Statistieken wijk Zaandam West

Statistieken wijk Zaandam West

Verken alle cijfers over meer dan 250 onderwerpen voor de wijk Zaandam West in de gemeente Zaanstad Vlag van de gemeente Zaanstad. Bekijk de gegevens over inwoners, woningen, de leefomgeving en meer. Met duidelijke grafieken, tabellen, kaarten en uitleg bij de data.

Verken alle cijfers over meer dan 250 onderwerpen voor de wijk Zaandam West in de gemeente Zaanstad Vlag van de gemeente Zaanstad. Bekijk de gegevens over inwoners, woningen, de leefomgeving en meer. Met duidelijke grafieken, tabellen, kaarten en uitleg bij de data.

Kaart van de wijk Zaandam West.Bekijk kaart
Wijk Zaandam West in het kort

Bekijk de belangrijkste cijfers, de kaart en een korte toelichting over de wijk Zaandam West.

Kerncijfers van de wijk Zaandam West
Adressen, panden, percelen, woningen, huishoudens en inwoners.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Overzicht van de belangrijkste cijfers van het Kadaster en het CBS voor de wijk Zaandam West.


Onderstaande tabel toont de belangrijkste cijfers van het CBS en het Kadaster voor de wijk Zaandam West.

OnderwerpAantalBronJaar data
Adressen met postcode5.127Kadaster2026
Adressen met woonfunctie4.639Kadaster2026
Panden met adres2.573Kadaster2026
Percelen met adres2.461Kadaster2026
Woningvoorraad4.253CBS2025
Huishoudens4.870CBS2026
Inwoners9.415CBS2026

Op deze pagina vind je een kaart van de wijk Zaandam West en de data over meer dan 250 onderwerpen voor de wijk Zaandam West.

Definities
Aantal inwoners op de kaart van de wijk Zaandam West
Kaart van de omgeving van de wijk Zaandam West.
Afbeelding van de wijk Zaandam West op de kaart.

Kaart van de wijk Zaandam West met het aantal inwoners per buurt in 2026. De cijfers op de kaart geven de volgende buurten weer: 1: Schilders- en Waddenbuurt, 2: Oud West, 3: Spoorbuurt.

Bekijk de statistieken voor alle 107 gebieden binnen de gemeente Zaanstad via de overzichtspagina van de gebieden in de Zaanstad.

Overzicht gebieden Meer Zaanstad
Over de wijk Zaandam West

De wijk Zaandam West ligt binnen de gemeente Zaanstad. De meest voorkomende postcode in de wijk Zaandam West is postcode 1506.

Er zijn 5.256 adressen en 4.253 woningen in de wijk Zaandam West in de gemeente Zaanstad. 60% van de woningen in de wijk is een koopwoning. De woningen hebben een gemiddelde WOZ waarde van €388.000. Er wonen 9.415 inwoners in de wijk Zaandam West. De grootste groep inwoners (32%) is tussen de 25 en 45 jaar oud. Wijk Zaandam West telt 4.870 huishoudens van gemiddeld 1,9 personen. Verder zijn er 3.635 personenauto’s en 1.720 bedrijfsvestigingen geregistreerd in de wijk Zaandam West.

Wijk Zaandam West heeft een totale oppervlakte van 144 hectare, waarvan 131 hectare land en 13 hectare water (honderd hectare is één vierkante kilometer, 1 km2). De gemiddelde dichtheid van adressen is 3.609 adressen per km2.

Blijf op de hoogte

Ontvang een e-mail als er nieuwe cijfers zijn op de pagina Wijk Zaandam West.

Wonen in de wijk Zaandam West

Bekijk de woningvoorraad, woningkenmerken, woningtypen en de ontwikkeling van de gemiddelde WOZ-waarde in de wijk Zaandam West.

Kenmerken van de 4.253 woningen in de wijk Zaandam West
Er zijn 4.253 woningen in de wijk Zaandam West.
Informatie over de woningen in deze regio op basis van open data van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster. Afbeelding met 4 taart diagrammen.

De vier bovenstaande taartdiagrammen tonen het percentage woningen naar verschillende woningkenmerken. Beschikbare kenmerken zijn eigendom, bewoning, type, soort woning en bouwperiode. Het jaar waar de data voor gelden staat in het midden van de grafiek. Klik op de afbeelding om deze groter weer te geven.

Bekijk onderstaande toelichting voor de definities van de woningkenmerken. En bekijk de woningkenmerken per buurt in de gemeente Zaanstad in een interactieve tabel.

Toelichting
Woningwaarde per jaar
De gemiddelde WOZ waarde in de wijk Zaandam West was €388.000 in 2025.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar in de wijk Zaandam West.


Onderstaande tabel toont de gemiddelde WOZ woningwaarde per jaar op basis van de data van het CBS voor de wijk Zaandam West:

JaarGemiddelde WOZ woningwaarde Wijk Zaandam West% verschil
2025€388.0001,04%
2024€384.0006,1%
2023€362.00017%
2022€310.00013%
2021€275.00011%
2020€247.00013%
2019€218.00014%
2018€192.0009,7%
2017€175.0005,4%
2016€166.0000,61%
2015€165.000-3,51%
2014€171.000-5%
2013€180.000geen data

De gemiddelde WOZ woningwaarde in de wijk Zaandam West is met €208.000 gegroeid van €180.000 in 2013 tot €388.000 in 2025 (dat is een groei van 116%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 2013 tot en met 2025 was €17.333 (6,8%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers groeien bijna ieder jaar.

Bekijk ook de ranglijst van de woningwaarden per buurt in de gemeente Zaanstad.

Toelichting
Download een schat aan informatie
  • Uitgebreide informatie in handige Excel overzichten voor de gemeente Zaanstad.
  • Meer dan 250 onderwerpen voor Nederland en alle provincies, gemeenten, wijken en buurten in Nederland.
Woningwaarde en 65-plussers per gebied
De gemiddelde woningwaarde in de wijk Zaandam West is €388.000, het percentage inwoners van 65 jaar en ouder is 18% en er zijn 4.253 woningen.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde woningwaarde per regio op de horizontale as. Deze is afgezet tegen het percentage inwoners van 65 jaar en ouder op de verticale as. Iedere regio wordt als cirkel weergegeven. De omvang van de cirkels hangt af van het aantal woningen in een gebied: hoe meer woningen, hoe groter de cirkel.

Woningwaarde ten opzichte van inwoners van 65 jaar en ouder per gebied, de volgende gebieden worden in de grafiek weergegeven: Nederland (grijs), provincie Noord-Holland (bruin), gemeente Zaanstad (geel), 8 woonplaatsen (groen) en 18 wijken (oranje). De wijk Zaandam West wordt in het rood weergegeven. Klik op de naam van een cirkel om de gegevens voor dat gebied weer te geven.

Soorten woningen
Appartementen komen het meeste voor in de wijk Zaandam West: er zijn 2.538 adressen met het woningtype appartementen.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaand taartdiagram toont het aantal en percentage woningen naar type in de wijk Zaandam West.

De gegevens over soorten woningen zijn gebaseerd op de Kadaster woningtypering en de gegevens over stand- en ligplaatsen van het Kadaster. Het soort woning is geografisch-algoritmisch bepaald voor panden waarin een woning is huisvest (panden met een woonfunctie als gebruiksdoel). De gegevens gelden voor de situatie op 1 juli 2026.

Bevolking in de wijk Zaandam West

Bekijk de samenstelling en ontwikkeling van de bevolking in de wijk Zaandam West, met cijfers over inwoners, leeftijd, burgerlijke staat, huishoudens, migratieachtergrond, opleidingsniveau, geboorte en sterfte.

Bekijk ook de maandelijkse bevolkingsontwikkeling in de gemeente Zaanstad.

Aantal inwoners per jaar
De wijk Zaandam West telt 9.415 inwoners in 2026.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal inwoners per jaar op basis van de data van het CBS voor de wijk Zaandam West. De gegevens lopen van 2013 tot en met 2026.


Onderstaande tabel toont het aantal inwoners per jaar op basis van de data van het CBS voor de wijk Zaandam West:

JaarAantal inwoners de wijk Zaandam West% verschil
20269.4151,13%
20259.3102,42%
20249.0905,1%
20238.6454,35%
20228.2851,53%
20218.1600,93%
20208.0850,12%
20198.0751,51%
20187.9550,82%
20177.8900,64%
20167.840-1,75%
20157.9801,01%
20147.9002,86%
20137.680geen data

De bevolking van de wijk Zaandam West is met 1.735 personen toegenomen van 7.680 personen in 2013 tot 9.415 personen in 2026 (dat is een grote groei van 23%). Het gemiddelde verschil per jaar over de hele periode van 2013 tot en met 2026 was 133 personen (1,59%). De ontwikkeling van de data in de tijd volgt een duidelijk stijgende trend: De cijfers groeien bijna ieder jaar.

Het aantal inwoners is het aantal personen zoals op 1 januari in het bevolkingsregister vastgelegd. Bekijk ook de tabel met het aantal inwoners per buurt in de gemeente Zaanstad.

Beschrijving van de ontwikkeling van het aantal inwoners in de wijk Zaandam West:

In 2013 telde de wijk Zaandam West 7.680 inwoners. Het aantal van 7.680 inwoners is het minimum in de hele periode waarover de inwonersdata beschikbaar zijn. In 2026 is het aantal gestegen tot 9.415 personen. De stijging ten opzichte van 2013 is 1.735 (23%), het verschil ten opzichte van het vorige jaar (2025) is 105 (1,13%). Het aantal van 9.415 inwoners is het hoogste aantal inwoners in de hele periode van 2013 tot en met 2026.

Inwoners per leeftijdsgroep in de wijk Zaandam West
De grootste getoonde leeftijdsgroep in de wijk Zaandam West is 25 tot 45 jaar, met 32% van de inwoners.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bevolking, leeftijdsgroepen: aantal inwoners op 1 januari 2026 per leeftijdsgroep.

De grafiek toont de leeftijdsgroepen. Het aantal inwoners is ook per individueel levensjaar beschikbaar (alleen de inwoners van 105 jaar en ouder vormen 1 groep). De inwoners naar leeftijd zijn er tot op buurtniveau in het document met leeftijdsgegevens in de download voor de gemeente Zaanstad.

Burgerlijke staat in de wijk Zaandam West
Deze grafiek laat zien hoeveel inwoners getrouwd, niet getrouwd, gescheiden of verweduwd zijn.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bevolking, burgerlijke staat: aantal en percentage inwoners op 1 januari 2026 naar burgerlijke staat.

Onderverdeling van de bevolking in de wijk Zaandam West naar de situaties ‘Ongehuwd’, ‘Gehuwd’, ‘Gescheiden’ en ‘Verweduwd’.

Toelichting
Soorten huishoudens
In 2026 waren er 4.870 huishoudens in de wijk Zaandam West. Er waren 2.355 eenpersoonshuishoudens en 2.515 meerpersoonshuishoudens (afgerond op vijftallen).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaand taartdiagram toont de verdeling naar soorten huishoudens voor de wijk Zaandam West. De gegevens gelden voor 2026.

De cijfers gaan over de particuliere huishoudens op 1 januari 2026. Particuliere huishoudens bestaan uit één of meer inwoners die alleen of samen wonen en zelf in hun dagelijks onderhoud voorzien. In deze grafiek worden de huishoudens onderverdeeld in eenpersoonshuishoudens, meerpersoonshuishoudens zonder kinderen en meerpersoonshuishoudens met kinderen. De cijfers over huishoudens zijn afgerond op vijftallen.

Inwoners naar land van herkomst per jaar
Gegevens over de herkomstgebieden van de inwoners in de wijk Zaandam West.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Autochtoon of migratieachtergrond in Nederland voor de periode van 2013 tot en met 2026: Bovenstaande grafiek toont de verdeling van de bevolking naar herkomst uit Nederland, herkomst uit Europa en herkomst van buiten Europa in de wijk Zaandam West per jaar.


Onderstaande tabel toont het aantal inwoners maar herkomst per jaar op basis van de data van het CBS voor de wijk Zaandam West:

JaarHerkomst NederlandHerkomst EuropaHerkomst buiten Europa
20265.0502.0002.365
20255.1351.9752.195
20245.2051.7602.130
20235.2051.4452.000
20225.38500
20215.4201.1491.591
20205.4801.0931.512
20195.6101.0341.431
20185.6609631.332
20175.6959211.274
20165.7858621.193
20155.9308601.190
20145.9258281.147
20135.8377731.070

In 2026 was de herkomst van inwoners in de wijk Zaandam West als volgt verdeeld: herkomst uit Nederland: 54%, herkomst uit Europese landen: 21% en herkomst uit landen buiten Europa: 25% En in 2013 was de verdeling van inwoners naar herkomstgebied als volgt: herkomst uit Nederland: 76%, herkomst uit Europa: 10% en herkomst van buiten Europa: 14%.

Toelichting Meer migratie
Migratie herkomstlanden

Bekijk ook de detailinformatie over het aantal inwoners in Nederland naar land van herkomst.

Landen van herkomst
Migratie achtergrond: Geboortelanden en herkomstlanden
Van de inwoners van de wijk Zaandam West is 69% in Nederland geboren (gegevens 2026).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bevolking in de wijk Zaandam West: de grafiek toont het aantal inwoners in 2025, onderverdeeld naar geboorteland en herkomstland. Gebruik het filter om een categorie te selecteren.

De cijfers over de migratieachtergrond van inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS.

Toelichting
Geboorte per 1.000 inwoners
Er zijn 10 baby’s per 1.000 inwoners geboren in 2025 in de wijk Zaandam West.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de ontwikkeling van het aantal levend geboren babies per 1.000 inwoners in de wijk Zaandam West.

De cijfers over de geboortes per 1.000 aantal inwoners zijn berekend door het aantal levendgeborenen van 1 januari tot en met 31 december te delen door het aantal inwoners op 1 januari van het betreffende jaar.

Er waren in de gemeente Zaanstad als geheel 147 geboortes in augustus 2026. Bekijk de pagina met maandelijkse bevolkingscijfers voor de gemeente Zaanstad.

Cijfers over geboorte

De cijfers over het relatieve aantal geboortes zijn gebaseerd op data van het CBS. Als basis hiervoor is het aantal levendgeborenen van 1 januari tot en met 31 december in verhouding tot het aantal inwoners op 1 januari van een jaar in de wijk Zaandam West genomen. Het relatieve aantal geboorten kan hoger uitvallen dan verwacht op basis van het inwonertal. Het relatieve cijfer betreft namelijk het aantal geboorten gedurende het jaar ten opzichte van het aantal inwoners op 1 januari. In nieuwbouwwijken kan het aantal inwoners sterk groeien in een jaar. Zo kunnen er in 1 jaar 10 kinderen geboren worden in een wijk waarin op 1 januari slechts 10 inwoners wonen, maar aan het eind van het jaar bijvoorbeeld 200 inwoners.

Sterfte per 1.000 inwoners
Er zijn 10 personen per 1.000 inwoners overleden in 2025 in de wijk Zaandam West.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de ontwikkeling van het aantal sterftes per 1.000 inwoners in de wijk Zaandam West.

De cijfers over de sterfte per 1.000 aantal inwoners zijn gebaseerd op data van het CBS. De relatieve sterfte is bepaald als het aantal overledenen van 1 januari tot en met 31 december, per 1.000 inwoners op 1 januari van het betreffende jaar.

In augustus 2026 zijn in de gemeente Zaanstad als geheel 132 inwoners overleden. Bekijk de maandelijkse sterftecijfers voor de gemeente Zaanstad.

Meer sterfte
Onderwijs in de wijk Zaandam West

Bekijk de kinderopvang- en onderwijslocaties, gemiddelde reisafstanden, aantallen leerlingen en studenten en de ontwikkeling van het aantal scholen in de wijk Zaandam West. Dit is een kleine selectie uit de datasets over het onderwijs. Bekijk véél meer informatie over het onderwijs op AlleCijfers.

Kinderopvang- en onderwijslocaties in de wijk Zaandam West
Wijk Zaandam WestGemeente ZaanstadProvincie Noord-Holland
Aantal kinderopvanglocaties82164.162
Aantal kindplaatsen3506.304128.884
Aantal vestigingen basisonderwijs253970
Aantal leerlingen basisonderwijs1.00313.704234.015
Aantal vestigingen voortgezet onderwijs113267
Aantal leerlingen voortgezet onderwijs1.1158.687157.314
Aantal opleidingen middelbaar beroepsonderwijs08135
Aantal studenten middelbaar beroepsonderwijs03.98571.185
Aantal opleidingen hoger onderwijs00490
Aantal studenten hoger onderwijs00144.112

Bovenstaande tabel toont data van het LRK en DUO over kinderopvang en onderwijs. De gegevens zijn bijgewerkt tot en met 1 oktober 2026.

Het aantal leerlingen betreft het aantal dat onderwijs volgt op een school in de wijk Zaandam West. Op de pagina’s over het basisonderwijs en over de middelbare scholen zijn ook gegevens beschikbaar over het huisadres van leerlingen ten opzichte van het adres van de schoolvestigingen.

Gemiddelde afstanden kinderopvang en onderwijs
De gemiddelde afstand over de weg van een huisadres tot een basisschool in de wijk Zaandam West is 0,8 kilometer.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaand staafdiagram toont de gemiddelde afstand in kilometers over de weg tot kinderdagverblijven, buitenschoolseopvang, basisonderwijs, voortgezet onderwijs totaal, VMBO scholen en HAVO VWO scholen. Gebruik het filter boven de grafiek om de gegevens voor verschillende soorten locaties te tonen. De gebruikte cijfers komen van uit de nabijheidsstatistieken van het CBS en gelden voor de situatie in 2025.


Onderstaande tabel de gemiddelde afstand in kilometers voor verschillende soorten locaties voor kinderopvang en onderwijs. De gegevens worden getoond per (vergelijkings)gebied en gelden voor 2025.

RegioKinderdagverblijfBuitenschoolseopvangBasisonderwijsVoortgezet onderwijsVMBOHAVO VWO
Nederland0,70,70,82,52,63,4
Provincie Noord-Holland0,60,60,72,02,12,5
Gemeente Zaanstad0,60,60,81,71,92,5
Buurt Oud West0,40,80,61,42,11,4
Spoorbuurt0,50,51,31,42,61,4
Schilders- en Waddenbuurt0,60,90,90,71,90,7
Wijk Zaandam Zuid0,60,70,61,11,13,1
Wijk Poelenburg0,50,70,51,21,22,9
Wijk Pelders- en Hoornseveld0,40,40,41,11,11,5
Rosmolenwijk0,40,60,81,61,61,8
Kogerveldwijk0,50,50,91,92,11,9
Wijk Zaandam Noord0,50,60,91,93,71,9
Wijk Oude Haven0,30,41,02,42,52,7
Wijk Zaandam West0,40,80,81,22,11,2
Wijk Nieuw West0,60,71,31,21,24,3
Wijk Oud Koog a/d Zaan0,40,80,91,62,11,6
Wijk Westerkoog0,60,70,72,02,02,4
Wijk Oud Zaandijk0,40,80,81,61,81,6
Rooswijk0,50,50,50,60,60,6
Wijk Wormerveer0,70,70,72,82,82,8
Wijk Krommenie Oost0,40,50,91,01,51,0
Wijk Krommenie West0,70,70,81,61,61,9
Wijk Assendelft-Zuid1,10,91,44,04,04,9
Wijk Assendelft-Noord0,50,50,61,31,32,4
Wijk Westzaan0,90,81,84,74,75,1

Deze grafiek toont een regionale vergelijking van de gemiddelde reisafstanden voor inwoners van hun woonadres naar de dichtstbijzijnde locaties voor kinderopvang, basisonderwijs en voortgezet onderwijs. De afstanden zijn berekend als gemiddelde afstand van alle inwoners in een gebied tot de dichtstbijzijnde voorziening, berekend over de autoweg en rekening houdend met de rijrichting. In de grafiek zie je de gegevens voor de wijk Zaandam West in vergelijking tot andere gebieden. De volgende gebieden worden in de grafiek weergegeven: Nederland (oranje), provincie Noord-Holland (bruin), gemeente Zaanstad (geel), 18 wijken (groen) en 3 buurten (blauw). Wijk Zaandam West wordt in het rood weergegeven.

Leerlingen en studenten in de wijk Zaandam West
In 2025 woonden er 1.550 leerlingen en studenten in de wijk Zaandam West.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Onderwijsdata: aantal leerlingen en studenten per soort onderwijs in de wijk Zaandam West, data van het CBS over 2025.

De grafiek toont het aantal leerlingen in het PO en VO en het aantal studenten in het MBO, HBO, en WO dat als inwoner staat ingeschreven op een adres in de wijk Zaandam West.

Toelichting
Opleidingsniveau van de inwoners van 15 tot 75 jaar
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Opleidingsniveau van de inwoners van 15 tot 75 jaar per 1 oktober 2024 in de wijk Zaandam West.

Bovenstaande donutgrafiek toont het percentage praktisch, middelbaar en hoog opgeleiden voor de wijk Zaandam West. Bekijk het aantal inwoners per opleidingsniveau door op de taartpunten in de grafiek te klikken.

Definities opleidingsniveau

Economie en inkomen in de wijk Zaandam West

Bekijk de ontwikkeling van het aantal bedrijven en het gemiddelde inkomen in de wijk Zaandam West, met vergelijkingen tussen gebieden.

Bedrijfsvestigingen (1.720 totaal)
In de wijk Zaandam West zijn in totaal 1.720 bedrijfsvestigingen geregistreerd (gegevens voor 2025).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal vestigingen van bedrijven per sector per jaar in de wijk Zaandam West (het aantal bedrijven in de sector “overheid, onderwijs en zorg (Ooz)” is vanaf 2020 bekend).

De ‘gestapelde lijngrafiek’ toont het aantal bedrijfsvestigingen in de wijk Zaandam West voor elk van de volgende 8 sectoren:

  1. Lbv: Landbouw, bosbouw en visserij
  2. Nen: Nijverheid en energie
  3. Hh: Handel en HORECA
  4. Vic: Vervoer, informatie en communicatie
  5. Fdo: Financiële diensten en onroerend goed
  6. Zd: Zakelijke dienstverlening
  7. Ooz: Overheid, onderwijs en zorg
  8. Cro: Cultuur, recreatie en overige diensten
Toelichting Definities

Advertentie:

De inlegzolen van VeiligVoeten beschermen goed tegen spijkers in je voet!

Huttenbouw of timmerdorp?
Voorkom verwondingen aan je voeten en voel je veilig! Gebruik veiligheidszooltjes, die beschermen goed tegen scherpe objecten in je voet! Het materiaal van de zolen lijkt op dat van een kogelvrij vest. Bescherm je voeten tegen spijkers en schroeven bij het klussen, gebruik ze bij evenementen, draag ze in je laarzen voor extra isolatie en bescherming of gebruik ze in je waterschoenen.

Gemiddeld inkomen per inwoner
Het gemiddeld inkomen per inwoner in de wijk Zaandam West is €35.800.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Gemiddeld bruto jaarinkomen in de wijk Zaandam West.

Over de inkomensdata:

Inwoners en inkomensontvangers: Het gemiddeld inkomen per inwoner in de wijk Zaandam West is €35.800. Het gemiddeld inkomen per inkomensontvanger is €42.800. Wijk Zaandam West telt 7.300 inkomensontvangers op 9.415 inwoners totaal.

6% van de huishoudens in de wijk Zaandam West heeft een inkomen op of rond het sociaal minimum. Studentenhuishoudens en huishoudens met een onvolledig jaarinkomen zijn hierin niet meegenomen. Het sociaal minimum is het wettelijk bestaansminimum zoals dat in de politieke besluitvorming is vastgesteld. Zie de tabel met definities van de brondata voor de volledige definities.

Over de schaal van de inkomensmeter:

De laagste 10% en 25% regio’s vallen in het rode en oranje gebied; deze gebieden kunnen elkaar deels overlappen. De hoogste 25% regio’s vallen in het groene gebied. De grenzen zijn berekend met percentielen, waarbij alle waarden van laag naar hoog zijn gesorteerd. Lees meer over het (gewogen) gemiddelde, de mediaan, modus en percentielen.

Inkomensvergelijking binnen de gemeente Zaanstad
Regionale vergelijking van het gemiddelde inkomen per inwoner.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Gemiddeld inkomen per jaar voor de wijken in de gemeente Zaanstad (wijk Zaandam West is rood).

Er zijn nog veel meer inkomensgegevens beschikbaar in de tabel met 250+ onderwerpen en de inkomensranglijst.

De regionale gezondheidsmonitor

Onderstaande grafieken tonen gegevens uit de regionale gezondheidsmonitor. De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners. De data uit het onderzoek komen van het RIVM en het CBS.

Inwoners met een goede gezondheid
72% procent van de inwoners van 18 jaar en ouder in de wijk Zaandam West ervaart de eigen gezondheid als goed of zeer goed.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande lijngrafiek toont het percentage inwoners met een goede gezondheid in de wijk Zaandam West per leeftijdsgroep. De gegevens wordt getoond voor de periode van 2012 tot en met 2024.

De RIVM gezondheidsmonitor biedt gezondheidsgegevens voor Nederland en per provincie, gemeente, wijk en buurt. Dit zijn gegevens over beperkingen, ervaren gezondheid, overgewicht, roken, drinken en mantelzorg.

Over de gezondheidsmonitor

De cijfers op deze pagina zijn afkomstig van het RIVM op basis van gegevens uit de Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012, 2016, 2020 en de Corona Gezondheidsmonitor 2022 van GGD, CBS en RIVM. Er zijn data over monitoren met betrekking tot gezondheid, sociale situatie en leefstijl. Deze gegevens zijn er voor alle buurten, wijken, gemeenten, provincies en voor heel Nederland. Normaliter wordt dit onderzoek iedere vier jaar uitgevoerd. En in verband met Corona is er in 2022 een extra Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen uitgevoerd.

De data zijn door het RIVM en CBS gepubliceerd en waar nodig door OpenInfo omgerekend naar de regionale indelingen van 2026.

Bekijk alle definities uit de regionale gezondheidsmonitor.

Alcoholgebruik en roken
77% van de inwoners van 18 tot 65 jaar in de wijk Zaandam West geeft aan wel eens alcohol te drinken.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de onderwerpen in de categorie ‘Alcoholgebruik en roken’ uit de gezondheidsmonitor van het RIVM voor de wijk Zaandam West. Hierbij wordt per onderwerp getoond wat het percentage inwoners in de wijk Zaandam West is dat heeft aangegeven dat het onderwerp van toepassing is. Gebruik het filter boven de grafiek om de leeftijdsgroep van de inwoners te kiezen.

Bekijk de toelichting bij bovenstaande grafiek met de definities en de vragen voor de onderwerpen ‘rookt tabak’, ‘voldoet aan de alcoholrichtlijn’, ‘drinken’, ‘zwaar drinken’ en ‘overmatig drinken’.

Toelichting

Bekijk de aparte pagina over de gezondheid in de wijk Zaandam West met de gegevens over meer dan 40 onderwerpen uit de regionale gezondheidsmonitor en met data over het gebruik van de WMO en de jeugdzorg in de wijk Zaandam West.

Meer gezondheidsdata
Voertuigen en verkeer in de wijk Zaandam West

Bekijk de beschikbare gegevens over geregistreerde voertuigen, elektrische auto’s en verkeersongevallen in de wijk Zaandam West.

Aantal elektrische auto’s in de wijk Zaandam West
Er zijn 236 elektrische auto’s in oktober 2026 in de wijk Zaandam West.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal elektrische auto’s per maand in de wijk Zaandam West op basis van de regionale voertuigdata van de RDW. Dit is de som van het aantal elektrische bedrijfsauto’s en het aantal elektrische personenauto’s.

Er zijn 236 elektrische auto’s in de wijk Zaandam West. Dit is het totaal aantal in oktober 2026 bij de RDW op kenteken geregistreerde elektrische auto’s in de wijk Zaandam West die op de batterij rijden en met een stekker opgeladen worden.

Toelichting op de regionale voertuigdata

Deze paragraaf toont data over de op kenteken geregistreerde voertuigen in de wijk Zaandam West. Dit is regionale data van de RDW. De data is beschikbaar per soort voertuig, per energiebron (brandstof) en per maand. Deze gegevens worden maandelijks bijgewerkt, het meest recent was dit op 1 oktober 2026. Bekijk de toelichting voor de bronbeschrijving en definities van de regionale voertuig data.

Toelichting Meer autodata
Voertuigen naar energiebron
Er zijn 3.276 voertuigen met ‘benzine’ als energiebron in de wijk Zaandam West in oktober 2026.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal voertuigen per type energiebron (brandstof) dat in oktober 2026 in het kentekenregister van de RDW in de wijk Zaandam West geregistreerd staat.

Er zijn in totaal 4.727 op naam geregistreerde voertuigen in de wijk Zaandam West (in oktober 2026).

Voertuigen naar soort
Er zijn 3.402 voertuigen van het type ‘personenauto’ in de wijk Zaandam West in oktober 2026.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal voertuigen naar soort motorvoertuig dat in oktober 2026 in het kentekenregister van de RDW in de wijk Zaandam West geregistreerd staat.

Vergelijk het percentage auto’s per energiebron op de pagina met regionale voertuigdata.

Verkeersongevallen naar afloop
Er waren 45 verkeersongevallen in de wijk Zaandam West in 2025.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de ontwikkeling van het aantal verkeersongevallen in de wijk Zaandam West. Gebruik het filter boven de grafiek om het aantal ongevallen per afloop (materiële schade, letselschade of dodelijke afloop) te bekijken.


Onderstaande tabel laat zien hoeveel verkeersongevallen er in het jaar 2025 in de wijk Zaandam West plaatsvonden, uitgesplitst naar afloop.

Afloop verkeersongevallenAantal verkeersongevallen in 2025
Totaal45
Materiële schade31
Letselschade14
Dodelijke afloop0

De dataset met verkeersongevallen BRON is gekoppeld aan het digitale wegennet. Op basis van de locatie van de ongevallen is bepaald welke ongevallen binnen de wijk Zaandam West vallen.

Cijfers over verkeersongevallen

De data over ongevallen komen uit het Bestand geRegistreerde Ongevallen Nederland (BRON) van Rijkswaterstaat. Deze dataset bevat de verkeersongevallenmeldingen van de politie gekoppeld aan het digitale wegennet. De ongevallen zijn onderverdeeld naar de afloop van het ongeval: uitsluitend materiële schade, ongevallen met slachtoffers met letsel en ongevallen met dodelijke afloop. Letselschade is schade die iemand door lichamelijke verwondingen of psychische problemen heeft opgelopen. Onder ongevallen met slachtoffers met letsel vallen alle situaties waarbij iemand is opgenomen in het ziekenhuis, eerste hulp heeft gekregen of op een andere manier gewond is geraakt.

Veiligheid in de wijk Zaandam West

Bekijk de ontwikkeling en soorten van de geregistreerde misdaad in de wijk Zaandam West op basis van data van de Politie en het CBS. De politiedata worden maandelijks bijgewerkt, het meest recent op 15 september 2026. De beschrijvingen van de soorten misdrijven zoals de politie deze gebruikt zijn te vinden in de tabel met definities van de verschillende soorten delicten.

Meer misdaad
Totaal geregistreerde misdaad per maand of per jaar
Er zijn in 2025 in totaal 722 misdrijven in de wijk Zaandam West geregistreerd.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Totaal aantal geregistreerde misdaden in de wijk Zaandam West, 2012 tot en met 2025 (bij weergave van de gegevens per jaar) of april 2025 tot en met september 2026 (bij weergave van de gegevens per maand).

In de wijk Zaandam West zijn van 2012 tot en met 2025 in totaal 7.692 misdrijven geregistreerd. Deze misdrijven zijn ingedeeld naar 42 verschillende soorten delicten. In 2025 werden in de wijk Zaandam West 722 misdrijven door de politie vastgelegd. Gebruik het filter boven de grafiek om de gegevens per maand of per jaar te tonen.

Misdaden naar type delict
De meest voorkomende soorten misdrijven in de wijk Zaandam West in 2025 zijn Diefstal van brom-, snor-, fietsen (129 delicten) en Diefstal af/uit/van ov. voertuigen (81 delicten).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Aantal geregistreerde misdaden voor de tien meest voorkomende soorten delicten in 2025 in de wijk Zaandam West.

Definities misdaad
Misdaad totaal per maand
In september 2026 zijn er 71 misdrijven in de wijk Zaandam West geregistreerd.
Afbeelding van een warmtekaart (een heatmap in het Engels, een visuele weergave van data waarbij kleuren worden gebruikt om waarden weer te geven) met het totaal aantal misdrijven in de wijk Zaandam West per maand en per jaar.

Bovenstaande warmtekaart geeft een visuele weergave van het totaal aantal door de politie geregistreerde misdrijven per maand in de wijk Zaandam West over de afgelopen 6 jaar.

Alle gegevens zijn beschikbaar in het Excel document met politiedata als onderdeel van de download voor de gemeente Zaanstad.

Misdaden per 1.000 inwoners
Er waren 42 misdrijven per 1.000 inwoners van het type ‘diefstal’ in 2025 in de wijk Zaandam West.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Criminaliteit: aantal misdaden per 1.000 inwoners in 2025 in de wijk Zaandam West.

De grafiek toont de meest recente gegevens over het aantal misdaden per 1.000 inwoners voor de wijk Zaandam West. De gegevens over misdaden zijn hiertoe gegroepeerd in (1) het totaal aantal diefstallen (alle vormen, zoals diefstal uit woningen en schuren, diefstal van auto’s en fietsen en winkeldiefstal), (2) geweld en seksmisdrijven, (3) milieuovertredingen, (4) oplichting, (5) verkeersovertredingen, (6) vernielingen en misdrijven tegen de openbare orde en (7) alle overige misdrijven. De definities van alle verschillende soorten delicten met daarbij de categorie waarin deze zijn ingedeeld zijn te vinden in de bronbeschrijving van de politiedata.

Verkiezingen in de wijk Zaandam West

Bekijk de beschikbare verkiezingsuitslagen en informatie over de stembureaus in de wijk Zaandam West.

Uitslagen gemeenteraadsverkiezingen 2026
Stembureaus in de wijk Zaandam West
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Verkiezingsuitslagen per stembureau met het aantal stemmen per partij bij de verkiezingen voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2026. Gebruik het filter boven de grafiek om de uitslagen per stembureau weer te geven. Er waren bij deze verkiezingen 6 stembureaus in de wijk Zaandam West.

Onderstaande grafiek toont het aantal stemmen per politieke partij dat bij de verkiezingen voor de gemeenteraad van 18 maart 2026 is uitgebracht. Er waren bij deze verkiezingen 6 stembureaus in de wijk Zaandam West. Gebruik het filter boven de grafiek en toon de uitslagen voor elk van de 6 stembureaus in de wijk Zaandam West.

Bekijk veel meer informatie over de verkiezingen op de pagina met alle 119 stembureaus in de gemeente Zaanstad en op de pagina met alle verkiezingsuitslagen voor de gemeente Zaanstad. En download alle verkiezingsdata in een Excel document als onderdeel van de uitgebreide informatie voor de gemeente Zaanstad.

Stembureaus Zaanstad
Adressen en leefomgeving in de wijk Zaandam West

Bekijk gegevens over adressen, gebruiksdoelen, bouwperioden, dichtheid, de nabijheid van voorzieningen, energieverbruik en energielabels in de wijk Zaandam West.

Informatie op basis van de BAG (de Basisregistratie Adressen en Gebouwen van het Kadaster) van 1 juli 2026. De wijk Zaandam West telt in totaal 5.256 adressen, deze hebben allemaal een verblijfsobject, er zijn geen standplaatsen en geen ligplaatsen. Alle adressen in wijk Zaandam West liggen binnen de bebouwde kom.

Adressen Zaanstad
Adressen: gebruiksdoelen
In de wijk Zaandam West zijn er 4.639 verblijfsobjecten met het gebruiksdoel woonfunctie.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal verblijfsobjecten per gebruiksdoel voor de wijk Zaandam West.

Gebruiksdoelen van verblijfsobjecten zijn onderdeel van de BAG registratie. Ze geven aan hoe een verblijfsobject wordt gebruikt. Een woning heeft bijvoorbeeld als gebruiksdoel de “Woonfunctie”. Voor de gebruiksdoelen zijn 11 categorieën gedefinieerd. Aan één object verschillende gebruiksdoelen worden toegekend. Een voorbeeld is een verblijfsobject waarin een boerderij gehuisvest is. Dit object kan zowel een “industriefunctie” als een “woonfunctie” hebben. En een verblijfsobject waarin een bedrijf gehuisvest is kan naast gebruiksdoel “industriefunctie” bijvoorbeeld ook een “kantoorfunctie” hebben.

Bron & definities
Adressen: bouwperiode van panden
Er zijn 879 panden uit de bouwperiode 1925 tot 1950 in de wijk Zaandam West.
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Overzicht van het aantal panden naar bouwjaar voor de wijk Zaandam West. Op basis van de gegevens uit de BAG van het Kadaster van 1 juli 2026. Merk op: deze gegevens betreffen het aantal panden met een adres. Het aantal adressen met panden in een gebied is bijna altijd hoger dan het aantal panden. Dit is omdat er meerdere adressen in hetzelfde pand gehuisvest kunnen zijn, zoals bij een appartementengebouw. Anderzijds kunnen er ook panden zonder adres voorkomen (zoals bijvoorbeeld een schuur), panden zonder adres zijn in deze telling niet meegenomen.

De BAG bevat de officiële gegevens van alle adressen en gebouwen in Nederland. In de BAG zijn, naast alle adressen, alle panden, verblijfsobjecten, standplaatsen en ligplaatsen geregistreerd.

Dichtheid per km² van bevolking, adressen en auto’s

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de dichtheid van de bevolking-, adressen- en personenauto’s per km² oppervlakte in Nederland en de wijk Zaandam West voor 2026.


Onderstaande tabel toont de dichtheid van de bevolking-, adressen- en personenauto’s per km² oppervlakte in Nederland en de wijk Zaandam West voor 2026:

DichtheidNederlandWijk Zaandam West
Bevolking5397.187
Adressen2.0933.609
Autos2752.775

De data over het aantal inwoners-, adressen- en personenauto’s per vierkante kilometer land geven een beeld van ‘de mate van concentratie van menselijke activiteiten’ in de wijk Zaandam West ten opzichte van het gemiddelde voor Nederland. Merk op: de gemiddelde omgevingsadressendichtheid is een ander cijfer dan de uitkomst van het aantal adressen gedeeld door de oppervlakte. Zie de definities van de verschillende lokale verdichtingsmaten.

Toelichting
Gemiddelde afstand tot voorzieningen
De gemiddelde afstand over de weg van een huisadres tot een huisartsenpraktijk in de wijk Zaandam West is 0,8.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont de gemiddelde afstand over de weg in kilometers van een huisadres in de wijk Zaandam West tot de dichtstbijzijnde voorziening. De gebruikte cijfers komen uit de nabijheidsstatistieken van het CBS en gelden voor 2025.


Onderstaande tabel toont de gemiddelde afstand over de weg in kilometers van een huisadres in de wijk Zaandam West tot de dichtstbijzijnde voorziening voor 2025:

VoorzieningAfstand in km
Huisartsenpraktijk0,8
Supermarkt0,5
Restaurant0,4
Basisonderwijs0,8
Voortgezet onderwijs1,2
Bibliotheek0,9
Treinstation1,1
Sportterrein1,0
Bioscoop1,5
Museum1,6

De afstanden zijn berekend als gemiddelde afstand van alle inwoners in een gebied tot de dichtstbijzijnde voorziening, berekend over de autoweg en rekening houdend met de rijrichting.

Gas- en elektriciteitsverbruik van woningen
Gemiddeld aardgas- en elektriciteitsverbruik per woning per jaar in de wijk Zaandam West.

Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het gemiddeld energieverbruik per woning per jaar in de wijk Zaandam West.


Onderstaande tabel toont het gemiddelde gas- en elektriciteitsverbruik per type woning voor 2024 voor de wijk Zaandam West:

Soort woningGemiddeld gasverbruikGemiddelde elektriciteitslevering per woning
Appartement6801.890
Tussenwoning9102.450
Hoekwoning1.0902.540
Twee-onder-één-kap woning1.1602.560
Vrijstaande woning1.3002.950
Koopwoning9502.470
Huurwoning7401.870

Data over het gemiddeld elektriciteitsverbruik in kWh en het gemiddeld verbruik voor aardgas in m3. Het gemiddelde geldt voor het verbruik van één jaar van alle particuliere woningen. Het verbruik van gas en elektra is ook bekend per woningtype, zie de tabel.

Toelichting Meer gas
Energielabels
De meest voorkomende energielabels in de wijk Zaandam West zijn G (896 adressen) en A (845 adressen).
Heel even geduld alsjeblieft:
Je apparaat laadt de grafieken van Allecijfers.nl

Bovenstaande grafiek toont het aantal adressen per type energielabel in de wijk Zaandam West. Hiervoor zijn de data op adresniveau uit het EP-Online systeem van de RVO gebruikt. EP-Online is de officiële landelijke database waarin energielabels en energieprestatie-indicatoren van gebouwen zijn opgenomen. De gebruikte data gelden voor de situatie per 1 oktober 2026.

Een energielabel geeft aan hoe energiezuinig een gebouw is. Hierbij is G het slechtste energielabel en A+++++ het beste. Energielabel G komt het meeste voor in de wijk Zaandam West: 896 adressen hebben energielabel G. De download met uitgebreide informatie voor de gemeente Zaanstad bevat de data over energielabels, zowel per postcode, woonplaats, wijk en buurt als per adres.

Alle onderwerpen en vergelijken

Bekijk de meest recente cijfers over meer dan 250 onderwerpen en vergelijk de wijk Zaandam West met andere gebieden.

Gegevens over meer dan 250 onderwerpen!
Kies een categorie en bekijk de bijbehorende onderwerpen.

Onderstaande tabel toont de meest recent beschikbare gegevens voor de wijk Zaandam West voor meer dan 250 onderwerpen. Selecteer een categorie in de linkerkolom om de onderwerpen in die categorie weer te geven.

Bedrijven
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Bedrijfsvestigingen totaal1.720Aantal2025
A Landbouw, bosbouw en visserij0Aantal2025
B-F Nijverheid en energie305Aantal2025
G+I Handel en horeca210Aantal2025
H+J Vervoer, informatie en communicatie150Aantal2025
K-L Financiële diensten, onroerend goed75Aantal2025
M-N Zakelijke dienstverlening475Aantal2025
O-Q Overheid, onderwijs en zorg290Aantal2025
R-U Cultuur, recreatie, overige diensten215Aantal2025
% A Landbouw, bosbouw en visserij0,0%Percentage2025
% B-F Nijverheid en energie18%Percentage2025
% G+I Handel en horeca12%Percentage2025
% H+J Vervoer, informatie en communicatie8,7%Percentage2025
% K-L Financiële diensten, onroerend goed4,36%Percentage2025
% M-N Zakelijke dienstverlening28%Percentage2025
% O-Q Overheid, onderwijs en zorg17%Percentage2025
% R-U Cultuur, recreatie, overige diensten12%Percentage2025

De cijfers over bedrijven tonen het aantal bedrijfsvestigingen in de wijk Zaandam West, uitgesplitst naar bedrijfstak. Een vestiging is een locatie van een bedrijf, instelling of zelfstandige waar of van waaruit activiteiten worden uitgevoerd.

Bevolking
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Inwoners9.415Aantal2026
Mannen4.865Aantal2026
Vrouwen4.545Aantal2026
0 tot 15 jaar1.280Aantal2026
15 tot 25 jaar995Aantal2026
25 tot 45 jaar3.025Aantal2026
45 tot 65 jaar2.400Aantal2026
65 jaar of ouder1.710Aantal2026
Ongehuwd5.210Aantal2026
Gehuwd2.985Aantal2026
Gescheiden815Aantal2026
Verweduwd400Aantal2026
% Mannen52%Percentage2026
% Vrouwen48%Percentage2026
% 0 tot 15 jaar14%Percentage2026
% 15 tot 25 jaar11%Percentage2026
% 25 tot 45 jaar32%Percentage2026
% 45 tot 65 jaar26%Percentage2026
% 65 jaar of ouder18%Percentage2026
% Ongehuwd55%Percentage2026
% Gehuwd32%Percentage2026
% Gescheiden8,7%Percentage2026
% Verweduwd4,25%Percentage2026
Geboorten80Aantal2025
Geboorte relatief10Aantal per 1.000 inwoners2025
Sterftes115Aantal2025
Sterfte relatief10Aantal per 1.000 inwoners2025
Leerlingen PO710Aantal2025
Leerlingen VO380Aantal2025
Studenten MBO170Aantal2025
Studenten HBO190Aantal2025
Studenten WO100Aantal2025
Praktisch opleidingsniveau1.500Aantal2024
Middelbaar opleidingsniveau2.700Aantal2024
Hoger opleidingsniveau3.000Aantal2024
% Praktisch opleidingsniveau21%Percentage2024
% Middelbaar opleidingsniveau38%Percentage2024
% Hoger opleidingsniveau42%Percentage2024
Jongeren met jeugdzorg in natura245Aantal2024
% Jongeren met jeugdzorg12%Percentage2024
Wmo cliënten535Aantal2024
Wmo cliënten per 1.000 inwoners59Aantal per 1.000 inwoners2024
Bevolkingsdichtheid7.187Aantal per km²2026

De inwonersaantallen worden altijd op vijftallen afgerond, hierdoor kan het voorkomen dat een optelling van subgroepen (zoals inwoners naar geslacht of naar leeftijd) licht afwijkt van het totaal aantal inwoners.

Energie
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Gemiddelde elektriciteitslevering per woning2.280Gemiddeld in kWh2024
Gemiddelde elektriciteitsteruglevering per woning280Gemiddeld in kWh2024
% Woningen met zonnestroom19%Percentage2024
% Woningen hoofdzakelijk elektrisch verwarmd10%Percentage2024
Gemiddelde elektriciteitslevering appartement1.890Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering tussenwoning2.450Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering hoekwoning2.540Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering twee-onder-één-kap woning2.560Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering vrijstaande woning2.950Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering huurwoning1.870Gemiddeld in kWh2023
Gemiddelde elektriciteitslevering koopwoning2.470Gemiddeld in kWh2023
Gemiddeld aardgasverbruik per woning810Gemiddeld per m³2024
% Woningen met stadsverwarming0%Percentage2014
% Aardgasvrije woningen8%Percentage2024
% Aardgaswoningen89%Percentage2024
Gemiddeld aardgasverbruik appartement680Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik tussenwoning910Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik hoekwoning1.090Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik twee-onder-één-kap woning1.160Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik vrijstaande woning1.300Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik koopwoning950Gemiddeld per m³2023
Gemiddeld aardgasverbruik huurwoning740Gemiddeld per m³2023
Publieke laadpalengeen dataAantalgeen data
Adressen zonder energielabel847Aantal2026
Adressen met voorlopig energielabel1.291Aantal2026
Adressen met definitief energielabel3.118Aantal2026
Energielabels A+++++0Aantal2026
Energielabels A++++0Aantal2026
Energielabels A+++219Aantal2026
Energielabels A++55Aantal2026
Energielabels A+187Aantal2026
Energielabels A845Aantal2026
Energielabels B570Aantal2026
Energielabels C758Aantal2026
Energielabels D244Aantal2026
Energielabels E254Aantal2026
Energielabels F381Aantal2026
Energielabels G896Aantal2026

De onderwerpen in de categorie energieverbruik tonen onder meer het gemiddelde gas- en elektriciteitsverbruik en de energielabels van gebouwen in de wijk Zaandam West. Een energielabel geeft aan hoe energiezuinig een gebouw is. Hierbij is G het minst energiezuinige label en A++++ het meest energiezuinige label.

Gezondheid-gedrag
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Rookt tabak20%Percentage2024
Voldoet aan de alcoholrichtlijn44%Percentage2024
Drinken76%Percentage2024
Zwaar drinken9%Percentage2024
Overmatig drinken6%Percentage2024
Overgewicht50%Percentage2024
Ernstig overgewicht (obesitas)16%Percentage2024
Voldoet aan de beweegrichtlijn53%Percentage2024
Wekelijks sporten56%Percentage2024
Lopen en/of fietsen naar school of werk59%Percentage2024
Lopen naar school of werk34%Percentage2024
Fietsen naar school of werk41%Percentage2024

De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners in de wijk Zaandam West. De data uit het onderzoek komt van het RIVM en het CBS.

Gezondheid-overig
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Eenzaam51%Percentage2024
Ernstig eenzaam16%Percentage2024
Emotioneel eenzaam34%Percentage2024
Sociaal eenzaam36%Percentage2024
Matig/veel regie over het eigen leven88%Percentage2024
Moeite met rondkomen18%Percentage2024
Krijgt steun van anderen92%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door buren6%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door wegverkeer9%Percentage2024
Ernstige geluidhinder weg >50 km/uur8%Percentage2024
Ernstige geluidhinder weg <50 km/uur4%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door treinverkeer2%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door vliegverkeer4%Percentage2024
Ernstige geluidhinder door windturbines0%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring wegverkeer4%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring treinverkeer1%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring vliegverkeer2%Percentage2024
Ernstige slaapverstoring buren4%Percentage2024
Tevreden met de woning86%Percentage2024
Tevreden met de woonomgeving83%Percentage2024
Tevreden met het groen in de omgeving70%Percentage2024
Kan goed verkoeling vinden binnen42%Percentage2024
Kan goed verkoeling vinden buiten43%Percentage2024
Vrijwilligerswerk19%Percentage2024
Mantelzorger12%Percentage2024

De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners in de wijk Zaandam West. De data uit het onderzoek komt van het RIVM en het CBS.

Gezondheid-ziekte
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Goed ervaren gezondheid72%Percentage2024
Één of meer langdurige aandoeningen34%Percentage2024
Beperkt vanwege gezondheid33%Percentage2024
Ernstig beperkt vanwege gezondheid4%Percentage2024
Één of meerdere keren gevallen30%Percentage2024
Langdurige ziekte en beperkt30%Percentage2024
Lage veerkracht16%Percentage2024
Hoge veerkracht52%Percentage2024
Hoog risico op angst of depressie11%Percentage2024
Suïcide gedachten de laatste 12 maanden11%Percentage2024
(Heel) veel stress in afgelopen 4 weken24%Percentage2024
Één of meer lichamelijke beperkingen13%Percentage2020
Beperking in horen4%Percentage2020
Beperking in zien5%Percentage2020
Beperking in bewegen8%Percentage2020
Broze gezondheid30%Percentage2024
Broze metale gezondheid37%Percentage2024
Broze lichamelijke gezondheid29%Percentage2024
Broze gezondheid in het sociale domein28%Percentage2024

De gezondheidsmonitor is een zeer groot onderzoek naar de gezondheid, sociale situatie en leefstijl van de inwoners in de wijk Zaandam West. De data uit het onderzoek komt van het RIVM en het CBS.

Huishoudens
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Huishoudens4.870Aantal2026
Eenpersoonshuishoudens2.355Aantal2026
Meerpersoonshuishoudens2.515Aantal2026
Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen1.210Aantal2026
Meerpersoonshuishoudens met kinderen1.305Aantal2026
% Eenpersoonshuishoudens48%Percentage2026
% Meerpersoonshuishoudens52%Percentage2026
% Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen25%Percentage2026
% Meerpersoonshuishoudens met kinderen27%Percentage2026
Gemiddelde huishoudensgrootte1,9Gemiddeld aantal2026

Het aantal huishoudens betreft het aantal particuliere huishoudens op 1 januari van een jaar. Particuliere huishoudens bestaan uit één of meer inwoners die alleen of samen in een woonruimte wonen en zelf in hun dagelijks onderhoud voorzien. De cijfers over huishoudens op wijk- en buurtniveau worden afgerond op vijftallen.

Inkomen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Werkzame beroepsbevolking5.110Aantal2024
Netto arbeidsparticipatie73%Percentage2024
% Werknemers81%Percentage2024
% Werknemers met vaste arbeidsrelatie50%Percentage2024
% Werknemers met flexibele arbeidsrelatie31%Percentage2024
% Zelfstandigen19%Percentage2024
Inkomensontvangers7.300Aantal2024
Inkomensontvangers per 1.000 inwoners803Aantal per 1.000 inwoners2024
Gemiddeld inkomen per inkomensontvanger€42.800Gemiddeld in Euro2024
Gemiddeld inkomen per inwoner€35.800Gemiddeld in Euro2024
40% personen met laagste inkomen36%Percentage2024
20% personen met hoogste inkomen21%Percentage2024
% Personen in armoede5,7%Percentage2024
% Personen tot 25% boven armoedegrens6,2%Percentage2024
Gemiddeld huishoudinkomen€39.200euro2024
40% huishoudens met laagste inkomen44%Percentage2024
20% huishoudens met hoogste inkomen17%Percentage2024
% Huishoudens met een laag inkomen4,1%Percentage2023
% Huishoudens onder of rond sociaal minimum6%Percentage2023
% Huishoudens tot 110% van sociaal minimum8,2%Percentage2023
% Huishoudens tot 120% van sociaal minimum11%Percentage2023
Mediaan vermogen van particuliere huishoudens€109.500euro2024
Personen per soort uitkering - Bijstand160Aantal2025
Personen per soort uitkering - AO400Aantal2025
Personen per soort uitkering - WW120Aantal2025
Personen per soort uitkering - AOW1.480Aantal2025
% Personen per soort uitkering - Bijstand2%Percentage2025
% Personen per soort uitkering - AO4%Percentage2025
% Personen per soort uitkering - WW1%Percentage2025
% Personen per soort uitkering - AOW16%Percentage2025

De inkomensgegevens beschrijven het inkomen van personen en particuliere huishoudens in de wijk Zaandam West. Het besteedbaar inkomen is het bruto-inkomen verminderd met onder meer belastingen, premies en betaalde inkomensoverdrachten. Vanwege statistische geheimhouding worden niet voor ieder gebied inkomensgegevens gepubliceerd.

Migratie
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Herkomst Nederland5.050Aantal2026
Herkomst buiten Nederland4.365Aantal2026
Herkomst Europa2.000Aantal2026
Herkomst buiten Europa2.365Aantal2026
% Herkomst Nederland54%Percentage2026
% Herkomst buiten Nederland46%Percentage2026
% Herkomst Europa21%Percentage2026
% Herkomst buiten Europa25%Percentage2026
Geboren in Nederland met herkomst Nederland5.050Aantal2026
Geboren in Nederland met herkomst Europa430Aantal2026
Geboren in Nederland met herkomst buiten Europa1.025Aantal2026
Geboren in Nederland met herkomst buiten Nederland1.455Aantal2026
Geboren in Nederland6.505Aantal2026
Geboren buiten Nederland met herkomst Europa1.565Aantal2026
Geboren buiten Nederland met herkomst buiten Europa1.340Aantal2026
Geboren buiten Nederland2.905Aantal2026
% Geboren in Nederland met herkomst Nederland54%Percentage2026
% Geboren in Nederland met herkomst Europa4,57%Percentage2026
% Geboren in Nederland met herkomst buiten Nederland15%Percentage2026
% Geboren in Nederland met herkomst buiten Europa11%Percentage2026
% Geboren in Nederland69%Percentage2026
% Geboren buiten Nederland met herkomst Europa17%Percentage2026
% Geboren buiten Nederland met herkomst buiten Europa14%Percentage2026
% Geboren buiten Nederland31%Percentage2026
Autochtoon5.385Aantal2022
Westers1.400Aantal2022
Niet-westers1.500Aantal2022
Nederlandse Antillen en Aruba55Aantal2022
Marokko175Aantal2022
Suriname255Aantal2022
Turkije345Aantal2022
Overig niet-westers670Aantal2022

De onderwerpen in de categorie migratie gaan over de herkomst en migratie van inwoners van de wijk Zaandam West. De herkomst is gebaseerd op het geboorteland van de persoon en diens ouders. De migratiecijfers tonen onder meer vestiging, vertrek, immigratie en emigratie.

Misdrijven
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Misdrijven722Aantal2025
Diefstal388Aantal2025
Geweld en seksmisdrijven61Aantal2025
Milieu overtredingen3Aantal2025
Oplichting58Aantal2025
Verkeersovertredingen96Aantal2025
Vernieling69Aantal2025
Overige misdrijven47Aantal2025
Misdrijven per 1.000 inwoners78Aantal per 1.000 inwoners2025
Diefstal per 1.000 inwoners42Aantal per 1.000 inwoners2025
Geweld en seksmisdrijven per 1.000 inwoners7Aantal per 1.000 inwoners2025
Milieu overtredingen per 1.000 inwoners0Aantal per 1.000 inwoners2025
Oplichting per 1.000 inwoners6Aantal per 1.000 inwoners2025
Verkeersovertredingen per 1.000 inwoners10Aantal per 1.000 inwoners2025
Vernieling per 1.000 inwoners7Aantal per 1.000 inwoners2025
Overige misdrijven per 1.000 inwoners5Aantal per 1.000 inwoners2025

De cijfers over misdrijven tonen de door de politie geregistreerde misdrijven in de wijk Zaandam West, zowel als aantal als omgerekend per 1.000 inwoners. Niet ieder gepleegd misdrijf wordt gemeld of geregistreerd.

Nabijheid voorzieningen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Huisartsenpraktijk afstand0,8Gemiddelde afstand in km2025
Huisartsenpraktijken binnen 1 km1,4Gemiddeld aantal2025
Huisartsenpraktijken binnen 3 km14Gemiddeld aantal2025
Huisartsenpraktijken binnen 5 km21Gemiddeld aantal2025
Huisartsenpost afstand1,5Gemiddelde afstand in km2024
Apotheek afstand1,1Gemiddelde afstand in km2025
Ziekenhuis met poli afstand1,6Gemiddelde afstand in km2025
Ziekenhuizen met poli binnen 5 km1,0Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen met poli binnen 10 km1,7Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen met poli binnen 20 km13Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuis zonder poli afstand1,6Gemiddelde afstand in km2025
Ziekenhuizen zonder poli binnen 5 km1,0Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen zonder poli binnen 10 km1,1Gemiddeld aantal2025
Ziekenhuizen zonder poli binnen 20 km9,4Gemiddeld aantal2025
Supermarkt afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Supermarkten binnen 1 km1,6Gemiddeld aantal2025
Supermarkten binnen 3 km14Gemiddeld aantal2025
Supermarkten binnen 5 km26Gemiddeld aantal2025
Overige dagelijkse levensmiddelen afstand0,4Gemiddelde afstand in km2025
Overige dagelijkse levensmiddelen binnen 1 km13Gemiddeld aantal2025
Overige dagelijkse levensmiddelen binnen 3 km60Gemiddeld aantal2025
Overige dagelijkse levensmiddelen binnen 5 km86Gemiddeld aantal2025
Warenhuis afstand1,4Gemiddelde afstand in km2025
Warenhuizen binnen 5 km1,1Gemiddeld aantal2025
Warenhuizen binnen 10 km8,2Gemiddeld aantal2025
Warenhuizen binnen 20 km40Gemiddeld aantal2025
Café afstand0,5Gemiddelde afstand in km2025
Cafés binnen 1 km6,7Gemiddeld aantal2025
Cafés binnen 3 km24Gemiddeld aantal2025
Cafés binnen 5 km29Gemiddeld aantal2025
Cafetaria afstand0,4Gemiddelde afstand in km2025
Cafetaria binnen 1 km13Gemiddeld aantal2025
Cafetaria binnen 3 km59Gemiddeld aantal2025
Cafetaria binnen 5 km81Gemiddeld aantal2025
Restaurant afstand0,4Gemiddelde afstand in km2025
Restaurants binnen 1 km14Gemiddeld aantal2025
Restaurants binnen 3 km59Gemiddeld aantal2025
Restaurants binnen 5 km82Gemiddeld aantal2025
Hotel afstand1,0Gemiddelde afstand in km2025
Hotels binnen 5 km13Gemiddeld aantal2025
Hotels binnen 10 km37Gemiddeld aantal2025
Hotels binnen 20 km503Gemiddeld aantal2025
Kinderdagverblijf afstand0,4Gemiddelde afstand in km2025
Kinderdagverblijven binnen 1 km3,2Gemiddeld aantal2025
Kinderdagverblijven binnen 3 km26Gemiddeld aantal2025
Kinderdagverblijven binnen 5 km52Gemiddeld aantal2025
Buitenschoolseopvang afstand0,8Gemiddelde afstand in km2025
Buitenschoolseopvang binnen 1 km1,1Gemiddeld aantal2025
Buitenschoolseopvang binnen 3 km18Gemiddeld aantal2025
Buitenschoolseopvang binnen 5 km35Gemiddeld aantal2025
Basisonderwijs afstand0,8Gemiddelde afstand in km2025
Basisonderwijs binnen 1 km1,1Gemiddeld aantal2025
Basisonderwijs binnen 3 km9,5Gemiddeld aantal2025
Basisonderwijs binnen 5 km23Gemiddeld aantal2025
Voortgezet onderwijs afstand1,2Gemiddelde afstand in km2024
Voortgezet onderwijs binnen 3 km4,0Gemiddeld aantal2024
Voortgezet onderwijs binnen 5 km7,3Gemiddeld aantal2024
Voortgezet onderwijs binnen 10 km18Gemiddeld aantal2024
VMBO afstand2,1Gemiddelde afstand in km2024
VMBO binnen 3 km3,0Gemiddeld aantal2024
VMBO binnen 5 km5,4Gemiddeld aantal2024
VMBO binnen 10 km13Gemiddeld aantal2024
HAVO VWO afstand1,2Gemiddelde afstand in km2024
HAVO VWO binnen 3 km2,0Gemiddeld aantal2024
HAVO VWO binnen 5 km3,8Gemiddeld aantal2024
HAVO VWO binnen 10 km8,2Gemiddeld aantal2024
Openbaar groen afstand0,5Gemiddelde afstand in km2017
Park of plantsoen afstand0,5Gemiddelde afstand in km2017
Dagrecreatief terrein afstand2,9Gemiddelde afstand in km2017
Bos afstand3,0Gemiddelde afstand in km2017
Open natuurlijk terrein afstand3,0Gemiddelde afstand in km2017
Open droog natuurlijk terrein afstand5Gemiddelde afstand in km2017
Open nat natuurlijk terrein afstand3,0Gemiddelde afstand in km2017
Semi-openbaar groen afstand1,0Gemiddelde afstand in km2017
Sportterrein afstand1,0Gemiddelde afstand in km2017
Volkstuin afstand2,3Gemiddelde afstand in km2017
Verblijfsrecreatief terrein afstand7,7Gemiddelde afstand in km2017
Begraafplaats afstand2,9Gemiddelde afstand in km2017
Recreatief binnenwater afstand1,2Gemiddelde afstand in km2017
Oprit hoofdverkeersweg afstand2,1Gemiddelde afstand in km2025
Treinstation afstand1,1Gemiddelde afstand in km2025
Belangrijk overstapstation afstand1,4Gemiddelde afstand in km2025
Bibliotheek afstand0,9Gemiddelde afstand in km2025
Zwembad afstand2,3Gemiddelde afstand in km2025
Kunstijsbaan afstand17Gemiddelde afstand in km2025
Podiumkunsten afstand1,6Gemiddelde afstand in km2024
Podiumkunsten binnen 5 km2,0Gemiddeld aantal2024
Podiumkunsten binnen 10 km4,9Gemiddeld aantal2024
Podiumkunsten binnen 20 km60Gemiddeld aantal2024
Poppodium afstand1,7Gemiddelde afstand in km2024
Bioscoop afstand1,5Gemiddelde afstand in km2025
Bioscopen binnen 5 km2,0Gemiddeld aantal2025
Bioscopen binnen 10 km2,8Gemiddeld aantal2025
Bioscopen binnen 20 km21Gemiddeld aantal2025
Sauna afstand8,7Gemiddelde afstand in km2025
Zonnebank afstand1,0Gemiddelde afstand in km2025
Museum afstand1,6Gemiddelde afstand in km2024
Musea binnen 5 km6,8Gemiddeld aantal2024
Musea binnen 10 km7,9Gemiddeld aantal2024
Musea binnen 20 km66Gemiddeld aantal2024
Attractie afstand3,2Gemiddelde afstand in km2025
Attracties binnen 10 km2,0Gemiddeld aantal2025
Attracties binnen 20 km14Gemiddeld aantal2025
Attracties binnen 50 km61Gemiddeld aantal2025
Brandweerkazerne afstand0,9Gemiddelde afstand in km2025

Het CBS publiceert gegevens over de nabijheid van voorzieningen voor inwoners van de wijk Zaandam West. De afstanden zijn gemiddelden over de weg en de nabijheidsindicatoren tonen hoeveel voorzieningen binnen een bepaalde afstand beschikbaar zijn.

Omgeving
OnderwerpWaardeEenheidJaar
RegiocodeWK047922Code2026
RegionaamZaandam WestNaam2026
Soort regioWijkCategorisch type2026
Sorteercode04792200Code2026
Oppervlakte totaal144Aantal hectaren2026
Oppervlakte land131Aantal hectaren2026
Oppervlakte water13Aantal hectaren2026
Mate van stedelijkheid1Indicator 1-52026
Omgevingsadressendichtheid3.609Gemiddeld aantal per km²2026
Adressen totaal5.256Aantal2026
Adressen met postcode5.127Aantal2026
Adressen met woonfunctie4.639Aantal2026
Adressen met bijeenkomstfunctie49Aantal2026
Adressen met celfunctie0Aantal2026
Adressen met gezondheidszorgfunctie22Aantal2026
Adressen met industriefunctie48Aantal2026
Adressen met kantoorfunctie153Aantal2026
Adressen met logiesfunctie4Aantal2026
Adressen met onderwijsfunctie10Aantal2026
Adressen met sportfunctie6Aantal2026
Adressen met winkelfunctie112Aantal2026
Adressen met overige gebruiksfunctie265Aantal2026
Verblijfsobjecten5.256Aantal2026
Ligplaatsen0Aantal2026
Standplaatsen0Aantal2026
Panden met adres2.573Aantal2026
Adressen met pand5.201Aantal2026
Percelen met adres2.461Aantal2026
Adressen met perceel5.256Aantal2026
Adressen binnen bebouwde kom5.256Aantal2026
Adressen buiten bebouwde kom0Aantal2026
Woningen binnen bebouwde kom4.639Aantal2026
Woningen buiten bebouwde kom0Aantal2026
Panden met adres voor 1700geen dataAantal2026
Panden met adres 1700 tot 1900geen dataAantal2026
Panden met adres 1900 tot 1925geen dataAantal2026
Panden met adres 1925 tot 1950geen dataAantal2026
Panden met adres 1950 tot 1970geen dataAantal2026
Panden met adres 1970 tot 1980geen dataAantal2026
Panden met adres 1980 tot 1990geen dataAantal2026
Panden met adres 1990 tot 2000geen dataAantal2026
Panden met adres 2000 tot 2010geen dataAantal2026
Panden met adres 2010 tot 2020geen dataAantal2026
Panden met adres 2020 en latergeen dataAantal2026
Adressen met pand voor 170010Aantal2026
Adressen met pand 1700 tot 1900491Aantal2026
Adressen met pand 1900 tot 1925697Aantal2026
Adressen met pand 1925 tot 19501.061Aantal2026
Adressen met pand 1950 tot 1970736Aantal2026
Adressen met pand 1970 tot 1980104Aantal2026
Adressen met pand 1980 tot 1990424Aantal2026
Adressen met pand 1990 tot 2000679Aantal2026
Adressen met pand 2000 tot 2010238Aantal2026
Adressen met pand 2010 tot 2020271Aantal2026
Adressen met pand 2020 en later490Aantal2026
Postcodegebied1506AZ-1506ZZNaam2026
Meest voorkomende postcode1506Naam2026
Dekkingspercentage meest voorkomende postcode100%Percentage2026

De onderwerpen in de categorie omgeving beschrijven onder meer de oppervlakte, het aantal adressen, de bevolkingsdichtheid en de omgevingsadressendichtheid van de wijk Zaandam West.

Verkeersongevallen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Verkeersongevallen totaal45Aantal2025
Verkeersongevallen uitsluitend materiële schade31Aantal2025
Verkeersongevallen letselschade14Aantal2025
Verkeersongevallen dodelijk0Aantal2025

De gegevens over verkeersongevallen in de wijk Zaandam West zijn gebaseerd op de registratie van verkeersongevallen door Rijkswaterstaat.

Vervoer
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Personenauto’s totaal3.635Aantal2025
Personenauto’s - brandstof benzine2.820Aantal2025
Personenauto’s - overige brandstof810Aantal2025
Personenauto’s per huishouden0,78Aantal2025
Personenauto’s naar oppervlakte2.775Aantal2025
Motorfietsen330Aantal2025

De vervoersgegevens tonen onder meer het aantal personenauto’s en andere voertuigen in de wijk Zaandam West. De voertuiggegevens zijn gebaseerd op het Nederlandse kentekenregister van de RDW.

Woningen
OnderwerpWaardeEenheidJaar
Woningvoorraad4.253Aantal2025
Woningen per 1.000 inwoners457Aantal per 1.000 inwoners2025
Nieuwbouw woningen1Aantal2025
Niet-woningvoorraad584Aantal2025
Nieuwbouw niet-woningen0Aantal2025
Gemiddelde woningwaarde€388.000Gemiddeld in Euro2025
Woningwaarde klasse€350.000 tot €400.000Categorisch type2025
Eengezinswoningen2.084Aantal2025
Meergezinswoningen2.169Aantal2025
Koopwoningen2.552Aantal2025
Huurwoningen1.701Aantal2025
Huurwoningen woningcorporaties851Aantal2025
Huurwoningen overige verhuurders850Aantal2025
Eigendom onbekend0Aantal2025
Bewoond3.998Aantal2025
Onbewoond255Aantal2025
% Koopwoningen60%Percentage2025
% Huurwoningen40%Percentage2025
% Huurwoningen woningcorporaties20%Percentage2025
% Huurwoningen overige verhuurders20%Percentage2025
% Eigendom onbekend0%Percentage2025
% Eengezinswoningen49%Percentage2025
% Meergezinswoningen51%Percentage2025
% Bewoond94%Percentage2025
% Onbewoond6%Percentage2025
Appartementen2.538Aantal2026
Tussenwoningen962Aantal2026
Hoekwoningen500Aantal2026
Twee-onder-één-kap woningen430Aantal2026
Vrijstaande woningen209Aantal2026
Woningtype onbekend0Aantal2026
% Appartementen55%Percentage2026
% Tussenwoningen21%Percentage2026
% Hoekwoningen11%Percentage2026
% Twee-onder-één-kap woningen9%Percentage2026
% Vrijstaande woningen5%Percentage2026
% Woningtype onbekend0,0%Percentage2026
Woningen voor 19452.034Aantal2026
Woningen 1945 tot 1965117Aantal2026
Woningen 1965 tot 1975472Aantal2026
Woningen 1975 tot 1985103Aantal2026
Woningen 1985 tot 1995707Aantal2026
Woningen 1995 tot 2005366Aantal2026
Woningen 2005 tot 2015149Aantal2026
Woningen 2015 tot 2025640Aantal2026
Woningen 2025 en later4Aantal2026
Woningen bouwjaar onbekend47Aantal2026
% Woningen voor 194544%Percentage2026
% Woningen 1945 tot 19653,0%Percentage2026
% Woningen 1965 tot 197510%Percentage2026
% Woningen 1975 tot 19852,0%Percentage2026
% Woningen 1985 tot 199515%Percentage2026
% Woningen 1995 tot 20058%Percentage2026
% Woningen 2005 tot 20153,0%Percentage2026
% Woningen 2015 tot 202514%Percentage2026
% Woningen 2025 en later0,0%Percentage2026
% Woningen bouwjaar onbekend1,0%Percentage2026

De woningcijfers voor de wijk Zaandam West komen voornamelijk van het CBS en de BAG. Ze beschrijven onder meer de woningvoorraad, woningtypen, bouwperioden, eigendom en gemiddelde WOZ-waarde. Cijfers op wijk- en buurtniveau kunnen zijn afgerond op vijftallen.

Download de gegevens voor alle onderwerpen en alle jaren als Excel document. Alle woonplaatsen, wijken en buurten zijn onderdeel van de download voor de gemeente Zaanstad. Er is ook een download met alle gemeente-, wijk- en buurtgegevens voor heel Nederland.

Selecteer op een groot scherm een categorie in het menu naast de tabel. Gebruik op een klein scherm de keuzelijst boven de tabel.

Tabelgebruik:

  • Kies een categorie om alleen de onderwerpen uit dat deel van de tabel te tonen.
  • Op grote schermen staat de categoriekeuze naast de tabel; op kleine schermen staat deze erboven.
  • Verschuif de tabel op kleine schermen horizontaal om alle kolommen te bekijken.
Top 5 wijk Zaandam West: kenmerken met het grootste verschil ten opzichte van Nederland
#KenmerkWaardeWaarde NLVerschilVerschil NLScore
1Bevolkingsdichtheid7.1875396.6482.8412,34
2% Geboren buiten Nederland met herkomst Europa17%6,2%10%4,76%2,19
3Personenauto’s naar oppervlakte2.7752752.5001.1492,18
4% Woningen bouwjaar onbekend1,0%0,0%1,0%0,49%2,05
5% Herkomst Europa21%9,6%12%5,8%2,01

Download alle kenmerken met een vergelijking van alle regio’s: uitgebreide informatie gemeente Zaanstad.

RegioSoort regioBevolkingsdichtheid% Geboren buiten Nederland met herkomst EuropaPersonenauto’s naar oppervlakte% Woningen bouwjaar onbekend% Herkomst Europa
Zaandam WestWijk7.18717%2.7751,0%21%
NederlandLand5396,2%2750,0%9,6%
ZaanstadGemeente2.2427%9960,0%11%
Oud WestBuurt8.75822%3.0651,0%26%
SpoorbuurtBuurt2.9686,5%1.1130,0%10%

Download alle kenmerken met een vergelijking van alle regio’s: uitgebreide informatie gemeente Zaanstad.

Top 5 kenmerken wijk Zaandam West:

De eerste tabel toont de vijf meest kenmerkende onderwerpen voor wijk Zaandam West. Op deze onderwerpen verschilt wijk Zaandam West relatief het meest van de rest van Nederland. De vergelijking gebruikt de meest recent beschikbare gegevens per onderwerp.

Regio’s:

De tweede tabel toont de waarden voor de top 5 kenmerken per regio. Getoonde regio’s: wijk Zaandam West, Nederland, de gemeente en alle buurten binnen de wijk. Hierbij staan de kenmerken in de kolommen en de vergelijkingsgebieden in de rijen.

Berekening van de grootste verschillen:

Het relatieve verschil is berekend als verschilscore. De verschilscore vergelijkt het verschil voor Zaandam West met het gemiddelde verschil voor Nederland. Zo worden de onderwerpen geselecteerd die relatief het sterkst van het Nederlandse gemiddelde afwijken.

De kolommen van de eerste tabel tonen de rekenstappen. ‘Waarde’ is de waarde voor Zaandam West, ‘Waarde NL’ het Nederlandse gemiddelde, ‘Verschil’ het verschil tussen beide waarden, ‘Verschil NL’ de gemiddelde afwijking in Nederland en ‘Score’ de daaruit berekende verschilscore.

De verschilscores zijn voor ruim 70 onderwerpen berekend. Uit de onderwerpen met de hoogste scores worden de vijf meest interessante onderwerpen gekozen. Hierdoor worden tegengestelde of vrijwel gelijke onderwerpen niet dubbel getoond en wordt het ontbreken van een onderwerp niet als kenmerk gepresenteerd. Als er bijvoorbeeld relatief veel vrouwen zijn, wordt niet ook automatisch het lage aandeel mannen getoond. Een sterk afwijkende bedrijfstak wordt alleen getoond als deze oververtegenwoordigd is.

Alle verschilscores voor alle wijken en buurten in wijk Zaandam West staan in de uitgebreide download voor Zaanstad.

Data en bronnen

Bekijk de gebruikte open databronnen en definities en download uitgebreide regionale datasets over de wijk Zaandam West.

Download alle regionale data
Download de uitgebreide datasets voor de gemeente Zaanstad.
Afbeelding van Excel documenten uit de download met regionale data.

Download alle data in handige Excel documenten van OpenInfo.nl. Niet goed, geld terug!

Download uitgebreide informatie in handige Excel-overzichten voor de gemeente Zaanstad. De download bevat regionale statistieken, adressen, verkiezingsuitslagen, misdaadcijfers, detail leeftijdsgegevens en meer.

Download!
Gebruikte open data bronnen
Bronvermelding en definities

Veel gegevens op deze pagina komen uit verschillende datasets met regionale cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hierbij is een groot aantal datasets gecombineerd. De meest recente gegevens zijn bijgewerkt tot en met 14 oktober 2026. Daarnaast zijn diverse andere officiële databronnen gebruikt, waaronder het Kadaster, de Kiesraad, de Politie en het RIVM.

Bronnen & definities
Help om AlleCijfers actueel te houden

AlleCijfers is gratis te gebruiken. Vind je de informatie waardevol? Help ons door een donatie te doen.

Elke bijdrage helpt om data actueel te houden en nieuwe inzichten toe te voegen.

Doneer en help mee
Deel deze pagina

Vind je deze pagina interessant? Inspireer anderen via social media.

Voeg ons toe in Google

Voeg AlleCijfers.nl toe als voorkeursbron in Google en je ziet ons vaker terug in je zoekresultaten.

Voeg ons toe als voorkeursbron