. Het gemiddelde geldt voor het verbruik van één jaar van alle particuliere woningen. Het verbruik van gas en elektra is ook bekend per woningtype, zie de tabel.

Toelichting Meer gas
Energielabels
De meest voorkomende energielabels in de buurt Centrum zijn B (126 adressen) en A (126 adressen).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal adressen per type energielabel in de buurt Centrum. Hiervoor zijn de data op adresniveau uit het EP-Online systeem van de RVO gebruikt. EP-Online is de officiële landelijke database waarin energielabels en energieprestatie-indicatoren van gebouwen zijn opgenomen. De gebruikte data gelden voor de situatie per 1 oktober 2026.

Een energielabel geeft aan hoe energiezuinig een gebouw is. Hierbij is G het slechtste energielabel en A+++++ het beste. Energielabel A komt het meeste voor in de buurt Centrum: 126 adressen hebben energielabel A. De download met uitgebreide informatie voor de gemeente Brunssum bevat de data over energielabels, zowel per postcode, woonplaats, wijk en buurt als per adres.

Adressen in de buurt Centrum
Tabel met 733 adressen in de buurt Centrum.

Onderstaande tabel toont alle openbare ruimtes en alle unieke combinaties van straten en huisnummers voor de buurt Centrum. Één straat kan in meer dan één buurt voorkomen. Vind de buurt bij je adres op de pagina met alle adressen voor de gemeente Brunssum.

Openbare ruimteHuisnummer(s)Postcode(s)WoonplaatsAantal adressen
Coutegats--Brunssum0
Doorvaartplein106441AWBrunssum1
Doorvaartstraat15 t/m 216441ARBrunssum27
Ir. Op den Kampstraat1 t/m 706441AS t/m 6444BZBrunssum71
Kerkstraat1 t/m 3046441BA t/m 6441BMBrunssum222
Koutenveld2 t/m 286441CMBrunssum37
Lindeplein1 t/m 26444ATBrunssum2
Passage4 t/m 506441BXBrunssum23
Pastoor Savelbergstraat1 t/m 1556441AMBrunssum105
Raadhuisstraat2 t/m 206441CP t/m 6444ABBrunssum88
Schiffelerstraat1 t/m 616441CNBrunssum58
Victoria2 t/m 1706441DRBrunssum63
Wilhelminastraat1 t/m 126441AD t/m 6441AEBrunssum14
’t Winkelcentrum1 t/m 236441BZBrunssum22

Bovenstaande tabel toont de gegevens voor 14 openbare ruimtes en 733 adressen in de buurt Centrum. Dit zijn alle adressen en openbare ruimtes op basis van de BAG- en de topografische kaarten (BRT) van het Kadaster van 1 juli 2026.

Een openbare ruimte is een door de gemeente aangewezen gebied dat is ingericht en wordt onderhouden voor publiek gebruik. Dit kan bijvoorbeeld een straat, weg, plein, park, erf, spoorbaan of brug zijn. Zie de toelichting voor een verdere definitie. Klik op de naam van een openbare ruimte om de pagina met statistieken voor die ruimte weer te geven. Bekijk de definities van de soorten openbare ruimtes.

De BAG (Basisregistratie Adressen en Gebouwen van het Kadaster) bevat de officiële gegevens van alle adressen en gebouwen in Nederland. In de BAG zijn, naast alle adressen, alle panden, verblijfsobjecten, standplaatsen en ligplaatsen geregistreerd.

Adressen Brunssum
Tabelgebruik:

  • Bekijk in de tabel alle openbare ruimtes en unieke combinaties van straten en huisnummers in deze buurt.
  • Zoek in de tabel met het zoekveld boven de tabel. De rijen worden hiermee gefilterd zodat alleen rijen waarin de zoekterm voorkomt zichtbaar blijven.
  • Sorteer de tabel door op een kolomtitel te klikken.
  • Blader door de tabel met de knoppen onder de tabel.
  • Op kleine schermen: de eerste kolom blijft staan, verschuif de tabel horizontaal om alle kolommen te zien.
Download de buurt-rapportage!
Download hier de PDF buurt-rapportage met 100 grafieken en kaarten!

Download alle data in handige Excel documenten van OpenInfo.nl. Niet goed, geld terug!

Download de buurt-rapportage voor Buurt Centrum. Met veel extra informatie in 100 kaarten en grafieken! Met regionale vergelijkingen en met onderwerpen uitgezet in de tijd. Als PDF document: makkelijk te bewaren, delen en printen.

Download!
Gebieden
Tabel met de gebieden die de buurt Centrum ‘raken’.
Soort gebiedNaam gebiedAantal adressen
Postcode numeriek6441636
Postcode numeriek644448
WoonkernBrunssum733
WoonplaatsBrunssum734
WijkBrunssum-Centrum734
GemeenteBrunssum734
ProvincieLimburg734
WaterschapWaterschap Limburg734
LandNederland734

Bovenstaande tabel toont de regionale gebieden die de buurt Centrum ‘raken’ met het aantal adressen uit de buurt Centrum dat in het betreffende gebied ligt.

Buurt Centrum ‘raakt’ andere gebieden zoals bijvoorbeeld een woonplaats of waterschap wanneer de geometrieën van de buurt Centrum en die van de andere gebieden elkaar overlappen of snijden. De gebieden zijn op basis van de gebiedsindelingen van het CBS van 2025 en de topografische kaarten van het Kadaster van 2026 bepaald. Klik op de naam van een gebied om de pagina met statistieken voor dat gebied weer te geven.

Alle onderwerpen en vergelijken

Bekijk de meest recente cijfers over meer dan 250 onderwerpen en vergelijk de buurt Centrum met andere gebieden.

Gegevens over meer dan 250 onderwerpen!
Kies een categorie en bekijk de bijbehorende onderwerpen.

Onderstaande tabel toont de meest recent beschikbare gegevens voor de buurt Centrum voor meer dan 250 onderwerpen. Selecteer een categorie in de linkerkolom om de onderwerpen in die categorie weer te geven.

Bedrijven
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Bedrijfsvestigingen totaal100Aantal2025
A Landbouw, bosbouw en visserij0Aantal2025
B-F Nijverheid en energie0Aantal2025
G+I Handel en horeca60Aantal2025
H+J Vervoer, informatie en communicatie0Aantal2025
K-L Financiële diensten, onroerend goed0Aantal2025
M-N Zakelijke dienstverlening10Aantal2025
O-Q Overheid, onderwijs en zorg10Aantal2025
R-U Cultuur, recreatie, overige diensten20Aantal2025
% A Landbouw, bosbouw en visserij0,0%Percentage2025
% B-F Nijverheid en energie0,0%Percentage2025
% G+I Handel en horeca60%Percentage2025
% H+J Vervoer, informatie en communicatie0,0%Percentage2025
% K-L Financiële diensten, onroerend goed0,0%Percentage2025
% M-N Zakelijke dienstverlening10%Percentage2025
% O-Q Overheid, onderwijs en zorg10%Percentage2025
% R-U Cultuur, recreatie, overige diensten20%Percentage2025

De cijfers over bedrijven tonen het aantal bedrijfsvestigingen in de buurt Centrum, uitgesplitst naar bedrijfstak. Een vestiging is een locatie van een bedrijf, instelling of zelfstandige waar of van waaruit activiteiten worden uitgevoerd.

Bevolking
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Inwoners631Aantal2026
Mannen280Aantal2025
Vrouwen365Aantal2025
0 tot 15 jaar35Aantal2026
15 tot 25 jaar40Aantal2026
25 tot 45 jaar105Aantal2026
45 tot 65 jaar120Aantal2026
65 jaar of ouder345Aantal2026
Ongehuwd195Aantal2025
Gehuwd235Aantal2025
Gescheiden100Aantal2025
Verweduwd115Aantal2025
% Mannen43%Percentage2025
% Vrouwen57%Percentage2025
% 0 tot 15 jaar5,5%Percentage2026
% 15 tot 25 jaar6,3%Percentage2026
% 25 tot 45 jaar17%Percentage2026
% 45 tot 65 jaar19%Percentage2026
% 65 jaar of ouder55%Percentage2026
% Ongehuwd30%Percentage2025
% Gehuwd36%Percentage2025
% Gescheiden16%Percentage2025
% Verweduwd18%Percentage2025
Geboorten5Aantal2025
Geboorte relatief5Aantal per 1.000 inwoners2025
Sterftes20Aantal2025
Sterfte relatief30Aantal per 1.000 inwoners2025
Leerlingen PO20Aantal2025
Leerlingen VO10Aantal2025
Studenten MBO0Aantal2025
Studenten HBO0Aantal2025
Studenten WO0Aantal2025
Praktisch opleidingsniveau180Aantal2024
Middelbaar opleidingsniveau140Aantal2024
Hoger opleidingsniveau70Aantal2023
% Praktisch opleidingsniveau56%Percentage2024
% Middelbaar opleidingsniveau44%Percentage2024
% Hoger opleidingsniveau18%Percentage2023
Jongeren met jeugdzorg in naturageen dataAantalgeen data
% Jongeren met jeugdzorggeen dataPercentagegeen data
Wmo cliënten150Aantal2024
Wmo cliënten per 1.000 inwoners238Aantal per 1.000 inwoners2024
Bevolkingsdichtheid5.864Aantal per km²2025

De inwonersaantallen worden altijd op vijftallen afgerond, hierdoor kan het voorkomen dat een optelling van subgroepen (zoals inwoners naar geslacht of naar leeftijd) licht afwijkt van het totaal aantal inwoners.

Energie
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning1.830Gemiddeld in kWh2024
Gemiddelde elektriciteitsteruglevering per woning50Gemiddeld in kWh2024
% Woningen met zonnestroom3%Percentage2024
% Woningen hoofdzakelijk elektrisch verwarmd2%Percentage2024
Gemiddelde elektriciteitslevering appartement1.730Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering tussenwoning2.980Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering hoekwoning2.820Gemiddeld in kWh2017
Gemiddelde elektriciteitslevering twee-onder-één-kap woning4.300Gemiddeld in kWh2014
Gemiddelde elektriciteitslevering vrijstaande woning3.760Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering huurwoning1.710Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering koopwoning1.970Gemiddeld in kWh2023
Gemiddeld aardgasverbruik per woning630Gemiddeld per m³2024
% Woningen met stadsverwarming8%Percentage2024
% Aardgasvrije woningen8%Percentage2024
% Aardgaswoningen88%Percentage2024
Gemiddeld aardgasverbruik appartement640Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik tussenwoning1.220Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik hoekwoning1.520Gemiddeld per m³2017
Gemiddeld aardgasverbruik twee-onder-één-kap woning2.000Gemiddeld per m³2014
Gemiddeld aardgasverbruik vrijstaande woning1.430Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik koopwoning720Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik huurwoning650Gemiddeld per m³2023
Publieke laadpalengeen dataAantalgeen data
Adressen zonder energielabel89Aantal2026
Adressen met voorlopig energielabel140Aantal2026
Adressen met definitief energielabel448Aantal2026
Energielabels A+++++0Aantal2026
Energielabels A++++0Aantal2026
Energielabels A+++5Aantal2026
Energielabels A++11Aantal2026
Energielabels A+35Aantal2026
Energielabels A126Aantal2026
Energielabels B126Aantal2026
Energielabels C126Aantal2026
Energielabels D35Aantal2026
Energielabels E54Aantal2026
Energielabels F29Aantal2026
Energielabels G41Aantal2026

De onderwerpen in de categorie energieverbruik tonen onder meer het gemiddelde gas- en elektriciteitsverbruik en de energielabels van gebouwen in de buurt Centrum. Een energielabel geeft aan hoe energiezuinig een gebouw is. Hierbij is G het minst energiezuinige label en A++++ het meest energiezuinige label.

Gezondheid-gedrag
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Rookt tabak19%Percentage2024
Voldoet aan de alcoholrichtlijn58%Percentage2024
Drinken68%Percentage2024
Zwaar drinken6%Percentage2024
Overmatig drinken3%Percentage2024
Overgewicht62%Percentage2024
Ernstig overgewicht (obesitas)22%Percentage2024
Voldoet aan de beweegrichtlijn25%Percentage2024
Wekelijks sporten39%Percentage2024
Lopen en/of fietsen naar school of werk31%Percentage2024
Lopen naar school of werk29%Percentage2024
Fietsen naar school of werk15%Percentage2024

De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners in de buurt Centrum. De data uit het onderzoek komt van het RIVM en het CBS.

Gezondheid-overig
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Eenzaam57%Percentage2024
Ernstig eenzaam18%Percentage2024
Emotioneel eenzaam35%Percentage2024
Sociaal eenzaam38%Percentage2024
Matig/veel regie over het eigen leven80%Percentage2024
Moeite met rondkomen16%Percentage2024
Krijgt steun van anderen91%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door buren5%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door wegverkeer14%Percentage2024
Ernstige geluidhinder weg >50 km/uur13%Percentage2024
Ernstige geluidhinder weg <50 km/uur6%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door treinverkeer1%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door vliegverkeer9%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door windturbines0%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring wegverkeer5%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring treinverkeer0%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring vliegverkeer3%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring buren4%Percentage2024
Tevreden met de woning86%Percentage2024
Tevreden met de woonomgeving86%Percentage2024
Tevreden met het groen in de omgeving77%Percentage2024
Kan goed verkoeling vinden binnen53%Percentage2024
Kan goed verkoeling vinden buiten39%Percentage2024
Vrijwilligerswerk17%Percentage2024
Mantelzorger15%Percentage2024

De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners in de buurt Centrum. De data uit het onderzoek komt van het RIVM en het CBS.

Gezondheid-ziekte
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Goed ervaren gezondheid53%Percentage2024
Één of meer langdurige aandoeningen50%Percentage2024
Beperkt vanwege gezondheid53%Percentage2024
Ernstig beperkt vanwege gezondheid9%Percentage2024
Één of meerdere keren gevallen33%Percentage2024
Langdurige ziekte en beperkt51%Percentage2024
Lage veerkracht20%Percentage2024
Hoge veerkracht54%Percentage2024
Hoog risico op angst of depressie11%Percentage2024
Suïcide gedachten de laatste 12 maanden12%Percentage2024
(Heel) veel stress in afgelopen 4 weken16%Percentage2024
Één of meer lichamelijke beperkingen29%Percentage2020
Beperking in horen9%Percentage2020
Beperking in zien9%Percentage2020
Beperking in bewegen22%Percentage2020
Broze gezondheid41%Percentage2024
Broze metale gezondheid46%Percentage2024
Broze lichamelijke gezondheid43%Percentage2024
Broze gezondheid in het sociale domein34%Percentage2024

De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners in de buurt Centrum. De data uit het onderzoek komt van het RIVM en het CBS.

Huishoudens
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Huishoudens450Aantal2025
Eenpersoonshuishoudens290Aantal2025
Meerpersoonshuishoudens160Aantal2025
Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen125Aantal2025
Meerpersoonshuishoudens met kinderen35Aantal2025
% Eenpersoonshuishoudens64%Percentage2025
% Meerpersoonshuishoudens36%Percentage2025
% Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen28%Percentage2025
% Meerpersoonshuishoudens met kinderen8%Percentage2025
Gemiddelde huishoudensgrootte1,4Gemiddeld aantal2025

Het aantal huishoudens betreft het aantal particuliere huishoudens op 1 januari van een jaar. Particuliere huishoudens bestaan uit één of meer inwoners die alleen of samen in een woonruimte wonen en zelf in hun dagelijks onderhoud voorzien. De cijfers over huishoudens op wijk- en buurtniveau worden afgerond op vijftallen.

Inkomen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Werkzame beroepsbevolking180Aantal2024
Netto arbeidsparticipatie46%Percentage2024
% Werknemers86%Percentage2024
% Werknemers met vaste arbeidsrelatie53%Percentage2024
% Werknemers met flexibele arbeidsrelatie32%Percentage2024
% Zelfstandigen14%Percentage2024
Inkomensontvangers600Aantal2024
Inkomensontvangers per 1.000 inwoners945Aantal per 1.000 inwoners2024
Gemiddeld inkomen per inkomensontvanger€28.900Gemiddeld in Euro2023
Gemiddeld inkomen per inwoner€27.200Gemiddeld in Euro2023
40% personen met laagste inkomen54%Percentage2024
20% personen met hoogste inkomen6,5%Percentage2024
% Personen in armoede5,9%Percentage2024
% Personen tot 25% boven armoedegrens15%Percentage2024
Gemiddeld huishoudinkomen€28.900euro2023
40% huishoudens met laagste inkomen73%Percentage2024
20% huishoudens met hoogste inkomen3,2%Percentage2024
% Huishoudens met een laag inkomen4,6%Percentage2023
% Huishoudens onder of rond sociaal minimum12%Percentage2023
% Huishoudens tot 110% van sociaal minimum18%Percentage2023
% Huishoudens tot 120% van sociaal minimum23%Percentage2023
Mediaan vermogen van particuliere huishoudens€25.800euro2024
Personen per soort uitkering - Bijstand20Aantal2025
Personen per soort uitkering - AO40Aantal2025
Personen per soort uitkering - WW0Aantal2025
Personen per soort uitkering - AOW330Aantal2025
% Personen per soort uitkering - Bijstand3%Percentage2025
% Personen per soort uitkering - AO6%Percentage2025
% Personen per soort uitkering - WW0%Percentage2025
% Personen per soort uitkering - AOW51%Percentage2025

De inkomensgegevens beschrijven het inkomen van personen en particuliere huishoudens in de buurt Centrum. Het besteedbaar inkomen is het bruto-inkomen verminderd met onder meer belastingen, premies en betaalde inkomensoverdrachten. Vanwege statistische geheimhouding worden niet voor ieder gebied inkomensgegevens gepubliceerd.

Migratie
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Herkomst Nederland420Aantal2025
Herkomst buiten Nederland225Aantal2025
Herkomst Europa150Aantal2025
Herkomst buiten Europa75Aantal2025
% Herkomst Nederland65%Percentage2025
% Herkomst buiten Nederland35%Percentage2025
% Herkomst Europa23%Percentage2025
% Herkomst buiten Europa12%Percentage2025
Geboren in Nederland met herkomst Nederland420Aantal2025
Geboren in Nederland met herkomst Europa100Aantal2025
Geboren in Nederland met herkomst buiten Europa20Aantal2025
Geboren in Nederland met herkomst buiten Nederland120Aantal2025
Geboren in Nederland540Aantal2025
Geboren buiten Nederland met herkomst Europa50Aantal2025
Geboren buiten Nederland met herkomst buiten Europa55Aantal2025
Geboren buiten Nederland105Aantal2025
% Geboren in Nederland met herkomst Nederland65%Percentage2025
% Geboren in Nederland met herkomst Europa16%Percentage2025
% Geboren in Nederland met herkomst buiten Nederland19%Percentage2025
% Geboren in Nederland met herkomst buiten Europa3,1%Percentage2025
% Geboren in Nederland84%Percentage2025
% Geboren buiten Nederland met herkomst Europa7,8%Percentage2025
% Geboren buiten Nederland met herkomst buiten Europa8,5%Percentage2025
% Geboren buiten Nederland16%Percentage2025
Autochtoon440Aantal2022
Westers160Aantal2022
Niet-westers35Aantal2022
Nederlandse Antillen en Aruba5Aantal2022
Marokko5Aantal2022
Suriname0Aantal2022
Turkije0Aantal2022
Overig niet-westers20Aantal2022

De onderwerpen in de categorie migratie gaan over de herkomst en migratie van inwoners van de buurt Centrum. De herkomst is gebaseerd op het geboorteland van de persoon en diens ouders. De migratiecijfers tonen onder meer vestiging, vertrek, immigratie en emigratie.

Misdrijven
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Misdrijven75Aantal2025
Diefstal47Aantal2025
Geweld en seksmisdrijven5Aantal2025
Milieu overtredingen0Aantal2025
Oplichting3Aantal2025
Verkeersovertredingen12Aantal2025
Vernieling6Aantal2025
Overige misdrijven2Aantal2025
Misdrijven per 1.000 inwoners116Aantal per 1.000 inwoners2025
Diefstal per 1.000 inwoners73Aantal per 1.000 inwoners2025
Geweld en seksmisdrijven per 1.000 inwoners8Aantal per 1.000 inwoners2025
Milieu overtredingen per 1.000 inwoners0Aantal per 1.000 inwoners2025
Oplichting per 1.000 inwoners5Aantal per 1.000 inwoners2025
Verkeersovertredingen per 1.000 inwoners19Aantal per 1.000 inwoners2025
Vernieling per 1.000 inwoners9Aantal per 1.000 inwoners2025
Overige misdrijven per 1.000 inwoners3Aantal per 1.000 inwoners2025

De cijfers over misdrijven tonen de door de politie geregistreerde misdrijven in de buurt Centrum, zowel als aantal als omgerekend per 1.000 inwoners. Niet ieder gepleegd misdrijf wordt gemeld of geregistreerd.

Nabijheid voorzieningen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Huisartsenpraktijk afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Huisartsenpraktijken binnen 1 km2,7Gemiddeld aantal2025
Huisartsenpraktijken binnen 3 km4,9Gemiddeld aantal2025
Huisartsenpraktijken binnen 5 km14Gemiddeld aantal2025
Huisartsenpost afstand10Gemiddelde afstand in km2024
Apotheek afstand0,7Gemiddelde afstand in km2025
Ziekenhuis met poli afstand1,0Gemiddelde afstand in km2025
Ziekenhuizen met poli binnen 5 km1,0Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen met poli binnen 10 km1,1Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen met poli binnen 20 km4,0Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuis zonder poli afstand10Gemiddelde afstand in km2025
Ziekenhuizen zonder poli binnen 5 km0,0Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen zonder poli binnen 10 km0,1Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen zonder poli binnen 20 km2,0Gemiddeld aantal2025
Supermarkt afstand0,4Gemiddelde afstand in km2025
Supermarkten binnen 1 km2,2Gemiddeld aantal2025
Supermarkten binnen 3 km6,8Gemiddeld aantal2025
Supermarkten binnen 5 km16Gemiddeld aantal2025
Overige dagelijkse levensmiddelen afstand0,2Gemiddelde afstand in km2025
Overige dagelijkse levensmiddelen binnen 1 km13Gemiddeld aantal2025
Overige dagelijkse levensmiddelen binnen 3 km21Gemiddeld aantal2025
Overige dagelijkse levensmiddelen binnen 5 km48Gemiddeld aantal2025
Warenhuis afstand0,3Gemiddelde afstand in km2025
Warenhuizen binnen 5 km1,7Gemiddeld aantal2025
Warenhuizen binnen 10 km4,0Gemiddeld aantal2025
Warenhuizen binnen 20 km14Gemiddeld aantal2025
Café afstand0,3Gemiddelde afstand in km2025
Cafés binnen 1 km6,1Gemiddeld aantal2025
Cafés binnen 3 km14Gemiddeld aantal2025
Cafés binnen 5 km28Gemiddeld aantal2025
Cafetaria afstand0,2Gemiddelde afstand in km2025
Cafetaria binnen 1 km12Gemiddeld aantal2025
Cafetaria binnen 3 km32Gemiddeld aantal2025
Cafetaria binnen 5 km66Gemiddeld aantal2025
Restaurant afstand0,2Gemiddelde afstand in km2025
Restaurants binnen 1 km13Gemiddeld aantal2025
Restaurants binnen 3 km23Gemiddeld aantal2025
Restaurants binnen 5 km54Gemiddeld aantal2025
Hotel afstand0,4Gemiddelde afstand in km2025
Hotels binnen 5 km6,5Gemiddeld aantal2025
Hotels binnen 10 km14Gemiddeld aantal2025
Hotels binnen 20 km106Gemiddeld aantal2025
Kinderdagverblijf afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Kinderdagverblijven binnen 1 km2,9Gemiddeld aantal2025
Kinderdagverblijven binnen 3 km13Gemiddeld aantal2025
Kinderdagverblijven binnen 5 km26Gemiddeld aantal2025
Buitenschoolseopvang afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Buitenschoolseopvang binnen 1 km1,9Gemiddeld aantal2025
Buitenschoolseopvang binnen 3 km8,5Gemiddeld aantal2025
Buitenschoolseopvang binnen 5 km16Gemiddeld aantal2025
Basisonderwijs afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Basisonderwijs binnen 1 km2,5Gemiddeld aantal2025
Basisonderwijs binnen 3 km9,1Gemiddeld aantal2025
Basisonderwijs binnen 5 km18Gemiddeld aantal2025
Voortgezet onderwijs afstand1,4Gemiddelde afstand in km2024
Voortgezet onderwijs binnen 3 km1,0Gemiddeld aantal2024
Voortgezet onderwijs binnen 5 km3,6Gemiddeld aantal2024
Voortgezet onderwijs binnen 10 km20Gemiddeld aantal2024
VMBO afstand1,4Gemiddelde afstand in km2024
VMBO binnen 3 km1,0Gemiddeld aantal2024
VMBO binnen 5 km2,3Gemiddeld aantal2024
VMBO binnen 10 km16Gemiddeld aantal2024
HAVO VWO afstand1,4Gemiddelde afstand in km2024
HAVO VWO binnen 3 km1,0Gemiddeld aantal2024
HAVO VWO binnen 5 km2,3Gemiddeld aantal2024
HAVO VWO binnen 10 km11Gemiddeld aantal2024
Openbaar groen afstand0,2Gemiddelde afstand in km2017
Park of plantsoen afstand0,2Gemiddelde afstand in km2017
Dagrecreatief terrein afstand0,5Gemiddelde afstand in km2017
Bos afstand1,1Gemiddelde afstand in km2017
Open natuurlijk terrein afstand2,0Gemiddelde afstand in km2017
Open droog natuurlijk terrein afstand2,2Gemiddelde afstand in km2017
Open nat natuurlijk terrein afstand2,0Gemiddelde afstand in km2017
Semi-openbaar groen afstand0,4Gemiddelde afstand in km2017
Sportterrein afstand0,4Gemiddelde afstand in km2017
Volkstuin afstand1,4Gemiddelde afstand in km2017
Verblijfsrecreatief terrein afstand2,2Gemiddelde afstand in km2017
Begraafplaats afstand0,8Gemiddelde afstand in km2017
Recreatief binnenwater afstand0,3Gemiddelde afstand in km2017
Oprit hoofdverkeersweg afstand1,6Gemiddelde afstand in km2025
Treinstation afstand7,1Gemiddelde afstand in km2025
Belangrijk overstapstation afstand7,5Gemiddelde afstand in km2025
Bibliotheek afstand1,2Gemiddelde afstand in km2025
Zwembad afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Kunstijsbaan afstand12Gemiddelde afstand in km2025
Podiumkunsten afstand7,7Gemiddelde afstand in km2024
Podiumkunsten binnen 5 km0,0Gemiddeld aantal2024
Podiumkunsten binnen 10 km2,0Gemiddeld aantal2024
Podiumkunsten binnen 20 km6Gemiddeld aantal2024
Poppodium afstand7,7Gemiddelde afstand in km2024
Bioscoop afstand7,4Gemiddelde afstand in km2025
Bioscopen binnen 5 km0,0Gemiddeld aantal2025
Bioscopen binnen 10 km2,0Gemiddeld aantal2025
Bioscopen binnen 20 km6Gemiddeld aantal2025
Sauna afstand9,9Gemiddelde afstand in km2025
Zonnebank afstand1,9Gemiddelde afstand in km2025
Museum afstand6,3Gemiddelde afstand in km2024
Musea binnen 5 km0,0Gemiddeld aantal2024
Musea binnen 10 km4,0Gemiddeld aantal2024
Musea binnen 20 km12Gemiddeld aantal2024
Attractie afstand8,2Gemiddelde afstand in km2025
Attracties binnen 10 km2,9Gemiddeld aantal2025
Attracties binnen 20 km11Gemiddeld aantal2025
Attracties binnen 50 km14Gemiddeld aantal2025
Brandweerkazerne afstand2,7Gemiddelde afstand in km2025

Het CBS publiceert gegevens over de nabijheid van voorzieningen voor inwoners van de buurt Centrum. De afstanden zijn gemiddelden over de weg en de nabijheidsindicatoren tonen hoeveel voorzieningen binnen een bepaalde afstand beschikbaar zijn.

Omgeving
OnderwerpWaardeEenheidJaar
RegiocodeBU08990512Code2025
RegionaamCentrumNaam2025
Soort regioBuurtCategorisch type2025
Sorteercode08990512Code2025
Oppervlakte totaal11Aantal hectaren2025
Oppervlakte land11Aantal hectaren2025
Oppervlakte water0Aantal hectaren2025
Mate van stedelijkheid2Indicator 1-52025
Omgevingsadressendichtheid2.342Gemiddeld aantal per km²2025
Adressen totaal677Aantal2026
Adressen met postcode628Aantal2026
Adressen met woonfunctie515Aantal2026
Adressen met bijeenkomstfunctie11Aantal2026
Adressen met celfunctie0Aantal2026
Adressen met gezondheidszorgfunctie2Aantal2026
Adressen met industriefunctie0Aantal2026
Adressen met kantoorfunctie10Aantal2026
Adressen met logiesfunctie1Aantal2026
Adressen met onderwijsfunctie0Aantal2026
Adressen met sportfunctie2Aantal2026
Adressen met winkelfunctie105Aantal2026
Adressen met overige gebruiksfunctie51Aantal2026
Verblijfsobjecten677Aantal2026
Ligplaatsen0Aantal2026
Standplaatsen0Aantal2026
Panden met adres157Aantal2026
Adressen met pand677Aantal2026
Percelen met adres153Aantal2026
Adressen met perceel677Aantal2026
Adressen binnen bebouwde kom677Aantal2026
Adressen buiten bebouwde kom0Aantal2026
Woningen binnen bebouwde kom515Aantal2026
Woningen buiten bebouwde kom0Aantal2026
Panden met adres voor 1700geen dataAantal2026
Panden met adres 1700 tot 1900geen dataAantal2026
Panden met adres 1900 tot 1925geen dataAantal2026
Panden met adres 1925 tot 1950geen dataAantal2026
Panden met adres 1950 tot 1970geen dataAantal2026
Panden met adres 1970 tot 1980geen dataAantal2026
Panden met adres 1980 tot 1990geen dataAantal2026
Panden met adres 1990 tot 2000geen dataAantal2026
Panden met adres 2000 tot 2010geen dataAantal2026
Panden met adres 2010 tot 2020geen dataAantal2026
Panden met adres 2020 en latergeen dataAantal2026
Adressen met pand voor 17000Aantal2026
Adressen met pand 1700 tot 19002Aantal2026
Adressen met pand 1900 tot 192512Aantal2026
Adressen met pand 1925 tot 195082Aantal2026
Adressen met pand 1950 tot 1970142Aantal2026
Adressen met pand 1970 tot 1980100Aantal2026
Adressen met pand 1980 tot 1990134Aantal2026
Adressen met pand 1990 tot 200071Aantal2026
Adressen met pand 2000 tot 201029Aantal2026
Adressen met pand 2010 tot 2020105Aantal2026
Adressen met pand 2020 en later0Aantal2026
Postcodegebied6441AD-6444BZNaam2026
Meest voorkomende postcode6441Naam2026
Dekkingspercentage meest voorkomende postcode92%Percentage2026

De onderwerpen in de categorie omgeving beschrijven onder meer de oppervlakte, het aantal adressen, de bevolkingsdichtheid en de omgevingsadressendichtheid van de buurt Centrum.

Verkeersongevallen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Verkeersongevallen totaal6Aantal2025
Verkeersongevallen uitsluitend materiële schade4Aantal2025
Verkeersongevallen letselschade2Aantal2025
Verkeersongevallen dodelijk0Aantal2025

De gegevens over verkeersongevallen in de buurt Centrum zijn gebaseerd op de registratie van verkeersongevallen door Rijkswaterstaat.

Vervoer
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Personenauto’s totaal295Aantal2025
Personenauto’s - brandstof benzine260Aantal2025
Personenauto’s - overige brandstof35Aantal2025
Personenauto’s per huishouden0,66Aantal2025
Personenauto’s naar oppervlakte2.682Aantal2025
Motorfietsen0Aantal2025

De vervoersgegevens tonen onder meer het aantal personenauto’s en andere voertuigen in de buurt Centrum. De voertuiggegevens zijn gebaseerd op het Nederlandse kentekenregister van de RDW.

Woningen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Woningvoorraad502Aantal2025
Woningen per 1.000 inwoners778Aantal per 1.000 inwoners2025
Nieuwbouw woningen0Aantal2025
Niet-woningvoorraad162Aantal2025
Nieuwbouw niet-woningen0Aantal2025
Gemiddelde woningwaarde€211.000Gemiddeld in Euro2025
Woningwaarde klasse€200.000 tot €250.000Categorisch type2025
Eengezinswoningen35Aantal2025
Meergezinswoningen467Aantal2025
Koopwoningen206Aantal2025
Huurwoningen296Aantal2025
Huurwoningen woningcorporaties141Aantal2025
Huurwoningen overige verhuurders155Aantal2025
Eigendom onbekend0Aantal2025
Bewoond427Aantal2025
Onbewoond75Aantal2025
% Koopwoningen41%Percentage2025
% Huurwoningen59%Percentage2025
% Huurwoningen woningcorporaties28%Percentage2025
% Huurwoningen overige verhuurders31%Percentage2025
% Eigendom onbekend0%Percentage2025
% Eengezinswoningen7%Percentage2025
% Meergezinswoningen93%Percentage2025
% Bewoond85%Percentage2025
% Onbewoond15%Percentage2025
Appartementen443Aantal2026
Tussenwoningen54Aantal2026
Hoekwoningen8Aantal2026
Twee-onder-één-kap woningen4Aantal2026
Vrijstaande woningen6Aantal2026
Woningtype onbekend0Aantal2026
% Appartementen86%Percentage2026
% Tussenwoningen10%Percentage2026
% Hoekwoningen2,0%Percentage2026
% Twee-onder-één-kap woningen1,0%Percentage2026
% Vrijstaande woningen1,0%Percentage2026
% Woningtype onbekend0,0%Percentage2026
Woningen voor 194556Aantal2026
Woningen 1945 tot 196585Aantal2026
Woningen 1965 tot 197513Aantal2026
Woningen 1975 tot 198598Aantal2026
Woningen 1985 tot 1995140Aantal2026
Woningen 1995 tot 20050Aantal2026
Woningen 2005 tot 201528Aantal2026
Woningen 2015 tot 202595Aantal2026
Woningen 2025 en later0Aantal2026
Woningen bouwjaar onbekend0Aantal2026
% Woningen voor 194511%Percentage2026
% Woningen 1945 tot 196516%Percentage2026
% Woningen 1965 tot 19753,0%Percentage2026
% Woningen 1975 tot 198519%Percentage2026
% Woningen 1985 tot 199527%Percentage2026
% Woningen 1995 tot 20050,0%Percentage2026
% Woningen 2005 tot 20155%Percentage2026
% Woningen 2015 tot 202518%Percentage2026
% Woningen 2025 en later0,0%Percentage2026
% Woningen bouwjaar onbekend0,0%Percentage2026

De woningcijfers voor de buurt Centrum komen voornamelijk van het CBS en de BAG. Ze beschrijven onder meer de woningvoorraad, woningtypen, bouwperioden, eigendom en gemiddelde WOZ-waarde. Cijfers op wijk- en buurtniveau kunnen zijn afgerond op vijftallen.

Download de gegevens voor alle onderwerpen en alle jaren als Excel document. Alle woonplaatsen, wijken en buurten zijn onderdeel van de download voor de gemeente Brunssum. Er is ook een download met alle gemeente-, wijk- en buurtgegevens voor heel Nederland.

Selecteer op een groot scherm een categorie in het menu naast de tabel. Gebruik op een klein scherm de keuzelijst boven de tabel.

Tabelgebruik:

  • Kies een categorie om alleen de onderwerpen uit dat deel van de tabel te tonen.
  • Op grote schermen staat de categoriekeuze naast de tabel; op kleine schermen staat deze erboven.
  • Verschuif de tabel op kleine schermen horizontaal om alle kolommen te bekijken.
Top 5 buurt Centrum: kenmerken met het grootste verschil ten opzichte van Nederland
#KenmerkWaardeWaarde NLVerschilVerschil NLScore
1% Geboren in Nederland met herkomst Europa16%3,39%12%1,68%7,2
2% G+I Handel en horeca60%16%44%6,1%7,1
3Wmo cliënten per 1.000 inwoners23872166295,7
4% Verweduwd18%4,78%13%2,44%5,4
5% Personen per soort uitkering - AOW51%20%31%6%4,94

Download alle kenmerken met een vergelijking van alle regio’s: uitgebreide informatie gemeente Brunssum.

RegioSoort regio% Geboren in Nederland met herkomst Europa% G+I Handel en horecaWmo cliënten per 1.000 inwoners% Verweduwd% Personen per soort uitkering - AOW
CentrumBuurt16%60%23818%51%
NederlandLand3,39%16%724,78%20%
BrunssumGemeente9,8%19%1207,5%24%
HofpoelBuurt12%22%1569,2%32%
Op de VaardBuurt12%12%13913%33%

Download alle kenmerken met een vergelijking van alle regio’s: uitgebreide informatie gemeente Brunssum.

Top 5 kenmerken buurt Centrum:

De eerste tabel toont de vijf meest kenmerkende onderwerpen voor buurt Centrum. Op deze onderwerpen verschilt buurt Centrum relatief het meest van de rest van Nederland. De vergelijking gebruikt de meest recent beschikbare gegevens per onderwerp.

Regio’s:

De tweede tabel toont de waarden voor de top 5 kenmerken per regio. Getoonde regio’s: buurt Centrum, Nederland, de gemeente, de wijk en de andere buurten binnen de wijk. Hierbij staan de kenmerken in de kolommen en de vergelijkingsgebieden in de rijen.

Berekening van de grootste verschillen:

Het relatieve verschil is berekend als verschilscore. De verschilscore vergelijkt het verschil voor Centrum met het gemiddelde verschil voor Nederland. Zo worden de onderwerpen geselecteerd die relatief het sterkst van het Nederlandse gemiddelde afwijken.

De kolommen van de eerste tabel tonen de rekenstappen. ‘Waarde’ is de waarde voor Centrum, ‘Waarde NL’ het Nederlandse gemiddelde, ‘Verschil’ het verschil tussen beide waarden, ‘Verschil NL’ de gemiddelde afwijking in Nederland en ‘Score’ de daaruit berekende verschilscore.

De verschilscores zijn voor ruim 70 onderwerpen berekend. Uit de onderwerpen met de hoogste scores worden de vijf meest interessante onderwerpen gekozen. Hierdoor worden tegengestelde of vrijwel gelijke onderwerpen niet dubbel getoond en wordt het ontbreken van een onderwerp niet als kenmerk gepresenteerd. Als er bijvoorbeeld relatief veel vrouwen zijn, wordt niet ook automatisch het lage aandeel mannen getoond. Een sterk afwijkende bedrijfstak wordt alleen getoond als deze oververtegenwoordigd is.

Alle verschilscores voor alle wijken en buurten in buurt Centrum staan in de uitgebreide download voor Brunssum.

Data en bronnen

Bekijk de gebruikte open databronnen en definities en download uitgebreide regionale datasets over de buurt Centrum.

Download alle regionale data
Download de uitgebreide datasets voor de gemeente Brunssum.
Afbeelding van Excel documenten uit de download met regionale data.

Download alle data in handige Excel documenten van OpenInfo.nl. Niet goed, geld terug!

Download uitgebreide informatie in handige Excel-overzichten voor de gemeente Brunssum. De download bevat regionale statistieken, adressen, verkiezingsuitslagen, misdaadcijfers, detail leeftijdsgegevens en meer.

Download ook de PDF buurt-rapportage voor de buurt Centrum met 100 kaarten en grafieken.

Download!
Gebruikte open data bronnen
Bronvermelding en definities

Veel gegevens op deze pagina komen uit verschillende datasets met regionale cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hierbij is een groot aantal datasets gecombineerd. De meest recente gegevens zijn bijgewerkt tot en met 18 september 2026. Daarnaast zijn diverse andere officiële databronnen gebruikt, waaronder het Kadaster, de Kiesraad, de Politie en het RIVM.

Bronnen & definities
Help om AlleCijfers actueel te houden

AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.

Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.

Doneer en help mee
Deel deze pagina

Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.

Blijf op de hoogte

Ontvang een e-mail als de informatie is bijgewerkt. Maximaal 2 per jaar en niets anders dan dat.

Inschrijven
Voeg ons toe in Google

Voeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.

Voeg ons toe als voorkeursbron